Francuskie Nantes tegoroczną Europejską Stolicą Innowacji

Europejska stolica innowacji`19, źródło Theodore Markovic KE

Europejska stolica innowacji`19, źródło Theodore Markovic KE

Komisja Europejska ogłosiła wczoraj, że tegoroczną Europejską Stolicą Innowacji (iCapital) zostało francuskie Nantes. Tytuł i nagrodę w wysokości miliona euro przyznano za “wyjątkową zdolność do korzystania z innowacji w celu poprawy jakości życia obywateli oraz modelu zarządzania opartego na otwartości i współpracy” – poinformowała KE w komunikacie.

 

Pozostałych pięć wyróżnionych miast: Antwerpia (Belgia), Bristol (Wielka Brytania), Espoo (Finlandia), Glasgow (Wielka Brytania) i Rotterdam (Holandia) – otrzymało po 100 tys. euro na wsparcie i rozwijanie swojej praktyki w zakresie innowacji. Nagrody pieniężne finansowane są z funduszy unijnego programu „Horyzont 2020”  dotyczącego badań naukowych i innowacji.

“Nantes rozwinęło wizję i praktykę otwartego zarządzania, które charakteryzuje ciągły dialog z obywatelami, stowarzyszeniami i ekspertami. Ma ono również dobrze prosperującą społeczność cyfrową i społeczność przedsiębiorstw typu start-up, która pomaga rozwijać i wdrażać politykę publiczną” – wylicza KE osiągnięcia wyróżnionego  miasta.

Moedas: Nantes przykładem łączenia innowacyjności z procesami demokratycznymi

“Europejskie miasta pokazują światu, w jaki sposób łączyć innowacje mające na celu poprawę odporności miast i zrównoważonego rozwoju z procesami demokratycznymi sprzyjającymi włączeniu społecznemu i otwartym zarządzaniem” – powiedział w środę komisarz ds. badań, nauki i innowacji Carlos Moedas ogłaszając zwycięzcę w trakcie Europejskich Dni Badań i Innowacji.

Wdrażanie 5G szansą dla południowej Europy?

Południowo-wschodnia Europa staje przed „historyczną” szansą na szybsze niż inni wdrożenie technologii 5G – twierdzi przedstawiciel Huawei w rozmowie z EURACTIV.
 

Specjalista ds. bezpieczeństwa 5G w Huawei – Anastasios Bikos stwierdził, że choć Grecja i Cypr dopiero podnoszą się po kryzysie …

“Nantes jest doskonałym przykładem tego, w jaki sposób miasto może zaangażować swoich obywateli w stawianie czoła takim wyzwaniom, jak: efektywność energetyczna, starzenie się społeczeństwa, transformacja cyfrowa i włączenie społeczne” – dodał unijny komisarz podkreślając, że innowacje przynoszą w ten sposób korzyści obywatelom.

“Nantes rozwinęło wizję i praktykę otwartego zarządzania, które charakteryzuje ciągły dialog z obywatelami, stowarzyszeniami i ekspertami. Ma ono również dobrze prosperującą społeczność cyfrową i społeczność przedsiębiorstw typu start-up, która pomaga rozwijać i wdrażać politykę publiczną” – wylicza KE osiągnięcia wyróżnionego  miasta.

Natomiast burmistrz Europejskiej Stolicy Innowacji 2019 Johanna Rolland odbierając nagrodę podkreśliła, że “innowacyjność `przez wszystkich i dla wszystkich`” jest w centrum polityki władz miasta. “Jest to dla mnie uznanie jakości dialogu obywatelskiego i dynamiki naszego metropolitalnego ekosystemu innowacji” – dodała burmistrz miasta położonego w północno-zachodniej Francji. Nantes jest piątym miastem, które otrzymało tę nagrodę i drugim – po Barcelonie – miastem, które nie jest stolicą.

W tegorocznej edycji konkursu „Europejska Stolica Innowacji”, która została zainaugurowana w lutym, wystartowało 28 miast z 16 państw. Niezależne jury z ekspertów reprezentujących różne uczelnie, przedsiębiorstwa, a także trzeci sektor i sektor cywilny, wyłoniło laureata i pięć wyróżnionych miast.

Europejska branża tech jest w stanie konkurować, ale na zasadach fair play

Największe europejskie firmy cyfrowe są świetnie zarządzane, mają globalne ambicje oraz dostęp do wysoko wykwalifikowanych pracowników, którzy mogą pomóc te ambicje zrealizować. Europejski rynek to ponad 500 milionów konsumentów. Wciąż jednak w porównaniu z ekspansją globalną firm technologicznych z USA …

W konkursie mogły startować miasta ponad stutysięczne z państw członkowskich UE i krajów stowarzyszonych z programem „Horyzont 2020”. Kryterium przyznania nagrody to: eksperymentalność, zaangażowanie, rozwój i upodmiotowienie – wylicza KE dodając, że “pomagają one przeanalizować, w jaki sposób miasta wykorzystują innowacje i nowe technologie, aby reagować na wyzwania społeczne, angażować szerokie społeczności lokalne w proces podejmowania decyzji i poprawiać jakość życia swoich obywateli”.

Pierwszy konkurs odbył się w 2014 r. Laureaci poprzednich edycji to m.in. Barcelona (2014), Amsterdam (2016), Paryż (2017) i Ateny (2018). Nagrody przyznawane są w ramach programu „Horyzont 2020”, unijnego programu ramowego w zakresie badań naukowych i innowacji. Kolejna edycja nagrody „Europejska Stolica Innowacji” zostanie zainaugurowana w pierwszym kwartale przyszłego roku.

UE zamierza konkurować ze światowymi gigantami

Unia Europejska zamierza stanąć do wyścigu z międzynarodowymi korporacjami, takimi jak Google czy Apple. W tym celu powstanie fundusz o wartości 100 mld euro, którego zadaniem będzie finansowanie europejskich „czempionów” w dziedzinie przemysłu czy nowych technologii.
 

 

Informacja kolportowana w polskich mediach …