Komisja Europejska ogłosiła wczoraj, że tegoroczną Europejską Stolicą Innowacji (iCapital) zostało francuskie Nantes. Tytuł i nagrodę w wysokości miliona euro przyznano za “wyjątkową zdolność do korzystania z innowacji w celu poprawy jakości życia obywateli oraz modelu zarządzania opartego na otwartości i współpracy” – poinformowała KE w komunikacie.
Pozostałych pięć wyróżnionych miast: Antwerpia (Belgia), Bristol (Wielka Brytania), Espoo (Finlandia), Glasgow (Wielka Brytania) i Rotterdam (Holandia) – otrzymało po 100 tys. euro na wsparcie i rozwijanie swojej praktyki w zakresie innowacji. Nagrody pieniężne finansowane są z funduszy unijnego programu „Horyzont 2020” dotyczącego badań naukowych i innowacji.
“Nantes rozwinęło wizję i praktykę otwartego zarządzania, które charakteryzuje ciągły dialog z obywatelami, stowarzyszeniami i ekspertami. Ma ono również dobrze prosperującą społeczność cyfrową i społeczność przedsiębiorstw typu start-up, która pomaga rozwijać i wdrażać politykę publiczną” – wylicza KE osiągnięcia wyróżnionego miasta.
Moedas: Nantes przykładem łączenia innowacyjności z procesami demokratycznymi
“Europejskie miasta pokazują światu, w jaki sposób łączyć innowacje mające na celu poprawę odporności miast i zrównoważonego rozwoju z procesami demokratycznymi sprzyjającymi włączeniu społecznemu i otwartym zarządzaniem” – powiedział w środę komisarz ds. badań, nauki i innowacji Carlos Moedas ogłaszając zwycięzcę w trakcie Europejskich Dni Badań i Innowacji.
“Nantes jest doskonałym przykładem tego, w jaki sposób miasto może zaangażować swoich obywateli w stawianie czoła takim wyzwaniom, jak: efektywność energetyczna, starzenie się społeczeństwa, transformacja cyfrowa i włączenie społeczne” – dodał unijny komisarz podkreślając, że innowacje przynoszą w ten sposób korzyści obywatelom.
“Nantes rozwinęło wizję i praktykę otwartego zarządzania, które charakteryzuje ciągły dialog z obywatelami, stowarzyszeniami i ekspertami. Ma ono również dobrze prosperującą społeczność cyfrową i społeczność przedsiębiorstw typu start-up, która pomaga rozwijać i wdrażać politykę publiczną” – wylicza KE osiągnięcia wyróżnionego miasta.
Natomiast burmistrz Europejskiej Stolicy Innowacji 2019 Johanna Rolland odbierając nagrodę podkreśliła, że “innowacyjność `przez wszystkich i dla wszystkich`” jest w centrum polityki władz miasta. “Jest to dla mnie uznanie jakości dialogu obywatelskiego i dynamiki naszego metropolitalnego ekosystemu innowacji” – dodała burmistrz miasta położonego w północno-zachodniej Francji. Nantes jest piątym miastem, które otrzymało tę nagrodę i drugim – po Barcelonie – miastem, które nie jest stolicą.
W tegorocznej edycji konkursu „Europejska Stolica Innowacji”, która została zainaugurowana w lutym, wystartowało 28 miast z 16 państw. Niezależne jury z ekspertów reprezentujących różne uczelnie, przedsiębiorstwa, a także trzeci sektor i sektor cywilny, wyłoniło laureata i pięć wyróżnionych miast.
W konkursie mogły startować miasta ponad stutysięczne z państw członkowskich UE i krajów stowarzyszonych z programem „Horyzont 2020”. Kryterium przyznania nagrody to: eksperymentalność, zaangażowanie, rozwój i upodmiotowienie – wylicza KE dodając, że “pomagają one przeanalizować, w jaki sposób miasta wykorzystują innowacje i nowe technologie, aby reagować na wyzwania społeczne, angażować szerokie społeczności lokalne w proces podejmowania decyzji i poprawiać jakość życia swoich obywateli”.
Pierwszy konkurs odbył się w 2014 r. Laureaci poprzednich edycji to m.in. Barcelona (2014), Amsterdam (2016), Paryż (2017) i Ateny (2018). Nagrody przyznawane są w ramach programu „Horyzont 2020”, unijnego programu ramowego w zakresie badań naukowych i innowacji. Kolejna edycja nagrody „Europejska Stolica Innowacji” zostanie zainaugurowana w pierwszym kwartale przyszłego roku.