Francuski minister: Chcemy powiązania Funduszu Odbudowy z praworządnością

Francuski minister ds. europejskich Clément Beaune [Twitter, @CBeaune]

„Zawsze mówiliśmy, że mamy jak najdalej idące wątpliwości co do tego projektu”, powiedział francuski minister ds. europejskich Clément Beaune o Nord Stream 2. / Zdjęcie: Twitter, @CBeaune

Nowy minister ds. europejskich Clément Beaune zapowiedział, że Francja będzie opowiadała się za uzależnieniem wypłaty środków z unijnego Funduszu Odbudowy od przestrzegania przez państwa członkowskie praworządności.

 

 

W opublikowanym w niedzielę (2 sierpnia) wywiadzie dla „Financial Times” Beaune stwierdził, że kontrola respektowania zasady rządów prawa w poszczególnych krajach członkowskich jest powinnością UE wobec wszystkich obywateli.

„Nie możemy powiedzieć francuskim, polskim, węgierskim i innym europejskim obywatelom, że możemy mieć solidarność finansową w Europie, a jednocześnie nie dbać o to, czy przestrzegane są podstawowe zasady demokracji, wolności mediów oraz równe prawa”.

Podczas ponad czterodniowego szczytu budżetowego w lipcu Rada Europejska pozostawiła otwartą kwestię powiązania Funduszu Odbudowy gospodarek po pandemii koronawirusa („New Generation EU”), z przestrzeganiem praworządności.

Kaczyński: Uzyskaliśmy na szczycie UE wszystko, co było można

W ocenie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na unijnym szczycie Polska uzyskała “najwięcej jak było można”. Podkreślił przy tym, że krytycy przyjętych rozwiązań, którzy są nawet w obozie władzy, „bardzo się mylą”. 

Beaune: „Nie chodzi o to, by karać jakieś kraje”

Minister uważa, że sankcje finansowe są elementem nacisku, który powinien być rozwijany, gdyż „środki prawne i finansowe to najskuteczniejsze narzędzia” kontroli praworządności w krajach UE. Podkreślił, że obrona podstawowych wartości jest dla Unii Europejskiej „kwestią egzystencjalną”. „Europa to nie tylko rynek, ale także projekt kulturowy i polityczny”, stwierdził.

„To nie tak, że Zachód staje w kontrze do Wschodu albo że celem jest ukaranie niektórych krajów”, wyjaśniał Beaune. „Mechanizm kontroli praworządności nie powinien być w zamyśle skierowany przeciwko konkretnemu państwu, ale jeśli któryś z rządów narusza zasadę praworządności, to muszą być przewidziane odpowiednie sankcje – zarówno finansowe, jak i prawne”.

Kto najskuteczniej negocjował Fundusz Odbudowy UE? [ZESTAWIENIE]

We wtorek Rada Europejska przyjęła projekt Funduszu Odbudowy unijnej gospodarki po kryzysie. Jak zmieniły się kwoty bezpośrednich grantów w ramach funduszu w porównaniu z propozycją przedstawioną w maju przez Komisję Europejską? Polska zyskała czy straciła?

„Tak” dla wspólnego zadłużenia, ale pod warunkiem nowych podatków

Francuski minister wypowiadał się również o źródłach finansowania Funduszu Odbudowy. Stwierdził, że właściwą decyzją było zaciągnięcie wspólnego długu na ten cel. Przypomniał, że zadłużenie UE na rzecz wypłaty bezzwrotnych grantów w ramach Funduszu Odbudowy było już elementem zaprezentowanego w maju wspólnego projektu Niemiec i Francji.

Polityk stwierdził, że emisja wspólnego zadłużenia była dotychczas tematem tabu w UE, podkreślając jednocześnie, że ten model działania można stosować także w przyszłości, w przypadku następnych kryzysów.

Beaune przypomniał, ze Francja jest zwolennikiem wprowadzenia pakietu nowych źródeł dochodów własnych UE, m.in. podatku cyfrowego czy handlu emisjami. Zaznaczył, że temat nowych podatków będzie ważnym elementem negocjacji nad nowym wieloletnim budżetem UE, jest to jednak konieczne, aby zaciągnięty dług nie obciążył samych obywateli.

„Nie chcemy zwiększać presji finansowej na europejskich obywateli i europejskie przedsiębiorstwa, więc będziemy musieli znaleźć nowe źródła finansowania (unijnego budżetu – red.)”.