Francja: społecznicy na liście Benoit Hamona

Benoît Hamon(l) i Jean-Luc Mélenchon (p)// Źródło: EurActiv.com

Były kandydat Partii Socjalistycznej na prezydenta Francji Benoit Hamon zaprezentował nazwiska 30 osób, które w wyborach do Parlamentu Europejskiego wystartują z jego listy Generation.s. Z pierwszego miejsca ma wystartować on sam. Jedna trzecia nazwisk to kandydaci obywatelscy.

 

Generation.s to nazwa ruchu społecznego zainicjowanego przez Hamona w lipcu 2017 r., który miał reformować lewą stronę francuskiej sceny politycznej.

Głosowanie obywatelskie

W ostatnich tygodniach Hamon starał się zjednoczyć lewicę wokół pomysłu głosowania obywatelskiego, z którego miała wyłonić się zjednoczona lista francuskiej lewicy. Głosowanie to miało być rodzajem prawyborów, w których udział biorą nie działacze partie, a zwykli obywatele. Wśród trzech list do wyboru w głosowaniu preferencyjnym wybraliby tę, z którą najbardziej się identyfikują.

Pomysł został momentalnie odrzucony przez lidera Partii Zielonych Yannicka Jadota. Nie zyskał również aprobaty wśród innych partii lewicowych takich jak Partia Socjalistyczna, Francja Nieujarzmiona czy Francuska Partia Komunistyczna. Hamon podkreślił, że mimo to „drzwi pozostają otwarte”.

Niemcy i Francja nie sprzeciwią się opóźnieniu brexitu

Kanclerz Niemiec oraz prezydent Francji oświadczyli na wspólnej konferencji prasowej, że nie będą wyrażać sprzeciwu, jeśli Wielka Brytania zawnioskuje o przesunięcie w czasie wyjścia z Unii Europejskiej. Przypomnieli jednak, że opowiadają się za wynegocjowaną już umową brexitową.
 

Niemiecka kanclerz Angela Merkel …

W międzyczasie Hamon przedstawił pierwsze założenia programowe w perspektywie nadchodzących wyborów do Parlamentu Europejskiego i przedstawił listę wyborczą swojego ruchu.

Z pierwszego miejsca ma startować on sam, jednak wszystkie trzydzieści nazwisk zostało przedstawionych w przypadkowej kolejności. Są wśród nich Françoise Sivignon, była szefowa francuskiej filii organizacji charytatywnej „Lekarze świata” czy Éric Pliez, dyrektor paryskiego oddziału społecznego pogotowia. Około jedna trzecia kandydatów to osoby zupełnie niezwiązane z polityką.

Hamon: klasa polityczna się nie zmienia

W programie Hamon podkreśla potrzebę znalezienia nowego ładu europejskiego, jeśli chodzi o ekologię. Opowiada się też za ambitną polityką azylową, a także utworzeniem podatków na poziomie europejskim, w tym podatku od majątku.

„Zaproponowaliśmy głosowanie obywatelskie, ponieważ dzisiaj nikt nie jest reprezentowany wyłącznie przez partię polityczną. A przez to, że partie polityczne nie chcą tego zaakceptować i marginalizują obywateli, w efekcie na marginesie stawiają same siebie” – mówił podczas prezentacji listy Hamon.

Koalicja Propolska też startuje w wyborach do PE

W Polsce powstała kolejna koalicja, tym razem wyraźnie prawicowa i antyeuropejska Koalicja Propolska, która w majowych wyborach zamierza dostać się do Parlamentu Europejskiego. Jej konwencję zaplanowano na początek kwietnia i niewykluczone, że do tego czasu może się jeszcze rozszerzyć.

„Ma się wrażenie, że klasa polityczna się nie zmienia” – powiedział, podkreślając, że na innych listach wyborczych wciąż widzi się „te same twarze”. „Wszystko zmienia się wokół partii politycznych, ale nic w ich wnętrzu. Ta przestarzałość partii politycznych będzie prowadzić do przestarzałości demokracji” – przekonywał.

W Europie lista Generation.s może liczy na kilku koalicjantów, takich jak grecki ruch DiEM25 założony przez byłego ministra finansów Yanisa Varousfakisa, duńską Alternatywę o profilu ekologiczny czy polską Partię Razem.

Francuskie media podkreślają, że wybory do Parlamentu Europejskiego będą dla Hamona decydującym testem. Aby wejść do Parlamentu Europejskiego, potrzebuje 5 proc., aby otrzymać środki na refundację kampanii – 3 proc. Na razie w sondażach uzyskuje poparcie na poziomie 4 punktów procentowych.

Na pierwszym miejscu lista LREM

Francuzi wybiorą kandydatów do Parlamentu Europejskiego z jednej, ogólnokrajowej listy. Jako pierwsza kompletną listę kandydatów do Parlamentu Europejskiego zaprezentowała Francja Nieujarzmiona (La France Insoumise), a miejsce lidera zajęła na niej Manon Aubry, rzeczniczka francuskiego Oxfam. Znana też jest pełna lista Zgromadzenia Narodowego Marine Le Pen, którą poprowadzi Jordan Bardella. Z pierwszego miejsca na liście Les Republicains wystartuje François-Xavier Bellamy.

Francuski europoseł zatrudnił w PE córkę rzecznika Kremla

21-letnia córka rzecznika Kremla została stażystką w brukselskim biurze francuskiego europosła związanego ze skrajną prawicą. Ponieważ zasiada on m.in. w Delegacji do komisji współpracy parlamentarnej z Rosją (D-RU), sprawa ta wzbudziła wiele kontrowersji. Córka kremlowskiego rzecznika ma bowiem dzięki temu …

Niepewna jest „jedynka” na liście prezydenckiego ugrupowania La Republique en Marche. Spore zamieszanie jest również wokół listy tzw. żółtych kamizelek. Obecnie już trzy inicjatywy wywodzące się z tego ruchu planują wystawienie kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Jednej z list przewodzić będzie rozpoznawana dzięki protestom Ingrid Levavasseur.

Według sondaży największe szansa na zwycięstwo ma ugrupowanie prezydenta Francji La Republique en Marche (24 proc.), następne jest skrajnie prawicowe Zgromadzenie Narodowe (20 proc.) i prawicowi Republikanie (10 proc.). Znacząco spadły notowania żółtych kamizelek, które w niektórych sondażach notują poparcie zaledwie na poziomie 3 proc.