Francja: Możliwe sankcje finansowe wobec Polski za łamanie praworządności

Clément Beaune, Francja

Francuski minister ds. europejskich Clément Beaune / © European Union 2021 - Source : EUCO [EUCO Newsroom]

Wszystko wskazuje na to, że temat praworządności w Polsce zdominuje rozpoczynający się szczyt Rady Europejskiej. Podczas gdy Niemcy nawołują do dialogu z rządem w Warszawie, francuski minister ds. europejskich przekazał, że w grę wchodzi możliwość zastosowania sankcji finansowych wobec Polski.

 

 

W ubiegłym tygodniu ustępująca kanclerz Niemiec Angela Merkel apelowała, aby w obliczu kontrowersyjnego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, podważającego prymat prawa unijnego, nie rezygnować z dialogu z Polską i próbować znaleźć polubowne rozwiązanie sprawy.

Francuski sekretarz stanu ds. europejskich Clément Beaune stwierdził dziś jednak na antenie LCI TV, że jeśli dialog ten nie odniesie oczekiwanego rezultatu, niewykluczone jest zastosowanie wobec Polski sankcji finansowych.

Sprawa podważenia przez Polskę pierwszeństwa prawa UE wywołuje emocje w wielu unijnych stolicach. Według agencji Reutera o włączenie dyskusji o rządach prawa w Polsce do agendy rozpoczynającego się szczytu zwróciło się 12 państw.

Dziś unijny szczyt. Polska jednym z tematów

Trwający między Warszawą a Brukselą spór ma się pojawić podczas nieoficjalnych rozmów unijnych liderów.

Premier Belgii: Polska przekroczyła „czerwoną linię”

Nieoficjalnie mówi się, że na wyciągnięcie konsekwencji wobec polskich władz, a szczególnie wstrzymanie wypłaty środków z unijnego Funduszu Odbudowy, najbardziej nalegają prezydent Francji Emmanuel Macron i premier Holandii Mark Rutte. Tymczasem premier Belgii Alexander de Croo pyta swojego polskiego odpowiednika Mateusza Morawieckiego, „dokąd zmierzają jego działania” i „jaką przyszłość widzi (dla Polski – red.) w Europie”.

Niektórzy dyplomaci w rozmowie z Reutersem wyrazili obawy, że kwestia polskiej praworządności zupełnie przyćmi inne ważne tematy, które mają zostać poruszone na unijnym szczycie „Niedobrze, że musimy na to tracić czas. Ale ta dyskusja jest konieczna”, podkreślił z kolei de Croo przed szczytem, cytowany przez EURACTIV.com.

„Podstawą Unii Europejskiej są równe prawa wszystkich obywateli”, zwrócił uwagę szef belgijskiego rządu, dodając, że w jego opinii poprzez wyrok Trybunału Konstytucyjnego dotyczący prawa unijnego Polska przekroczyła „czerwoną linię”.

Dziś unijny szczyt. Polska jednym z tematów

Trwający między Warszawą a Brukselą spór ma się pojawić podczas nieoficjalnych rozmów unijnych liderów.

Parlament Europejski pozwie Komisję za niezastosowanie mechanizmu warunkowości

We wtorek (19 października) w Parlamencie Europejskim odbyła się debata poświęcona „kryzysowi praworządności” w Polsce i prymatowi prawa unijnego nad krajowym, podczas której wielu europosłów krytycznie wypowiadało się o podejściu polskiego rządu do prawa UE, a przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen stwierdziła, że orzeczenie Trybunału „podważa fundamenty Unii Europejskiej” i „kwestionuje w sposób bezpośredni jedność europejskiego porządku prawnego”.

„Po raz pierwszy w historii sąd państwa członkowskiego stwierdza, że Traktaty UE są niezgodne z konstytucją krajową”, zwróciła uwagę Niemka, dodając, że wyrok TK „wpływa bezpośrednio na ochronę wymiaru sprawiedliwości”, a „Polacy muszą mieć możliwość korzystania ze sprawiedliwego i równego traktowania w sądownictwie, tak jak wszyscy inni obywatele europejscy”.

Tymczasem zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami szef Parlamentu Europejskiego David Sassoli zlecił prawnikom PE przygotowanie pozwu przeciwko Komisji Europejskiej za niezastosowanie nowego mechanizmu warunkowości, pozwalającego zamrozić wypłatę unijnych pieniędzy państwom nieprzestrzegającym rządów prawa. Parlament daje Komisji czas do 2 listopada. Jeśli do tego czasu KE nie uruchomi procedury wynikającej z mechanizmu warunkowości, PE złoży pozew.