Francja. Spór o flagę UE na Łuku Triumfalnym. Prawica mówiła o „ataku na tożsamość narodu”

Francja-Macron-le-pen-zemmour-pecresse-flaga-ue-prezydencja-unia-europejska-prawica

Flaga Unii Europejskiej, która została zawieszona na paryskim Łuku Triumfalnym 31 grudnia z okazji objęcia przez Francję przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej. / Foto via unsplash [Danilo Alvesd]

Zawieszona 31 grudnia na paryskim Łuku Triumfalnym z okazji objęcia przez Francję przewodnictwa w Radzie UE flaga Unii Europejskiej, wywołała kontrowersje wśród francuskich polityków związanych z prawicą. Została już usunięta w nocy z soboty na niedzielę.

 

 

Pomysł zawieszenia flagi UE na jednym z symboli Paryża został ostro skrytykowany przez radykalną prawicę. Kandydujący na urząd prezydenta Marine Le Pen i Éric Zemmour uznali, że to obraza dla uczuć patriotów.

Z kolei Valerie Pécresse, kandydatka na prezydenta z centroprawicowej partii Republikanie, powiedziała, że flaga UE zawieszona w miejscu, gdzie tradycyjnie w święta powiewa flaga francuska, niszczy francuską tożsamość.

Francja: Flaga zdjęta zgodnie z planem

Flagę zdjęto w nocy z soboty na niedzielę i odbyło się to „zgodnie z planowanym terminem”, przekazał Pałac Elizejski w oświadczeniu przesłanym do mediów. Jednak telewizja BFMTV twierdzi, że flagę zdjęto o kilka dni wcześniej, bowiem pierwotnie miała dłużej powiewać w eksponowanym miejscu.

W komunikacie Pałacu Elizejskiego podkreślono, że flagę zawieszono tylko na dwa dni- 31 grudnia i 1 stycznia – aby „zaznaczyć symbolicznie rozpoczęcie francuskiej prezydencji w Radzie UE”. W oświadczeniu zauważono, że z tego samego powodu podświetlono na niebiesko kilka obiektów architektonicznych we Francji, w tym Wieża Eiffla i Pałac Elizejski.

Marine Le Pen w niedzielę rano oceniła, że zdjęcie flagi UE to „wielkie zwycięstwo patriotyczne”, dodają, że „rząd był zobowiązany do wycofania flagi Unii Europejskiej z Łuku Triumfalnego”.

„Dziękuję za ogromną mobilizację wszystkich miłośników Francji i Republiki”, napisała na Twitterze, podkreślając, że to porażka Emmanuela Macrona. Dzień wcześniej, krytykując gest francuskich władz, nazwała wywieszenie flagi UE „prawdziwym atakiem na tożsamość ojczyzny”.

„Nie było żadnej porażki, żadnej zmiany”, zapewnił tymczasem sekretarz stanu ds. europejskich Clément Beaune. W rozmowie z France Inter stwierdził, że „zaplanowane było, iż flaga (UE) zostanie zdjęta w niedzielę”.

Spór o flagę na Łuku Triumfalnym zapowiada upolitycznioną francuską prezydencję w Radzie UE, która nałożyła się w tym roku z wyborami prezydenckimi. Francuzi wybiorą prezydenta w kwietniu br. Opozycja oskarża Macrona o próbę instrumentalizacji unijnej prezydencji w celach kampanii wyborczej.

Valérie Pécresse: To jej najbardziej w 2022 r. musi obawiać się Emmanuel Macron

Nie przedstawiciele radykalnej prawicy Marine Le Pen ani Eric Zemmour, a kandydatka Republikanów Valérie Pécresse wyrasta na największa rywalkę Emmanuela Macrona w zaplanowanych na kwiecień 2022 r. wyborach prezydenckich we Francji.

 
2022: Co wydarzy się w światowej i europejskiej polityce?
 

Nie jest …