Francja: 23-latek na czele kampanii europejskiej skrajnej prawicy

Jordan Bardella, źródło: Vimeo/Alain Delpey

Jordan Bardella, źródło: Vimeo/Alain Delpey

Kierowane przez Marine Le Pen nacjonalistyczne Zgromadzenie Narodowe (NR) ogłosiło, że twarzą ugrupowania w kampanii przed wyborami do Parlamentu Europejskiego będzie 23-letni partyjny rzecznik prasowy Jordan Bardella. NR prowadzi w sondażach przed zaplanowanymi na maj wyborami.

 

Nominację dla Jordana Bardelli ogłosił wiceprzewodniczący NR Louis Aliot. „W trudnych czasach musimy pokazać, że nawet w takiej poważnej partii jak nasza głos mogą otrzymać młodzi ludzie wywodzący się z klasy pracującej” – oświadczył Aliot.

Łącznik z Salvinim

Jordan Bardella ma otwierać listę NR. W tym roku wybory do Parlamentu Europejskiego będą się we Francji odbywać według nowych zasad. Po pierwsze, Francuzi wybiorą 79 (a nie jak w 2014 r. – 74) europosłów. Po drugie, zniesione zostają okręgi wyborcze, a wprowadzona tzw. lista krajowa. To właśnie na jej czele znajdzie się nazwisko Bardelli.

Zgromadzenie Narodowe według ostatnich sondaży zdobędzie najwięcej mandatów w zaplanowanych na 26 maja wyborach. Elekcja Bardelii wydaje się więc niemal pewna. Francuskie media (np. „Le Monde”) donoszą, że młody działacz francuskiej skrajnej prawicy ma bardzo dobre prywatne kontakty z politykami włoskiej prawicowej Ligi, a zwłaszcza z liderem tego ugrupowania Matteo Salvinim. Spekuluje się, że oba ugrupowania będą chciały stworzyć po wyborach silną frakcję eurosceptyczną i skrajnie prawicową w PE.

Liderka NR Marine Le Pen także znajdzie się na liście wyborczej swojego ugrupowania, ale na jednym z odleglejszych miejsc. Przez wiele lat (w okresie 2004-2017) zasiadała już w ławach PE, ale 1,5 roku temu porzuciła swój mandat na rzecz zasiadania w krajowym francuskim parlamencie. Prawdopodobnie także i tym razem, gdyby została wybrana, zdecyduje się pozostać w krajowej polityce. Jej umieszczenie na liście ma służyć jedynie zebraniu większej liczny głosów i zdobycie przez jej partię większej liczby mandatów do PE dla innych kandydatów.

Francja: "Żółte kamizelki" wystartują w wyborach do PE?

Jeden z byłych liderów francuskiej skrajnej prawicy Florian Philippot zarejestrował słowa „Żółte Kamizelki” jako znak towarowy, aby wykorzystać go w kampanii przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.
 

Florian Philippot przez wiele lat był bliskim współpracownikiem liderki francuskiej skrajnej prawicy Marine Le Pen. …

RN przewodzi w sondażach

W najnowszym przedwyborczym sondażu (przeprowadzonym przez Odoxa-Dentsu Consulting dla France Info) RN umacnia się na pozycji potencjalnego zwycięzcy z poparciem na poziomie 24 proc. To wzrost o 3 pp. w stosunku do podobnego badania przeprowadzonego we wrześniu. Założona przez prezydenta Emmanuela Macrona partia Naprzód Republiko (LREM) zajmuje drugie miejsce z poparciem na poziomie 19 proc., co oznacza stratę 2,5 pp.

Na trzecim miejscu jest skrajnie lewicowa Francja Nieujarzmiona pod wodzą Jean-Luca Melenchona (11,5 proc.), a na czwartym centroprawicowi Republikanie (8 proc.). Po 7 proc. poparcia mają zaś Partia Socjalistyczna oraz konserwatywno-eurosceptyczna partia Powstań Francjo Nicolasa Duponta-Aignana. 6,5 proc. badanych zadeklarowało zaś głosowanie na koalicję partii pro-ekologicznych.

Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy sprzymierzyli się z francuskimi eurosceptykami

Trzecia do co wielkości frakcja w obecnej kadencji Parlamentu Europejskiego – Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (EKR) – podpisała porozumienie z eurosceptyczną partią Powstań Francjo (DLF), która może liczyć na coraz wyższe poparcie we francuskich sondażach.
 

EKR liczy obecnie 74 europosłów i …