Finaliści tegorocznej nagrody Sacharowa

Finaliści nagrody PE im. Sacharowa 2019, źródło za PE (© AP ImagesEllis RUA, © Jeff PachoudAFP, © Senado Federal do Brasil, © Restorers,© AP ImagesAndy WONG)

Finaliści nagrody PE im. Sacharowa 2019, źródło za PE (© AP ImagesEllis RUA, © Jeff PachoudAFP, © Senado Federal do Brasil, © Restorers,© AP ImagesAndy WONG)

Brazylijscy obrońcy praw człowieka, kenijscy studenci i ujgurski ekonomista znaleźli się w finale tegorocznej nagrody im. Sacharowa przyznawanej przez Parlament Europejski osobom i organizacjom broniącym praw człowieka i podstawowych wolności.

 

Dwie komisje PE: Spraw Zagranicznych i Rozwoju zakwalifikowały wczoraj (8 października) do finału tegorocznej nagrody: Marielle Franco, Raoni Metuktire i Claudelice Silvę dos Santos; The Restorers oraz Ilhama Tohti.

PE domaga się uwolnienia irańskiej prawniczki, która jest laureatką Nagrody Sacharowa

Irańska prawnicza i obrończyni praw kobiet Nasrin Sotoudeh została w ostatnią środę (13 czerwca) zatrzymana w swoim domu przez policję i odprowadzona do owianego złą sławą więzienia w Evin w Teheranie. W obronie aresztowanej Iranki stanęli już przedstawiciele Parlamentu Europejskiego. W …

Marielle Franco, brazylijską działaczkę polityczną i obrończynię praw człowieka, zabito w marcu zeszłego roku. Ta czarnoskóra, biseksualna kobieta urodzona w faweli znana była ze stawania w obronie praw człowieka młodych czarnych osób, mieszkańców faweli i osób LGBTI.

Raoni Metuktire, znany też jako Wódz Raoni, symbolizuje walkę z wycinką lasów w Amazonii. Jest jednym z wielkich przywódców ludu Kayapo, osiadłego w sercu Amazonii, i poświęcił swoje życie walce o prawa rdzennych mieszkańców i ochronę Amazonii.

Claudelice Silva dos Santos, brazylijska ekolog i obrończyni praw człowieka, znana jest ze swojego sprzeciwu wobec nielegalnych handlarzy drewnem, ranczerów i producentów węgla działających w regionie Praia-Alta Piranheira, odległej osadzie w Amazonii.

Nagrodzeni przez PE przedstawiciele wenezuelskiej opozycji wezwali UE do interwencji

„Reżim wziął cały nasz naród jako zakładników” – mówił w swoim wystąpieniu na forum PE były przewodniczący wenezuelskiego Zgromadzenia Narodowego Julio Borges. Przedstawiciele wenezuelskiej opozycji demokratycznej odebrali dziś w Strasburgu Nagrodę na rzecz Wolności Myśli im. Andrieja Sacharowa. Po raz …

Natomiast The Restorers, czyli grupa pięciorga studentów z Kenii: Stacy Owino; Cynthia Otieno; Purity Achieng; Mascrine Atieno i Ivy Akinyi, opracowali i-Cut, aplikację pomagającą dziewczynom radzić sobie z okaleczaniem żeńskich narządów płciowych. Ułatwia ona młodym kobietom szukanie pomocy, znalezienie centrum ratowniczego lub zgłoszenie tego procederu władzom.

Ujgurski ekonomista walczący o prawa tej mniejszości w Chinach Ilham Tohti, jest orędownikiem dialogu i zwolennikiem wdrażania prawa o regionalnej autonomii w Chinach. Choć w 2014 r. pod zarzutem separatyzmu został skazany na dożywocie, pozostaje głosem umiaru i pojednania.

Za dwa tygodnie (24 października) Konferencja Przewodniczących, w skład której wchodzą szef Parlamentu Europejskiego i liderzy grup politycznych, wybierze laureata, a ceremonia wręczenia nagrody im. Sacharowa odbędzie się 18 grudnia w Strasburgu.

Nagrodę im. Sacharowa za wolność myśli, nazwana tak na cześć radzieckiego fizyka i dysydenta politycznego Andrieja Sacharowa, przyznaje co roku Parlament Europejski. Została ustanowiona w 1988 roku, aby wyróżniać osoby i organizacje broniące praw człowieka i podstawowych wolności.

W zeszłym roku otrzymał ją ukraiński reżyser Ołeh Sencow.

Wręczono Nagrodę Sacharowa

W tym roku Nagrodę Sacharowa Parlament Europejski przyznał więzionemu w Rosji ukraińskiemu reżyserowi i dramaturgowi Ołehowi Sencowowi. Na ceremonii w Strasburgu reprezentowała go jego kuzynka oraz jeden z broniących go prawników. Sam Sencow odsiaduje wyrok 20 lat więzienia w łagrze.
 
Ołeha …