Europejskie prawo klimatyczne: Dziś osiągnięto wstępne porozumienie ws. redukcji emisji do 2030 r.

Ursula von der Leyen, Borrell, Kyriakides, Vălean, przemysł naftowy, europejski zielony ład, klimat, ochrona środowiska,

Gdy Ursula von der Leyen obejmowała stanowisko przewodniczącej Komisji Europejskiej w 2019 r. uznała, że zmiany klimatyczne stanowią „egzystencjalny problem dla Europy i świata” [Zdjęcie via twitter.com/vonderleyen]

Dziś (21 kwietnia) osiągnięto wstępne porozumienie negocjatorów Parlamentu Europejskiego i unijnych krajów w sprawie pakietu klimatycznego. Dotyczy zwiększenia redukcji emisji gazów cieplarnianych do 2030 r. z 40 do 55 proc. Uzgodniono także, że Komisja Europejska zaproponuje pośredni cel klimatyczny na 2040 r.

 

 

Negocjatorzy reprezentującej Radę portugalskiej prezydencji w UE i Parlamentu Europejskiego osiągnęli dziś (21 kwietnia) na ranem porozumienie, które zakłada zwiększenie celu redukcji emisji gazów cieplarnianych w UE z 40 proc. do co najmniej 55 proc. do 2030 r. w porównaniu z poziomem z 1990 r.

Europa pierwszym neutralnym klimatycznie kontynentem?

Uzgodnienia, by zaczęły obowiązywać, muszą jeszcze zaakceptować kraje członkowskie i europosłowie na sesji plenarnej. W uzgodnieniu jest również mowa o 2050 r. jako próbie osiągnięcia przez Unię celu neutralności klimatycznej.

„Jesteśmy bardzo zadowoleni z tymczasowego porozumienia osiągniętego dzisiaj. Europejskie prawo klimatyczne wyznacza ramy dla prawodawstwa Unii na nadchodzących 30 lat”, skomentował Joao Pedro Matos Fernandes, minister do spraw środowiska i klimatu Portugalii, która kieruje w tym półroczu pracami Wspólnoty.

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen napisała w mediach społecznościowych, że przyjęła porozumienie z „wielkim zadowoleniem”. „Nasze polityczne zobowiązanie, by stać się pierwszym neutralnym klimatycznie kontynentem do 2050 r., nabrał ram prawnych”, napisała.

W myśl porozumienia ustanowiona ma zostać także Europejska Naukowa Rada Doradcza ds. Zmian Klimatu, która ma składać się z 15 ekspertów. Gremium będzie doradzało ws. klimatów oraz zajmowało się sprawozdaniami.

Uzgodniono także, że Komisja Europejska zaproponuje pośredni cel klimatyczny na 2040 r., razem z uwzględnieniem orientacyjnego budżetu na emisje gazów cieplarnianych na lata 2030-2050.

Szczyt klimatyczny Bidena: USA dołączają do globalnego wyścigu po neutralność klimatyczną

Stany Zjednoczone są inicjatorem przyszłotygodniowego szczytu Leaders Summit on Climate z udziałem 40 światowych przywódców.

Szczyt klimatyczny Bidena

Porozumienie udało się osiągnąć w przeddzień szczytu klimatycznego organizowanego z inicjatywy prezydenta USA Joego Bidena.

W Leaders Summit on Climate weźmie udział czterdzieścioro światowych liderów. Wśród zaproszonych są również przywódcy największych rywali USA – Chin oraz Rosji, a także prezydent Polski Andrzej Duda.

Na rządzie Joego Bidena ciąży wielka presja związana z polityką klimatyczną. Organizacja szczytu może uczynić ze Stanów Zjednoczonych nieoficjalnego globalnego lidera w walce z globalnym ociepleniem.