Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112

Premier Mateusz Morawiecki w Europejskim Dniu Numeru Alarmowego 112, źródło Adam Guz KPRM

Premier Mateusz Morawiecki w Europejskim Dniu Numeru Alarmowego 112, źródło Adam Guz KPRM

W Europejskim Dniu Numeru Alarmowego 112 rząd przyjął projekt ustawy, zakładającej m.in. rozwój zawodowy operatorów tego numeru i utworzenie Krajowego Centrum Monitorowania Systemu Powiadamiania Ratunkowego.

 

Natomiast już od początku tego roku osoby z dysfunkcją słuchu i mowy mogą korzystać z aplikacji Alarm 112, która umożliwia komunikację z operatorem Centrum Powiadamiania Ratunkowego za pomocą SMS-ów.

112 jest bezpłatnym numerem alarmowym dostępnym na terenie całej Unii Europejskiej zarówno z telefonów stacjonarnych, jak i komórkowych. Warto podkreślić, że połączenie z nim można uzyskać wybierając 112 nawet w telefonie bez karty SIM.

Od niedzieli w UE system e-Call jest obowiązkowy

Od niedzieli (1 kwietnia) w UE system e-Call jest obowiązkowy: każdy nowy samochód osobowy i dostawczy do 3,5 tony musi automatycznie powiadamiać o wypadku drogowym wykorzystując numer telefonu alarmowego 112.

Morawiecki: Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat

“To Wy, razem ze służbami specjalnymi, Policją, Państwową Strażą Pożarną, Ochotniczą Strażą Pożarną oraz służbami medycznymi i ratowniczymi, stanowicie korpus bezpieczeństwa naszego kraju” – podkreślił Mateusz Morawiecki w czasie wtorkowego (11 lutego) wystąpienia na spotkaniu z operatorami numeru alarmowego. W imieniu wszystkich Polaków wyraził im także wdzięczność za wykazywaną cierpliwość i niezbędny w tej pracy profesjonalizm. “Polska bez was byłaby na pewno mniej bezpieczna, Polacy czuliby się mniej bezpiecznie” – przyznał szef rządu.

Na zakończenie premier obiecał, że jego rząd zrobi wszystko, by numer 112 oraz praca operatorów jeszcze lepiej przyczyniała się do ratowania życia, zdrowia i mienia Polaków. “Zrobimy wszystko od strony sprzętowej, ludzkiej, szkoleniowej, żeby ten numer alarmowy 112 i wasza praca, która za nim stoi, okazywały się coraz bardziej skuteczne w ratowaniu zdrowia, życia i mienia Polaków” – zapewnił Morawiecki.

Breton: Nowe unijne przepisy zwiększą dokładność lokalizacji

Unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton podkreślił natomiast, że „112 to numer ratujący życie każdego Europejczyka stojącego w obliczu sytuacji kryzysowej”. Zwrócił przy tym uwagę, że szybka lokalizacja osoby poszkodowanej ma kluczowe znaczenie, więc informacje dotyczące lokalizacji osoby dzwoniącej muszą jak najszybciej zostac przekazane odpowiednim służbom.

Europejski system nawigacji dociera do miliarda użytkowników smartfonów

System nawigacji satelitarnej Unii Europejskiej dociera do 1 miliarda użytkowników smartfonów. Oczekuje się, że w przyszłości Galileo zapewni Europie niezależność od innych systemów nawigacji satelitarnej.
 

 

10 września jest dniem, w którym system nawigacji Galileo – zwany niekiedy „europejskim GPS-em” – dotarł …

“Od grudnia 2020 r. nowe unijne przepisy telekomunikacyjne znacznie poprawią dokładność lokalizacji dzwoniącego” – zapowiedział wczoraj unijny komisarz. Breton zadeklarował przy tym pomoc “władzom krajowym i społeczeństwu obywatelskiemu, które muszą potraktować tę kwestię priorytetowo”.

Rządowy projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła wczoraj projekt ustawy, zakładający m.in. rozwój zawodowy operatorów numeru 112 i utworzenie Krajowego Centrum Monitorowania Systemu Powiadamiania Ratunkowego. Nowe regulacje mają na celu utrzymanie i rozwój systemu teleinformatycznego Centrów Powiadamiania Ratunkowego (CPR), nadzór nad przestrzeganiem procedur obsługi zgłoszeń alarmowych, opracowywanie kryteriów oceny pracy CPR i ich pracowników, przygotowywanie i prowadzenie szkoleń, a także upowszechnianie wiedzy na temat numerów alarmowych i CPR.

Do końca roku w Polsce mają być gotowe Centra Powiadamiania Ratunkowego

Ogólnoeuropejski numer alarmowy 112 działa we wszystkich 27 krajach Unii Europejskiej. Wprowadzany jest również poza UE, m.in. w Chorwacji, Czarnogórze i Turcji. Wprowadzenie tego numeru planuje również Ukraina.Z tego ratunkowego numeru można korzystać w każdym przypadku wymagającym interwencji ratowników  pogotowia, …

Centra Powiadamiania Ratunkowego

W Polsce działa 17 Centrów Powiadamiania Ratunkowego. W razie zagrożenia życia lub zdrowia można się połączyć z operatorem bezpłatnego numeru 112 i uzyskać pomoc. Jak podały służby prasowe premiera w komunikacie, w zeszłym roku CPR przekazały policji, straży pożarnej, dyspozytorniom medycznym i podmiotom pomocniczym informacje o ponad sześciu milionach zdarzeń. Średni czas oczekiwania na odbiór zgłoszenia alarmowego wynosi ok. 11 sekund.

Alarmowo o 112

Numer ten jest dostępny od 2008 roku we wszystkich państwach członkowskich i na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego (czyli poza krajami UE również w Islandii, Księstwie Liechtenstein i Norwegii. Mimo to unijne dane pokazują, że jedynie 41 proc. Europejczyków zdaje sobie …

Rządowa strona numeru 112

Według danych opublikowanych na rządowej stronie poświęconej ogólnoeuropejskiemu numerowi alarmowemu 112, w Polsce działa 17 Centrów Powiadamiania Ratunkowego – po jednym w każdym mieście wojewódzkim oraz w Radomiu.  Pracuje w nich 1365 operatorów, którzy w zeszłym roku odebrali 22 mln zgłoszeń (rok wcześniej o dwa miliony mniej). Średni czas oczekiwania na odebranie połączenia w 2019 r. wynosił 11 sekund.

Z opublikowanego wczoraj raportu wynika, że liczba połączeń w całej UE na numer 112 osiągnęła w zeszłym roku 158 milionów, co stanowi ponad połowę wszystkich połączeń alarmowych. Ponad dwa miliony połączeń wykonali obywatele UE korzystający z usług roamingu podczas podróży po innych państwach członkowskich.

Co roku dzień 11 lutego poświęcony jest zwiększaniu świadomości na temat uruchomionego w 1991 r. Europejskiego Numeru Alarmowego 112. Państwa członkowskie EENA (Europejskiego Stowarzyszenia Numeru Alarmowego) organizują wtedy wydarzenia promujące ten numer i właściwe jego wykorzystywanie. Choć bowiem liczba nieuzasadnionych zgłoszeń w Polsce z roku na rok spada, to wiedza dotycząca funkcjonowania numeru alarmowego 112 wciąż jest niewystarczająca (mniej niż połowa – 49 proc. – Europejczyków wie, że może z niego korzystać na terenie całej UE).

Holandia sparaliżowana przez wielką awarię telekomunikacyjną

Kilka godzin trwała wczorajsza (24 czerwca) wielka awaria sieci telekomunikacyjnej w Holandii. Sparaliżowana została nie tylko łączność między wieloma obywatelami, ale także systemy służb ratowniczych, policyjnych czy medycznych. Na ulice holenderskich miast wysłani zostali wszyscy dostępni policjanci.
 

Holenderska awaria telekomunikacyjna rozpoczęła …