Europejska Agencja Leków zaakceptowała szczepionkę Johnson & Johnson

europejska-agencja-lekow-johnson-johnson-pandemia-komisja-europejska-ema

Johnson&Johnson ma dostarczyć w II kwartale 2021 r. 55 mln dawek swojej szczepionki na koronawirusa (Photo by Hakan Nural on Unsplash )

Europejska Agencja Leków (EMA) autoryzowała dziś (11 marca) szczepionkę na SARS-CoV-2 firmy Johnson & Johnson. Preparat Johnson & Johnson będzie pierwszą jednodawkową szczepionką w UE.

 

 

Preparat musi zostać dopuszczony oficjalnie do obrotu przez Komisję Europejską, która zwykle podejmuje decyzje zgodne z rekomendacjami EMA. Preparat może być podawany osobom powyżej 18. roku życia. Wcześniej szczepionkę Johnson & Johnson dopuszczono do użytku w USA.

Niewykluczone, że Komisja Europejska zdecyduje o dopuszczeniu do obrotu szczepionki amerykańskiego koncernu jeszcze dziś. Z informacji potwierdzonych w trakcie dzisiejszej konferencji ministerstwa zdrowia, Adam Niedzielski poinformował, że dostawy szczepionek Johnson & Johnson powinny rozpocząć się jeszcze w kwietniu.

Szczepionka różni się od preparatów mRNA produktów koncernów dopuszczonych do użytku w UE (Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneka), tym że nie wymaga podania drugiej dawki, by zapewnić pełną ochronę.

Badania wykazały, że po dwóch tygodniach od podania szczepionka zmniejsza o 67 proc. ryzyko zachorowania na COVID-19 o umiarkowanym lub ciężkim przebiegu i o 77 proc. obniża ryzyko zachorowania na ciężką lub krytyczną postać choroby.

Po 28 dniach od szczepienia skuteczność preparatu rośnie. Do 85 proc. w zapobieganiu ciężkiemu przebiegowi COVID-19 i do 100 proc. jeśli chodzi o ochronę przed hospitalizacją.

Po przyjęciu preparatu, podobnie jak przy innych szczepionkach, występują skutki uboczne. Do najczęstszych należą: ból w miejscu wstrzyknięcia, ból głowy, zmęczenie, bóle mięśni i nudności. Większość z tych działań niepożądanych pojawia się dzień lub dwa po szczepieniu. Mają one nasilenie łagodne do umiarkowanego i mijają po maksymalnie dwóch dniach.

Szczepionka nie wymaga przechowywania w szczególnych warunkach. Należy ją trzymać w temperaturze 2-8°C (trzy miesiące) lub -20°C (dwa lata).

Johnson&Johnson też opóźni dostawy szczepionek na koronawirusa dla UE?

Wczoraj informowaliśmy, że koncern Johnson&Johnson może mieć kłopoty z wywiązaniem się z kontraktu jaki zawarł z Komisją Europejską na dostawy swojej szczepionki przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2.

Zgodnie z zawartym jeszcze w ubiegłym roku wstępnym kontraktem między Johnson&Johnson a KE, amerykański koncern miał po zatwierdzeniu swojego preparatu dostarczyć w drugim kwartale 2021 r. 55 mln dawek szczepionki.