Europejscy liberałowie odkryli karty przed wyborami do PE

Kara dla Google

Margrethe Vestager, komisarz ds. konkurencji// Źródło: KE

Pod hasłem „odnowy Europy” wystartowała kampania wyborcza europejskich Liberałów i Demokratów (ALDE) przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Do sukcesów ma ich poprowadzić drużyna liderów – wśród nich unijna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager.

 

Liberałowie – w przeciwieństwie do pozostałych frakcji zasiadających w PE – nie wyznaczyli swojego Spitzenkandidata, a więc potencjalnego następcy obecnego przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude Junckera. Każda osoba z drużyny weźmie udział w przedwyborczych debatach przed zaplanowanymi na 23-26 maja wyborami, choć eksperci oceniają, że największe szanse ma najlepiej oceniana komisarz obecnej kadencji parlamentu – Dunka Margrethe Vestager.

Nowy kandydat na przewodniczącego Komisji Europejskiej

Znajdujący się obecnie w hiszpańskim więzieniu przewodniczący Republikańskiej Lewicy Katalonii (ERC) Oriol Junqueras został wczoraj nominowany przez Wolny Sojusz Europejski (EFA) – zrzeszający europejskie ugrupowana regionalne – kandydatem na nowego szefa Komisji Europejskiej.
 
Symboliczny gest EFA
Ta symboliczna decyzja – ze względu …

Drużyna liberałów

Drużynę liberałów uzupełniają Nicola Beer z Wolnej Partii Demokratycznej (FDP), aktualna komisarz ds. transportu Violeta Bulc, włoska senator z ramienia centrolewicy (PD) Emma Bonino, Luis Garicano z hiszpańskiej centroprawicy, założycielka i główna kandydatka z węgierskiej partii Momentum Kathlina Cseh, oraz były belgijski premier Guy Verhofstadt.

W wyborach na przewodniczącego KE wymieniona grupa zostanie zaprezentowana jako kandydaci z ramienia ALDE. W rzeczywistości będą oni także ubiegali się o inne stanowiska w UE, które zostaną zwolnione w tym roku, w tym m. in. przewodniczącego Rady Europejskiej.

Koniec spekulacji i wątpliwości

Ogłoszenie europejskiej drużyny liberałów ucina wielomiesięczne spekulacje na temat ewentualnej kandydatury Vestager. Dunka zdobyła dużą popularność w Brukseli dzięki działaniom skierowanym przeciwko amerykańskim gigantom technologicznym, jak Google i Apple. Eksperci jednak podają w wątpliwość jej szanse ze względu na brak poparcia Kopenhagi dla ewentualnej nominacji. Dunka wywodzi się bowiem z partii opozycyjnej wobec rządu premiera Larsa Løkke Rasmussena.

Liberałowie podawali w wątpliwość idee nominowania tak wielu kandydatów na przewodniczącego KE. Szczególnie w kontekście potrzeby dotarcia z jasnym przekazem do wyborców, np. podczas debat telewizyjnych. Wyjaśnienia przewodniczącego partii Hansa van Baalena, zapowiadającego wybór „odpowiedniego” kandydata ze względu temat debaty, nie przekonały członków partii.

Google znów ukarany przez KE. Tym razem za monopol w reklamach

Komisja Europejska nałożyła na Google karę w wysokości 1,49 mld euro za naruszenie unijnych przepisów antymonopolowych. Chodzi o wykorzystywanie dominującej pozycji na rynku internetowej reklamy. To już kolejna wysoka kara finansowa nałożona przez Brukselę na amerykański koncern.
 

KE uznała, że Google …

Co z sojuszem z ugrupowaniem Macrona?

Zauważalna jest nieobecność na liście kandydatów partii prezydenta Emmanuela Macrona Naprzód Republiko! (LREM). Do niedawna wydawało się, że ugrupowania zawiążą sojusz przed majowymi wyborami. Jednak po rewelacjach Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen dotyczących przyjmowania przez ALDE pieniędzy od firmy Bayer, właściciela Monsanto produkującego glifosat – doszło do zmrożenia wspólnych relacji, a LREM zamierza utworzyć własną frakcję w PE.

Przewiduje się, że ALDE będzie trzecią co do wielkości grupą w nowym PE. Pomimo niejasności finansowania łączą ich z LREM wspólne wartości, takie jak chęć pogłębiana integracji europejskiej. Vestager publicznie poparła propozycję „renesansu europejskiego” Macrona, mówiąc o „silnym” pokrewieństwie z planami francuskiego prezydenta „ożywienia” UE. Jednakże nieprzejednane stanowisko Dunki wobec planów utworzenia superczempiona europejskiego z połączenia francuskiego Alstomu i niemieckiego Siemensa może położyć się cieniem na bliższej współpracy, a przynajmniej na poparciu jej kandydatury przez LREM. Nie jest bowiem tajemnicą, że Macronowi zależało na fuzji gigantów branży kolejowej.

Sondaże wyborcze dają ewentualnemu sojuszowi ALDE z LREM niemal 100 mandatów w przyszłym PE. Nawet w przypadku niemożności przeforsowania kandydata liberałów na szefa KE, głosy liberałów mogą zadecydować o wyborze innego pretendenta z jednej z dwóch głównych frakcji w PE: Europejskiej Partii Ludowej lub Socjalistów.

Jak dużo w nowym Parlamencie Europejskim zyska skrajna prawica?

W poniedziałek Parlament Europejski opublikował pierwszą prognozę dotyczącą podziału miejsc w nowym PE. Europejska Partia Ludowa oraz Socjaliści i Demokracji tracą większość, zyskuje z kolei skrajna prawica. Włoska Liga będzie miała drugą pod względem wielkości reprezentację zaraz po niemieckim …