Eurodeputowani z Portugalii liczą na mniejsze cięcia unijnych funduszy

Rząd opublikował zestawienie kwot, na jakie mogą liczyć poszczególne województwa z Funduszu Spójności (Cohesion Fund) oraz Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji (Just Transition Fund)

Rząd opublikował zestawienie kwot, na jakie mogą liczyć poszczególne województwa z Funduszu Spójności (Cohesion Fund) oraz Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji (Just Transition Fund) [© Pixabay]

Pakiet finansowy nakreślony dla Portugalii w następnym budżecie UE może jeszcze ulec poprawie, uważają portugalscy posłowie do PE José Manuel Fernandes i Pedro Silva Pereira. Równocześnie zwracają uwagę na pilną potrzebę zakończenia negocjacji przed majowymi wyborami europejskimi.

 

Dotychczas negocjowany za zamkniętymi drzwiami budżet UE na lata 2021-2027 najprawdopodobniej będzie dyskutowany na grudniowym szczycie Rady Europejskiej. Portugalia liczy, że planowane cięcia wydatków, które mają ją dotknąć zostaną – przynajmniej częściowo – złagodzone.

„Proponowany pakiet 33 miliardów euro to duża kwota. W porównaniu z obowiązującym pakietem jest to jednak 10-procentowa obniżka i chcielibyśmy to zmienić. Ale biorę udział w tych negocjacjach budżetowych już od ponad dwóch lat i prawdą jest, że gdyby dwa lata temu powiedziano mi, że jest to końcowa oferta, byłbym zadowolony”- stwierdził Fernandes, poseł do PE.

Rumunia: Zmiany w rządzie i bunt w Partii Socjaldemokratycznej

Głęboka rekonstrukcja w rumuńskim rządzie. Sześcioro ministrów zostało zdymisjonowanych, jeden odszedł sam, a dotychczasowa minister pracy i sprawiedliwości społecznej pokieruje teraz resortem transportu. To próba zdławienia buntu tlącego się w rządzącej krajem Partii Socjaldemokratycznej (PSD).
 
Postkomunistyczna PSD od grudnia 2016 r. …

Fernandes, jedyny portugalski poseł do PE, który uczestniczył w negocjacjach dotyczących budżetu UE na lata 2021-27, uważa, że ​​istnieje „pole do ulepszenia” pakietu finansowego dla Portugalii.

„Fundusz Spójności został zredukowany o około 40 proc. Niedopuszczalne jest, że fundusz, który pomaga biedniejszym regionom, jest najbardziej ograniczany. Tylko jeśli uda nam się ulepszyć pakiet Funduszu Spójności, możemy osiągnąć sprawiedliwszy przydział” – powiedział portugalski polityk.

Pereira zwrócił z kolei uwagę, że stanowisko Parlamentu Europejskiego jest korzystne dla celów Portugalii, ponieważ posłowie do PE wezwali do „zwiększenia środków na spójność i na wspólną politykę rolną w kierunku, który zbiega się z interesami Portugalii”.

Dla Portugalii ważne jest, aby na wniosek przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude’a Junckera negocjacje zostały zamknięte przed końcem kadencji PE.

Macron w Bundestagu: Wspólnie zbudujmy silniejszą Europę

„Europa, a w jej ramach francusko-niemiecki tandem, musi powstrzymać świat przed powolnym pogrążaniem się w chaosie i zacząć przewodzić mu na drodze do pokoju” – powiedział Macron podczas wystąpienia w Bundestagu. Była to pierwsza od 18 lat wizyta francuskiego prezydenta …

„Myślę, że nadal możliwe i pożądane jest zakończenie negocjacji przed wyborami europejskimi, ponieważ nie widzę powodu, by sądzić, że wyniki po wyborach europejskich będą bardziej korzystne dla interesów Portugalii” – powiedziała eurodeputowana Partii Socjalistycznej.

Propozycja Komisji Europejskiej na lata 2021-2027 dla Portugalii to około 21,2 mld EUR w ramach Polityki Spójności, co stanowi 7 proc. oszczędności w porównaniu z obecnymi ramami. W przypadku Wspólnej Polityki Rolnej KE zaproponowała 7,6 mld euro, przy obecnym przydziale wynoszącym 8,1 mld EUR.

Wniosek KE obejmuje również niewielki wzrost płatności bezpośrednich i cięcia na rozwój obszarów wiejskich. W ramach nowego budżetu na lata 2021-2027 przeznaczono kwotę 4,2 mld EUR na pierwszy filar (płatności bezpośrednie dla rolników) i 3,4 mld EUR na drugi (rozwój obszarów wiejskich).

Rumunia otrzyma dodatkowe 7 mld euro na politykę spójności

Rumunia skorzysta na zwiększeniu środków przeznaczonych na fundusze spójności w wysokości 7 miliardów euro w okresie finansowym 2021-2027 w porównaniu z obecnym, czyli 300 euro na mieszkańca, powiedziała komisarz ds. polityki regionalnej Corina Cretu.
 

„Walczyliśmy o to, aby zachować tę samą …

Cięcia uwzględnione we wniosku Komisji będą miały również wpływ na sektor rybołówstwa. Portugalia ma tu otrzymać 378,5 mln EUR, czyli o 14 mln EUR mniej niż w obecnym budżecie.