Eurodeputowani z Portugalii liczą na mniejsze cięcia unijnych funduszy

Wśród nowych czynników redystrybucji funduszy znajduje się poziom bezrobocia, edukacji, zmian klimatu czy migracji, ale dla Polski ten nowy sposób dystrybucji środków między państwami jest nie do przyjęcia.

Portugalia liczy, że planowane cięcia wydatków, które mają ją dotknąć zostaną, przynajmniej częściowo, złagodzone. [© Pixabay]

Pakiet finansowy nakreślony dla Portugalii w następnym budżecie UE może jeszcze ulec poprawie, uważają portugalscy posłowie do PE José Manuel Fernandes i Pedro Silva Pereira. Równocześnie zwracają uwagę na pilną potrzebę zakończenia negocjacji przed majowymi wyborami europejskimi.

 

Dotychczas negocjowany za zamkniętymi drzwiami budżet UE na lata 2021-2027 najprawdopodobniej będzie dyskutowany na grudniowym szczycie Rady Europejskiej. Portugalia liczy, że planowane cięcia wydatków, które mają ją dotknąć zostaną – przynajmniej częściowo – złagodzone.

„Proponowany pakiet 33 miliardów euro to duża kwota. W porównaniu z obowiązującym pakietem jest to jednak 10-procentowa obniżka i chcielibyśmy to zmienić. Ale biorę udział w tych negocjacjach budżetowych już od ponad dwóch lat i prawdą jest, że gdyby dwa lata temu powiedziano mi, że jest to końcowa oferta, byłbym zadowolony”- stwierdził Fernandes, poseł do PE.

Rumunia: Zmiany w rządzie i bunt w Partii Socjaldemokratycznej

Głęboka rekonstrukcja w rumuńskim rządzie. Sześcioro ministrów zostało zdymisjonowanych, jeden odszedł sam, a dotychczasowa minister pracy i sprawiedliwości społecznej pokieruje teraz resortem transportu. To próba zdławienia buntu tlącego się w rządzącej krajem Partii Socjaldemokratycznej (PSD).
 
Postkomunistyczna PSD od grudnia 2016 r. …

Fernandes, jedyny portugalski poseł do PE, który uczestniczył w negocjacjach dotyczących budżetu UE na lata 2021-27, uważa, że ​​istnieje „pole do ulepszenia” pakietu finansowego dla Portugalii.

„Fundusz Spójności został zredukowany o około 40 proc. Niedopuszczalne jest, że fundusz, który pomaga biedniejszym regionom, jest najbardziej ograniczany. Tylko jeśli uda nam się ulepszyć pakiet Funduszu Spójności, możemy osiągnąć sprawiedliwszy przydział” – powiedział portugalski polityk.

Pereira zwrócił z kolei uwagę, że stanowisko Parlamentu Europejskiego jest korzystne dla celów Portugalii, ponieważ posłowie do PE wezwali do „zwiększenia środków na spójność i na wspólną politykę rolną w kierunku, który zbiega się z interesami Portugalii”.

Dla Portugalii ważne jest, aby na wniosek przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude’a Junckera negocjacje zostały zamknięte przed końcem kadencji PE.

Macron w Bundestagu: Wspólnie zbudujmy silniejszą Europę

„Europa, a w jej ramach francusko-niemiecki tandem, musi powstrzymać świat przed powolnym pogrążaniem się w chaosie i zacząć przewodzić mu na drodze do pokoju” – powiedział Macron podczas wystąpienia w Bundestagu. Była to pierwsza od 18 lat wizyta francuskiego prezydenta …

„Myślę, że nadal możliwe i pożądane jest zakończenie negocjacji przed wyborami europejskimi, ponieważ nie widzę powodu, by sądzić, że wyniki po wyborach europejskich będą bardziej korzystne dla interesów Portugalii” – powiedziała eurodeputowana Partii Socjalistycznej.

Propozycja Komisji Europejskiej na lata 2021-2027 dla Portugalii to około 21,2 mld EUR w ramach Polityki Spójności, co stanowi 7 proc. oszczędności w porównaniu z obecnymi ramami. W przypadku Wspólnej Polityki Rolnej KE zaproponowała 7,6 mld euro, przy obecnym przydziale wynoszącym 8,1 mld EUR.

Wniosek KE obejmuje również niewielki wzrost płatności bezpośrednich i cięcia na rozwój obszarów wiejskich. W ramach nowego budżetu na lata 2021-2027 przeznaczono kwotę 4,2 mld EUR na pierwszy filar (płatności bezpośrednie dla rolników) i 3,4 mld EUR na drugi (rozwój obszarów wiejskich).

Rumunia otrzyma dodatkowe 7 mld euro na politykę spójności

Rumunia skorzysta na zwiększeniu środków przeznaczonych na fundusze spójności w wysokości 7 miliardów euro w okresie finansowym 2021-2027 w porównaniu z obecnym, czyli 300 euro na mieszkańca, powiedziała komisarz ds. polityki regionalnej Corina Cretu.
 

„Walczyliśmy o to, aby zachować tę samą …

Cięcia uwzględnione we wniosku Komisji będą miały również wpływ na sektor rybołówstwa. Portugalia ma tu otrzymać 378,5 mln EUR, czyli o 14 mln EUR mniej niż w obecnym budżecie.