Erasmus ofiarą brexitu. Wielka Brytania stworzy własny program wymiany studenckiej

Brexit, Unia Europejska, Wielka Brytania, Boris Johnson

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson (na zdj.) ogłosił trzeci już lockdown na terenie Anglii. / Zdjęcie: Flickr [Number 10]

Wielka Brytania rezygnuje z udziału w akademickim programie Erasmus. Program zostanie zastąpiony nowym projektem, którego patronem będzie angielski matematyk Alan Turing. Boris Johnson zapewniał na początku 2020 r., że brexit nie wpłynie na partycypację Wielkiej Brytanii w programie.

 

 

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson ogłosił w czwartek (24 grudnia) decyzję o rezygnacji przez swój kraj z programu wymiany studenckiej Erasmus+ prezentując informację o osiągnięciu porozumienia ws. umowy handlowej między Wielką Brytanią a Unią Europejską.

Erasmus: Boris Johnson zmienił zdanie

Polityk określił decyzję jako „trudną”, ponieważ program „jest czymś wspaniałym”. Przyznał jednak, że koszty są zbyt duże dla Brytyjczyków, a Zjednoczone Królestwo „traciło finansowo na dużej liczbie studentów przybywających studiować na Wyspy Brytyjskie”. Johnson zapewniał na początku roku, że w związku z brexitem nie będzie żadnego zagrożenia dla dalszego uczestnictwa Wielkiej Brytanii w programie.

Brytyjczycy planują stworzyć nowy program wymiany studenckiej. Jego patronem będzie angielski matematyk i kryptolog Alan Turing, który w pełni odkodował szyfr enigmy. Brytyjski premier podkreślił, że dzięki nowemu programowi studenci „otrzymają możliwość nauki nie tylko w europejskich uniwersytetach, ale w najlepszych uczelniach na świecie”.

Londyn zdecydował się na wystąpienie z programu, ponieważ obie strony nie były w stanie porozumieć się odnośnie kosztów kontynuacji programu przez stronę brytyjską, przyznał cytowany przez dziennik „Guardian” Michel Barnier, unijny negocjator umowy handlowej UE z Wielką Brytanią.

Brexit: Jest umowa handlowa między Wielką Brytanią a UE!

Umowa o wolnym handlu określana mianem „porozumienia wigilijnego” albo „świątecznego cudu” warta jest 750 mld euro.

Opuszczenie Erasmusa „kulturowym barbarzyństwem”

Program Erasmus, którego celem jest finansowanie wyjazdów na zagraniczne studia w innym kraju europejskim został uruchomiony przez Komisję Europejską w 1987 r. Brytyjczycy dołączyli do niego w tym samym roku. Według brytyjskich mediów, w tym BBC, w 2017 r. ponad 16 tys. brytyjskich studentów wyjechało dzięki niemu na zagraniczne uczelnie.

W Wielkiej Brytanii w ramach wymiany studenckiej Erasmus uczyło się ponad 31 tys. studentów. W programie wciąż będą mogli brać udział studenci z Irlandii Północnej – Belfast zapewnił finansowanie dla programu. Natomiast brytyjski rząd wprowadził już nowe przepisy imigracyjne dotyczące studentów.

Decyzja brytyjskiego rządu o porzuceniu programu Erasmus wywołała kontrowersje na Wyspach. „Guardian” pisze o rocznych zyskach dla ekonomii rzędu 440 mln funtów (w 2018 r.) w związku z przyjmowaniem studentów z UE. Z kolei szkocka premier i zwolenniczka organizacji referendum ws. niepodległości tego kraju od Wielkiej Brytanii – Nicola Sturgeon – określiła decyzję mianem „kulturowego wandalizmu”. Były premier Gordon Brown (Partia Pracy) wezwał rząd do pozostania w programie Erasmus.

Brytyjski Departament Edukacji (DfE) poinformował w sobotę, że w roku akademickim 2021-2022 przeznaczy 100 mln funtów na mobilność studentów w ramach programu Turinga. Finansowanie na kolejne lata ma zostać podane w przyszłości.

Brexit: Umowa handlowa Wielkiej Brytanii z Unią Europejską pod choinkę? "Porozumienie jest o włos"

Światowe agencje i media informowały w środę po południu, że zespoły negocjujące obu stron są na wyciągnięcie ręki od podpisania porozumienia o wolnym handlu.

Wymiana studentów oczkiem w głowie KE

Komisja Europejska od lat informowała, że z każdym rokiem liczba uczestników wymiany studenckiej w ramach programu Erasmus (oraz jego kolejnej wersji Erasmus+) zwiększała się. Jeszcze przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w 2019 r. prezydent Francji Emmanuel Macron przekonywał, że wszyscy młodzi Francuzi powinni podczas studiów wyjechać za granicę. Macron był zwolennikiem zwiększenia środków na program na poziomie europejskim.

W 2017 r. UE zainwestowała w program rekordową kwotę 2,6 mld euro, co stanowiło wzrost o 13 proc. w porównaniu z 2016 r. Ostatecznie w toku negocjacji nowego wieloletniego budżetu UE na lata 2021-2027 – przy silnym wsparciu Parlamentu Europejskiego – Komisja niemalże podwoiła budżet Erasmusa. Środki na program w ramach kolejnej wieloletniej perspektywy UE wyniosą 26 mld euro. W latach 2014-2020 finansowanie wyniosło łącznie 14,7 mld euro.

Na przestrzeni lat zakres geograficzny programu zwiększył się z 11 państw w 1987 r. do 33 obecnie (27 państw członkowskich UE, Wielka Brytania, Turcja, Macedonia Północna, Norwegia, Islandia i Liechtenstein). Program jest też otwarty dla krajów partnerskich na całym świecie.

Komisja Europejska podkreśla, że absolwenci stypendium lepiej radzą sobie na współczesnym rynku pracy. Z badania opublikowanego w maju 2019 r. wynika, że zdecydowana większość osób, które skorzystały z programu (72 proc.) twierdzi, że Erasmus był bardzo przydatny w znalezieniu pierwszej pracy. 80 proc. osób zostało zatrudnionych w ciągu trzech pierwszych miesięcy od ukończenia studiów, a 72 proc. absolwentów potwierdziło, że doświadczenie wyjazdu pomogło im zdobyć pierwszą pracę. Dodatkowo dziewięciu na dziesięciu studentów po Erasmusie korzysta z umiejętność i doświadczeń zdobytych za granicą.

 

 

Więcej informacji:

Statystyki dotyczące programu Erasmus+

Statystyki KE dla Polski dotyczące programu Erasmus+ za 2019 r.

Erasmus+ higher education impact study

Study on the impact of Erasmus+