Erasmus ofiarą brexitu. Wielka Brytania stworzy własny program wymiany studenckiej

Brexit, Unia Europejska, Wielka Brytania, Boris Johnson

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson  / Zdjęcie: Flickr [Number 10]

Wielka Brytania rezygnuje z udziału w akademickim programie Erasmus. Program zostanie zastąpiony nowym projektem, którego patronem będzie angielski matematyk Alan Turing. Boris Johnson zapewniał na początku 2020 r., że brexit nie wpłynie na partycypację Wielkiej Brytanii w programie.

 

 

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson ogłosił w czwartek (24 grudnia) decyzję o rezygnacji przez swój kraj z programu wymiany studenckiej Erasmus+ prezentując informację o osiągnięciu porozumienia ws. umowy handlowej między Wielką Brytanią a Unią Europejską.

Erasmus: Boris Johnson zmienił zdanie

Polityk określił decyzję jako „trudną”, ponieważ program „jest czymś wspaniałym”. Przyznał jednak, że koszty są zbyt duże dla Brytyjczyków, a Zjednoczone Królestwo „traciło finansowo na dużej liczbie studentów przybywających studiować na Wyspy Brytyjskie”. Johnson zapewniał na początku roku, że w związku z brexitem nie będzie żadnego zagrożenia dla dalszego uczestnictwa Wielkiej Brytanii w programie.

Brytyjczycy planują stworzyć nowy program wymiany studenckiej. Jego patronem będzie angielski matematyk i kryptolog Alan Turing, który w pełni odkodował szyfr enigmy. Brytyjski premier podkreślił, że dzięki nowemu programowi studenci „otrzymają możliwość nauki nie tylko w europejskich uniwersytetach, ale w najlepszych uczelniach na świecie”.

Londyn zdecydował się na wystąpienie z programu, ponieważ obie strony nie były w stanie porozumieć się odnośnie kosztów kontynuacji programu przez stronę brytyjską, przyznał cytowany przez dziennik „Guardian” Michel Barnier, unijny negocjator umowy handlowej UE z Wielką Brytanią.

Brexit: Jest umowa handlowa między Wielką Brytanią a UE!

Umowa o wolnym handlu określana mianem „porozumienia wigilijnego” albo „świątecznego cudu” warta jest 750 mld euro.

Opuszczenie Erasmusa „kulturowym barbarzyństwem”

Program Erasmus, którego celem jest finansowanie wyjazdów na zagraniczne studia w innym kraju europejskim został uruchomiony przez Komisję Europejską w 1987 r. Brytyjczycy dołączyli do niego w tym samym roku. Według brytyjskich mediów, w tym BBC, w 2017 r. ponad 16 tys. brytyjskich studentów wyjechało dzięki niemu na zagraniczne uczelnie.

W Wielkiej Brytanii w ramach wymiany studenckiej Erasmus uczyło się ponad 31 tys. studentów. W programie wciąż będą mogli brać udział studenci z Irlandii Północnej – Belfast zapewnił finansowanie dla programu. Natomiast brytyjski rząd wprowadził już nowe przepisy imigracyjne dotyczące studentów.

Decyzja brytyjskiego rządu o porzuceniu programu Erasmus wywołała kontrowersje na Wyspach. „Guardian” pisze o rocznych zyskach dla ekonomii rzędu 440 mln funtów (w 2018 r.) w związku z przyjmowaniem studentów z UE. Z kolei szkocka premier i zwolenniczka organizacji referendum ws. niepodległości tego kraju od Wielkiej Brytanii – Nicola Sturgeon – określiła decyzję mianem „kulturowego wandalizmu”. Były premier Gordon Brown (Partia Pracy) wezwał rząd do pozostania w programie Erasmus.

Brytyjski Departament Edukacji (DfE) poinformował w sobotę, że w roku akademickim 2021-2022 przeznaczy 100 mln funtów na mobilność studentów w ramach programu Turinga. Finansowanie na kolejne lata ma zostać podane w przyszłości.

Brexit: Umowa handlowa Wielkiej Brytanii z Unią Europejską pod choinkę? "Porozumienie jest o włos"

Światowe agencje i media informowały w środę po południu, że zespoły negocjujące obu stron są na wyciągnięcie ręki od podpisania porozumienia o wolnym handlu.

Wymiana studentów oczkiem w głowie KE

Komisja Europejska od lat informowała, że z każdym rokiem liczba uczestników wymiany studenckiej w ramach programu Erasmus (oraz jego kolejnej wersji Erasmus+) zwiększała się. Jeszcze przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w 2019 r. prezydent Francji Emmanuel Macron przekonywał, że wszyscy młodzi Francuzi powinni podczas studiów wyjechać za granicę. Macron był zwolennikiem zwiększenia środków na program na poziomie europejskim.

W 2017 r. UE zainwestowała w program rekordową kwotę 2,6 mld euro, co stanowiło wzrost o 13 proc. w porównaniu z 2016 r. Ostatecznie w toku negocjacji nowego wieloletniego budżetu UE na lata 2021-2027 – przy silnym wsparciu Parlamentu Europejskiego – Komisja niemalże podwoiła budżet Erasmusa. Środki na program w ramach kolejnej wieloletniej perspektywy UE wyniosą 26 mld euro. W latach 2014-2020 finansowanie wyniosło łącznie 14,7 mld euro.

Na przestrzeni lat zakres geograficzny programu zwiększył się z 11 państw w 1987 r. do 33 obecnie (27 państw członkowskich UE, Wielka Brytania, Turcja, Macedonia Północna, Norwegia, Islandia i Liechtenstein). Program jest też otwarty dla krajów partnerskich na całym świecie.

Komisja Europejska podkreśla, że absolwenci stypendium lepiej radzą sobie na współczesnym rynku pracy. Z badania opublikowanego w maju 2019 r. wynika, że zdecydowana większość osób, które skorzystały z programu (72 proc.) twierdzi, że Erasmus był bardzo przydatny w znalezieniu pierwszej pracy. 80 proc. osób zostało zatrudnionych w ciągu trzech pierwszych miesięcy od ukończenia studiów, a 72 proc. absolwentów potwierdziło, że doświadczenie wyjazdu pomogło im zdobyć pierwszą pracę. Dodatkowo dziewięciu na dziesięciu studentów po Erasmusie korzysta z umiejętność i doświadczeń zdobytych za granicą.

 

 

Więcej informacji:

Statystyki dotyczące programu Erasmus+

Statystyki KE dla Polski dotyczące programu Erasmus+ za 2019 r.

Erasmus+ higher education impact study

Study on the impact of Erasmus+