Emily O’Reilly znów europejskim rzecznikiem praw obywatelskich

Emily O'Reilly w Parlamencie Europejskim, źródło: Flickr/© European Union 2013 - European Parliament (NonCommercial-NoDerivs Creative Commons license)

Pełniąca dotychczas urząd unijnego ombudsmana Irlandka została wybrana na kolejną 5-letnią kadencję. Jej wybór zatwierdził Parlament Europejski. W finałowym głosowaniu pokonała kandydatkę z Estonii.

 

Emily O’Reilly sprawuje urząd europejskiego rzecznika praw obywatelskich od 2013 r. Jest pierwszą w historii kobietą na tym stanowisku. Wcześniej, od 2003 r., była irlandzkim rzecznikiem praw obywatelskim. Swoją karierę zawodową zaczynała zaś jako dziennikarka.

Potrzebne aż 3 głosowania w PE

O’Reilly pokonała w ostatecznym głosowaniu pochodzącą z Estonii sędzię Julię Laffranque. Na Irlandkę zagłosowało 320 posłów do Parlamentu Europejskiego, zaś na Estonkę – 280. Na wcześniejszych etapach odpadli zaś Włoch Giuseppe Fortunato i Szwedka Cecilia Wikström. Z kolei Łotysz Nils Muižnieks sam wycofał się z rywalizacji.

Głosowanie odbywało się w aż 3 rundach ponieważ żaden z kandydatów nie uzbierał bezwzględnej większości głosów. Dlatego właśnie wybór europejskiego rzecznika praw obywatelskich zajął aż 2 dni – wtorek i środę (17-18 grudnia).

O’Reilly w swoim wystąpieniu po ogłoszeniu zwycięstwa podziękowała za ponowny wybór. „Moim celem pozostaje walka z brakiem przejrzystości w tworzeniu prawa unijnego oraz związanego z tym działania rządów krajowych. Musimy przestać obwiniać o wszystko Brukselę, a zacząć zwracać większą uwagę na ministrów z państw członkowskich bo coraz częściej to oni odpowiadają za kluczowe decyzje” – powiedziała Irlandka.

Dodała także, że „będzie rozliczać przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen z jej zapowiedzi poprawienia funkcjonowania administracji, transparentności i etyki.” „Cieszę się na nasze pierwsze spotkanie” – powiedziała O’Reilly.

Jak działa unijny ombudsman?

Europejski rzecznik praw obywatelskich działa od 1995 r. Jego głównym zadaniem jest wspieranie unijnych obywateli w sytuacji, w której czują się pokrzywdzeni przez administrację publiczną na poziomie krajowym lub europejskim. Może w tym celu nie tylko udzielać rad czy wparcia procesowego, ale także prowadzić własne dochodzenia. Może prowadzić zarówno w związku ze skargą jakiegoś obywatela lub instytucji, jak i z własnej inicjatywy.

Ze swoich działań unijny ombudsman sporządza raporty, a na ich podstawie opracowuje rekomendacje dla instytucji europejskich na temat poprawy ich funkcjonowania lub poprawy procedur. Jednakże te rekomendacje nie mają wiążącego charakteru.

Kto zostanie Europejskim Rzecznikiem Praw Obywatelskich?

Pięcioro kandydatów, w tym sprawująca obecnie funkcję Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich Irlandka Emily O’Reilly, ubiega się o nominację na następną pięcioletnią kadencję. Werdykt najprawdopodobniej poznamy w grudniu.

 

 

Parlament Europejski na początku każdej nowej kadencji wybiera unijnego ombudsmana, którego kadencja trwa pięć …