Giorgia Meloni nową szefową partii EKR. Fotyga ponownie sekretarzem generalnym

giorgia-meloni-wlochy-bracia-wlosi-salvini-kaczynski-orban-liga-draghi-berlusconi-prawica-kaczynski-fidesz-pis

Giorgia Meloni [Facebook, @giorgiameloni.paginaufficiale]

Partia Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, w której skład wchodzi m.in. PiS, wybrała nowe kierownictwo. Przewodniczącą ugrupowania została Włoszka Giorgia Meloni. Stanowisko sekretarza generalnego utrzymała natomiast Anna Fotyga.

 

Zmiany w kierownictwie trzeciego największego pod względem ilości eurodeputowanych w obecnej kadencji ugrupowania zatwierdzono w poniedziałek (28 września) wieczorem.

Nową szefową EKR została 43-letnia Giorgia Meloni, liderka opozycyjnej włoskiej partii Bracia Włosi. Jak odnotował dziennik „La Repubblica”, będzie to pierwsza kobieta z Włoch na czele ogólnoeuropejskiego ugrupowania.

„Dziękuję całej rodzinie europejskich konserwatystów, którzy obdarzyli mnie zaufaniem. Będziemy wspólnie kontynuować bitwę o Europę konfederacyjną złożoną z wolnych i suwerennych państw”, napisała Meloni w mediach społecznościowych, odwołując się do postulatów partii.

Włochy odchudzą parlament / STOLICE

Codzienny briefing z europejskich stolic – 22 września.

Zahradil ustępuje ze stanowiska

Na stanowisku przewodniczącego EKR włoska polityk zastąpi czeskiego europosła Jana Zahradila, który pełnił tę funkcję od 2009 r. „Po 10 latach i czterech kadencjach przyszedł czas na emeryturę”, stwierdził Czech na Twitterze.

Odnosząc się do kwestii sukcesji w partii, stwierdził jednak, że „nie mógłby sobie wyobrazić lepszej następczyni”. Określił Meloni jako „jednego z najbardziej utalentowanych polityków pokolenia oraz silną liderkę”.

Giorgia Meloni zasiada we włoskiej Izbie Deputowanych od 2006 r. W latach 2006-2008 była wiceprzewodniczącą izby. W 2008 r., w wieku zaledwie 31 lat, objęła stanowisko ministra ds. młodzieży w rządzie Silvio Berlusconiego.

W kampanii przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w ubiegłym roku Meloni prowadziła negocjacje z Jarosławem Kaczyńskim w sprawie możliwości współpracy między Braćmi Włochami a Prawem i Sprawiedliwością. Nazwała wówczas prezesa PiS „fascynującą osobą”. Polskę zaś określiła jako najważniejsze państwo Grupy Wyszehradzkiej, a także „modelowy przykład tego, w jaki sposób można być w Europie, nie musząc jednocześnie prowadzić polityki na kolanach”.

Koronawirus: Lockdownu w Polsce nie będzie, ale obostrzenia już tak

Premier Mateusz Morawiecki oświadczył wczoraj, że do koronawirusa trzeba podchodzić z pokorą, ale zapewnił, że dostępność respiratorów i miejsc w szpitalach „wyraziście nas odróżnia od innych, często bogatszych państw Zachodu”. 

EKR: Anna Fotyga ponownie sekretarzem generalnym

Sekretarzem generalnym partii Europejskich Konserwatystów i Reformatorów po raz kolejny została była minister spraw zagranicznych w rządzie Jarosława Kaczyńskiego Anna Fotyga z Prawa i Sprawiedliwości. Funkcję skarbnika objął natomiast wiceszef hiszpańskiej partii Vox Jorge Buxadé.

„Cieszę się, że Rada (partii – red.) powierzyła mi funkcję Sekretarza Generalnego. Wspólnie z Giorgią Meloni i Jorgem Buxadé jesteśmy gotowi do działania w nowej kadencji”, napisała na Twitterze była szefowa polskiej dyplomacji.

Anna Fotyga kierowała MSZ w latach 2006-2007, zaś w latach 2007-2008 była szefem Kancelarii Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. W 2014 r. ponownie uzyskała mandat europosłanki PiS, który utrzymała po wyborach w ubiegłym roku. Wiosną Fotyga została także wybrana do dziesięcioosobowej grupy ekspertów, doradzających sekretarzowi generalnemu NATO.

UE zwiększa ambicje klimatyczne. Porozumienie rządu z górnikami grą na czas?

Polska nadąży za klimatycznymi ambicjami Unii Europejskiej?

Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy

EKR jest ugrupowaniem zrzeszającym ponad 40 partii politycznych, z czego 16 ma swoich przedstawicieli w Parlamencie Europejskim.

Partię EKR w Parlamencie Europejskim reprezentuje 62 eurodeputowanych, z czego ponad jedną trzecią (27 osób) stanowią europarlamentarzyści PiS. Partia rządząca w Polsce jest zdecydowanie najliczniej reprezentowanym krajowym ugrupowaniem w EKR. Drugie miejsce pod tym względem zajmują Bracia Włosi, z sześcioosobową reprezentacją w PE.

Przewodniczącymi frakcji EKR w PE są Ryszard Legutko z PiS oraz Raffaele Fitto z Braci Włochów.