E-zakupy bez barier

Geoblokowanie, czyli ograniczanie dostępu kupujących do towarów i usług ze względu na to, w jakim kraju się znajdują, od lat utrudnia życie mieszkańcom UE.  [PixabayStockSnap]

W poniedziałek (3 grudnia) w Unii Europejskiej weszły w życie nowe regulacje dotyczące zakazu geoblokowania w sprzedaży internetowej. Internetowi sprzedawcy nie będą mogli odmówić sprzedaży swoich produktów klientom z innych krajów.

 

Geoblokowanie, czyli ograniczanie dostępu kupujących do towarów i usług ze względu na to, w jakim kraju się znajdują, od lat utrudnia życie mieszkańcom UE. Konsumenci napotykają trudności, kiedy chcą kupić przez internet towary lub usługi u zagranicznego dostawcy. Zdarza się, że zakup jest po prostu niemożliwy albo klient jest automatycznie przekierowywany na lokalne strony producenta, gdzie towary czasem sprzedawane są po wyższych cenach.

Bułgaria: centroprawicowa partia GERB prowadzi w sondażach przed wyborami do PE

W nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego konserwatywna partia rządząca może otrzymać prawie 40 proc. głosów. Drugie miejsce w sondażach zajmuje opozycyjna Bułgarska Partia Socjalistyczna. Raport partnera medialnego EURACTIV, Dnevnik.
 

Według sondażu przeprowadzonego przez agencje wyborcze Sova Harris i Afis partia …

Zgodnie z nowymi regulacjami sprzedawcy nie tylko nie będą mogli odmówić sprzedaży towaru klientom z innego państwa członkowskiego UE, ale niedozwolone będzie także zawyżanie cen towarów w zależności od tego, na jaki rynek się je sprzedaje. Oznacza to, że konsumenci zagraniczni będą płacić za produkt taką samą kwotę, jak klienci krajowi. Zabronione zostanie także przekierowywanie klientów na inne strony sklepu, chyba, że konsument wyrazi zgodę na skorzystanie z innego serwisu. Sklepy będą musiały także honorować karty płatnicze kupujących wydane w innym kraju UE.

Koniec z dyskryminacją zakupów online

„To rozporządzenie jest kolejnym krokiem w kierunku stworzenia prawdziwego jednolitego rynku, na którym wszyscy konsumenci będą traktowani jednakowo. Przy dokonywaniu zakupów produktów z zagranicy, wszyscy będziemy mieli teraz prawo do traktowania w ten sam sposób, co konsumenci krajowi” – powiedziała na konferencji prasowej europoseł Róża Thun (EPL), która pracowała w PE nad nowymi przepisami.

Francja: Po sobotnich zamieszkach władze rozważają wprowadzenie stanu wyjątkowego

Największe od wielu lat uliczne zamieszki w Paryżu to skutek trwającego już ponad 2 tygodnie protestu tzw. żółtych kamizelek przeciwko podwyżkom akcyzy na paliwa oraz rosnącym kosztom życia. Francuskie władze obawiają się kolejnych rozruchów.
 
W ostatnią sobotę (1 grudnia) protestowało we …

Eurodeputowani od dawna alarmowali, że geoblokowanie kłóci się z ideą wspólnego rynku cyfrowego, który powinien być w równym stopniu dostępny dla wszystkich mieszkańców UE. Z tego powodu Komisja Europejska w maju 2016 r. zaproponowała zniesienie ograniczeń w sprzedaży online.

KE poinformowała niedawno, że jeszcze w 2015 r. 63 proc. sklepów internetowych nie dawało możliwości zakupu towaru lub usługi, jeśli kupujący był obywatelem innego kraju UE. „Chcemy Europy bez barier, a to oznacza także usunięcie barier dla zakupów internetowych” – wskazała Komisja, podkreślając, że nowe przepisy dadzą konsumentom większy dostęp do produktów w konkurencyjnych cenach. Jednocześnie firmy będą mogły rozwijać swoją bazę klientów.

Komisja wezwała też wszystkie państwa członkowskie, aby wdrożyły nowe przepisy oraz aby rozporządzenie było skuteczne egzekwowane. Państwa członkowskie muszą wyznaczyć organy, które zapewnią praktyczną pomoc konsumentom w tej sprawie oraz określić sankcje w przypadku naruszeń rozporządzenia. Bruksela przeprowadzi pierwszy przegląd rozporządzenia do marca 2020 r.

Orban odpowiada na billboard Verhofstadta. Innym billboardem

Rząd Węgier postanowił odpowiedzieć na kampanię, jaką na początku listopada rozpoczął przewodniczący frakcji liberalnej (ALDE) w Parlamencie Europejskiem. Guy Verhofstadt wykupił mobilną reklamę z hasłem skierowanym do węgierskiego premiera. Teraz władze w Budapeszcie zamówiły billboard z wiadomością do Verhofstadta.
 
Lider liberałów …