Dziś rozpoczyna się szczyt UE o klimacie, budżecie i gospodarce

Charles Michel, źródło: kremlin.ru

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, źródło: kremlin.ru (CC BY 2.0)

Po południu rozpocznie się dwudniowy szczyt UE, który po raz pierwszy poprowadzi nowy szef Rady Europejskiej. Charles Michel zapowiedział, że głównymi tematami dzisiejszych obrad będą kwestie klimatyczne oraz przyszłe wieloletnie ramy finansowe UE. Natomiast piątkowe spotkanie ma być poświęcone przede wszystkim kwestiom gospodarczym.

 

Grudniowy szczyt UE odbędzie się w pomniejszonym składzie, bowiem bez udziału Wielkiej Brytanii.

Wielka Brytania nie weźmie udziału w najbliższym szczycie UE

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson nie zjawi się w najbliższy czwartek i piątek (12-13 grudnia) na szczycie Unii Europejskiej w Brukseli. W czwartek bowiem Brytyjczycy wybiorą nowy skład Izby Gmin. Ale Londyn nie będzie na szczycie reprezentowany nawet na niższym …

Neutralność klimatyczna

“Chcę, abyśmy podjęli zobowiązanie UE do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r.” – podkreślił nowy szef Rady Europejskiej w swoim liście do unijnych przywódców zapraszającym ich na pierwszy kierowany przez niego szczyt UE. Wyraził przy tym przekonanie, że realizacja tego celu otworzy nowe możliwości wzrostu gospodarczego i rozwoju Wspólnoty. “Byłby to ważny sygnał ze strony Rady Europejskiej, że UE podejmie globalną rolę lidera w tej kluczowej kwestii” – ocenił Charles Michel.

KE przedstawiła Nowy Zielony Ład

Komisja Europejska przedstawiła plan tego, jak unijną gospodarkę uczynić do 2050 r. neutralną klimatycznie, a jednocześnie wesprzeć gospodarkę. Konkretne wnioski ustawodawcze mają się pojawić w przyszłym roku.

 

Europejski Zielony Ład to sztandarowa propozycja nowej przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen. Już …

Przyznał, że będzie to wymagać wysiłków wszystkich państw członkowskich, na który wszystkie muszą się zgodzić. Zapowiedział jednak, że do realizacji tego celu zostanie wytyczona “uczciwa i zrównoważona ścieżka”, m.in. zostaną wprowadzone odpowiednie ramy i uruchomione niezbędne zasoby. “Oznacza to uwzględnienie różnych realiów krajowych i punktów wyjścia” – zapewnił szef Rady Europejskiej.

"Warunki brzegowe" Polski ws. neutralności klimatycznej

W czwartek (12 grudnia) w Brukseli przywódcy państw UE przedyskutują ponownie osiągnięcie przez Unię Europejską celu neutralności klimatycznej do 2050 r. Polska delegacja jedzie na rozmowy z określonymi „warunkami brzegowymi”, od których uzależnia poparcie dla inicjatywy.

 

 

Już po raz drugi w …

Unijny budżet na lata 2021-2027

Poinformował również, że tematem roboczej kolacji będzie przyszły budżet Wspólnoty, który jest – jak podkreślił – kolejnym kluczowym dla przyszłości Unii obszarem. “Musimy wejść na nowy etap naszej pracy i zaangażować się poważnie” – ostrzegł Michel. W jego ocenie nie ma bowiem sensu powtarzanie znanych już stanowisk i maksymalistycznych żądań, konieczne są natomiast ustępstwa wszystkich stron. “Będziemy pracować nad określeniem kluczowych elementów ostatecznej umowy” – zapowiedział szef Rady Europejskiej.

Fińska prezydencja tnie nowy budżet UE

Sprawująca rotacyjną prezydencję w Radzie UE Finlandia proponuje przyjęcie unijnego budżetu poniżej ambicji Komisji i Parlamentu Europejskiego. Zmiany miałyby dotknąć także reguły warunkowego wypłacania funduszy za przestrzeganie praworządności.

 

 

Fińska propozycja zostanie omówiona podczas zbliżającego się szczytu przywódców państw UE, zaplanowanego na …

W piątek gospodarka i brexit

Drugi dzień unijnego szczytu rozpocznie spotkanie z prezes EBC Christine Lagarde i szefem Eurogrupy Mario Centeno. Charles Michel oczekuje, że przywódcy państw członkowskich UE wymienią poglądy nt. sytuacji gospodarczej, podsumują postępy Eurogrupy we wzmacnianiu unii gospodarczej i walutowej oraz uzgodnią wskazania do dalszych  prac na ten temat. “W tym celu zostanie przyjęte oświadczenie” – przewiduje szef Rady Europejskiej.

Choć w tym szczycie nie uczestniczy nikt ze strony Londynu, to przyjęte mają być również wnioski dotyczące realizacji procedury z art. 50., czyli stanu wychodzenia Zjednoczonego Królestwa z UE. “Jesteśmy gotowi na kolejne kroki i potwierdzamy nasze pragnienie jak najściślejszej relacji z Wielką Brytanią” – napisał Michel do unijnych przywódców w liście-zaproszeniu na rozpoczynające się jutro dwudniowe spotkanie Rady Europejskiej.

Boris Johnson: "Dokończymy brexit"

Doprowadzenie do końca procesu wyjścia z Unii Europejskiej oraz poprawienie poziomu życia Brytyjczyków to główne hasła Partii Konserwatywnej przed zaplanowanymi na 12 grudnia wyborami parlamentarnymi.

 

 

Po ubiegłotygodniowej prezentacji programu Partii Pracy przyszedł czas na Partię Konserwatywną. Boris Johnson obiecuje zwiększenie wydatków publicznych, obniżenie …

Nowy przewodniczący podkreślił w nim także, że zamierza kontynuować zasady pracy swoich poprzedników i tworzyć z członkami Rady Europejskiej “silne relacje na podstawie zaufania, pewności i przejrzystości”. Wyraził przy tym przekonanie, że wspólnie uda się zapewnić “wytyczne, których Europa potrzebuje, by stawić czoła wyzwaniom zidentyfikowanym w przyjętej w czerwcu  agendzie strategicznej”.