Dziś powtórne przesłuchanie francuskiej kandydatki do KE

Sylvie Goulard, źródło PE

Sylvie Goulard, źródło PE

Na dziś zaplanowano powtórne przesłuchanie Sylvie Goulard, którą do nowej KE zaproponował prezydent Francji Emmanuel Macron. Francuzka nie dostała zgody Parlamentu Europejskiego po pierwszym przesłuchaniu w zeszłym tygodniu.

 

Europosłowie nie byli też usatysfakcjonowani jej odpowiedziami na pisemne, dodatkowe pytania. W środę rano – jak podały źródła w PE – koordynatorzy grup politycznych z parlamentarnych komisji ds. rynku wewnętrznego oraz ds. przemysłu uznali przesłane im prawie 60 stron odpowiedzi za niewystarczające.

Janusz Wojciechowski zaakceptowany na komisarza ds. rolnictwa

Polski kandydat został zatwierdzony po powtórnym przesłuchaniu przed połączonymi komisjami rolnictwa oraz środowiska w Parlamencie Europejskim. W ubiegłym tygodniu nie dostał od europosłów „zielonego światła”, po tym jak jego odpowiedzi uznano za zbyt ogólnikowe.

 

 

Pierwsze przesłuchanie Janusza Wojciechowskiego większość europosłów uznała …

Dodatkowe wysłuchanie francuskiej kandydatki zaplanowano na godz. 9.30. Do uzyskania pozytywnej rekomendacji potrzebne jest poparcie koordynatorów reprezentujących dwie trzecie europosłów zasiadających w odpowiednich komisjach. Po półtoragodzinnym dodatkowym przesłuchaniu ponownie zbiorą się oni, żeby ocenić Sylvie Goulard.

Kandydatka na komisarza UE ds. rynku wewnętrznego ma przejąć dyrekcje, za które dotychczas odpowiedzialna była Elżbieta Bieńkowska. Teka Francuzki miałby być jednak rozszerzona o dodatkową dyrekcję, która ma się zajmować obronnością.

Bez eksportu broni nie będzie europejskiego przemysłu obronnego – WYWIAD

Utworzony niedawno Departament KE ds. Przemysłu Obronnego i Kosmicznego ma dać nowy impuls europejskiemu projektowi unii obronnej. Nathalie Loiseau, szefowa Komisji Obrony Parlamentu Europejskiego, opowiada, w jakim kierunku zmierza rozwój tego sektora.

 

Zgodnie z treścią listu wystosowanego przez przewodniczącą KE Ursulę …

Tylko jedna frakcja polityczna bezwarunkowo popiera Goulard

Jedyną grupą polityczną, która bezwarunkowo wspiera Francuzkę, jest współtworzone przez europarlamentarzystów z list Macrona Odnowić Europę. Natomiast dwie największe grupy polityczne w PE: Socjaliści i Demokraci są w tej sprawie podzielone. Najbardziej krytyczni są europosłowie Europejskiej Partii Ludowej, którzy sugerują, że teka przyznana Goulard, i co za tym idzie wpływy Francji w KE, są za duże.

Kandydatka Francji do nowej KE też przepadnie?

Kandydatka francuskiego rządu do KE Sylvie Goulard otrzymała wczoraj od europosłów negatywną ocenę i będzie musiała – podobnie jak dwoje innych desygnowanych na unijnych komisarzy: Janusz Wojciechowski i Ylva Johansson – odpowiedzieć na dodatkowe pytania. 

Natomiast Zieloni ocenili odpowiedzi przesłane przez Goulard jako lepsze niż te, których udzieliła na pierwszym przesłuchaniu. “Odpowiedzi, które dostaliśmy wczoraj, to postęp w porównaniu do pierwszego wysłuchania, po którym byliśmy zawiedzeni, zarówno jeśli chodzi o merytoryczną stronę, jak i zagadnienia dotyczące osoby kandydatki” – podkreślił w środę koordynator Zielonych w komisji przemysłu Ville Niinistoe. Dodał jednak, że zarówno rozmiar teki przyszłej komisarz, jak i – co za tym idzie – jej zdolność do działania, pozostawiają wątpliwości.

Drużyna von der Leyen do wymiany?

Już troje dotychczasowych kandydatów na komisarzy UE otrzymało negatywne oceny od europosłów. Obok kandydata na komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego krytykę koordynatorów wzbudziły kandydatury Francuzki Sylvie Goulard na stanowisko komisarza ds. rynku wewnętrznego i Szwedki Ylvy Johansson – ds. wewnętrznych.