Donald Tusk bez konkurencji

Donald Tusk żródło: oficjalny profil na Facebooku

Przewodniczącym Europejskiej Partii Ludowej zostanie w tym tygodniu ustępujący przewodniczący Rady Europejskiej, były szef polskiego rządu Donald Tusk – wynika z informacji EPL. Zastąpi on dotychczas zajmującego to stanowisko Francuza Josepha Daula.

 

Wniosek o powołanie Donalda Tuska na przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej złożyła miesiąc temu Platforma Obywatelska. Kadencja szefa EPL trwa trzy lata.

Tusk jedynym kandydatem

Właściwie jest już pewne, że na czele tej europejskiej partii stanie Donald Tusk, mimo że jej dwudniowy kongres, w trakcie którego zostanie wybrany zarówno przewodniczący EPL, jak i jego zastępcy, rozpocznie się w Zagrzebiu dopiero jutro (20 listopada).

Europejska Partia Ludowa poinformowała bowiem m.in. na twitterze, że lista kandydatów na czołowe stanowiska w tej partii została zamknięta, a jedynym nazwiskiem, jakie widnieje przy kandydaturze na szefa EPL jest właśnie nazwisko Tuska. Jedynym kandydatem jest też Christian Schmidt z niemieckiej CSU, który będzie skarbnikiem partii.

Donald Tusk nie wystartuje w wyborach prezydenckich

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk poinformował, że nie będzie kandydował w zbliżających się wyborach prezydenckich. Uciął w ten sposób ciągnące się od dłuższego czasu spekulacje dotyczące jego politycznej przyszłości.

 

Może to oznaczać, że w KO odbędą się niebawem prawybory, choć zarząd, …

Tuzin kandydatów na 10. wiceprzewodniczących

Natomiast do pełnienia funkcji jego zastępcy zgłosiło się 12 osób z 12 różnych państw członkowskich UE, m.in. wieloletni komisarz UE (w nowej KE ds. budżetu) Johannes Hahn, Mariya Gabriel (również komisarz UE, w nowej KE odpowiedzialna z innowacje i młodzież) czy Antonio Tajani (były szef PE). Na stronie internetowej EPL znalazły się też krótkie informacje dotyczące wszystkich kandydatów. Ponad 700 delegatów, którzy zjadą do stolicy Chorwacji, wybierze spośród tej dwunastki dziesięciu wiceprzewodniczących. Wobec kandydatury Tuska na szefa EPL Polacy zdecydowali się nie ubiegać o stanowisko wiceszefa tej partii (teraz jednym z 10 zastępców Josepha Daula jest prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski).

Chadecy w UE trochę słabsi

Europejska Partia Ludowa skupia 84 partie chadeckie i konserwatywno-liberalne z 43 państw (należą do niej dwa polskie ugrupowania: Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe). Jednak po ostatnich wyborach europejskich znaczenie tej centroprawicowej rodziny politycznej w UE nieco spadło. Co prawda w dalszym ciągu jest największą frakcją w Parlamencie Europejskim, ale w porównaniu z poprzednią kadencją straciła 35 europosłów.

Zachowuje także stanowisko szefa Komisji Europejskiej (zarówno ustępujący Jean-Claude Juncker, jak i szefowa-elekt KE Ursula von der Leyen należą do EPL). Jednak traci już przewodnictwo w Radzie Europejskiej, gdzie miejsce Tuska zajmie były premier Belgii, liberał Charles Michel, oraz szefostwo w PE, bo Tajaniego zastąpi co prawda również Włoch, ale socjaldemokrata David Sassoli.