David Sassoli nowym przewodniczącym Parlamentu Europejskiego

David Sassoli, źrodło: Parlament Europejski, Twitter

David Sassoli, źrodło: Parlament Europejski, Twitter

Po dwóch turach głosowania posłowie do Parlamentu Europejskiego wybrali nowego przewodniczącego. Kandydat Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów (S&D) David Sassoli zastąpi ustępującego Antonio Tajaniego.

 

Już w pierwszej rundzie Włoch wysunął się na prowadzenie, otrzymując 325 głosów. Dopiero druga tura przyniosła jednak rozstrzygnięcie – Sassoli zdobył 345 głosów, przekraczając próg większości bezwzględnej (332 głosy). Tuż za nim uplasowali się kandydaci Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR) – Czech Jan Zahradil (160 głosów) i Zielonych – Niemka Ska Keller (119 głosów). Najmniejsze poparcie uzyskała reprezentanka lewicy – Sira Rego z partii GUE/NGL (43 głosy).

Procedurę tajnego głosowania poprzedziły pięciominutowe oświadczenia kandydatów, w których mogli się oni zaprezentować reszcie eurodeputowanych.

Ursula von der Leyen wskazana na przewodniczącą KE

Po raz pierwszy w historii na czele Komisji Europejskiej stanie kobieta? Zgromadzeni na szczycie w Brukseli przywódcy państw członkowskich wskazali minister obrony Niemiec na kandydatkę do pokierowania KE. Teraz będzie ją musiał zatwierdzić Parlament Europejski.

 

Specjalny szczyt dotyczący obsady najważniejszych stanowisk …

Wartości europejskie i zmiany klimatu

Po wyborze Sassoli podziękował za pracę Tajaniemu oraz wyborcom za udział w majowym głosowaniu. „Mimo częstego powtarzania tez o rozpadzie projektu europejskiego, obywatele udowodnili, że nadal wierzą w projekt zjednoczonej Europy. Musimy pogłębiać proces integracji i ulepszać UE, wychodząc na przeciw oczekiwaniom Europejczyków” – zaznaczył Sassoli.

Nowy przewodniczący PE podkreślił istotę takich wartości europejskich jak poszanowanie ludzkiej godności, w odniesieniu do których „można mierzyć nasze wysiłki polityczne”. Zapewnił, że PE będzie „gwarantem niezależności obywateli Europy”. Podkreślił ponadto jak dużym wyzwaniem są zmiany klimatu i odniósł się do odpowiedzialności UE za los następnych pokoleń Europejczyków.

Premier Morawiecki: Osiągnęliśmy założone cele

Premier Mateusz Morawiecki oświadczył wczoraj po zakończeniu unijnego szczytu, że polska delegacja osiągnęła swoje cele – przede wszystkim udało się zablokować, wspólnie z pozostałymi krajami Grupy Wyszehradzkiej i Włochami, kandydaturę Fransa Timmermansa na szefa KE.

David Sassoli – nieoczekiwany kandydat S&D

63-letni Włoch jest z wykształcenia dziennikarzem prasowym i telewizyjnym. Do Parlamentu Europejskiego został wybrany trzeci raz z rzędu. Pierwszy raz uzyskał mandat w 2009 r., kiedy kandydował jako lider na jednej z regionalnych list Partii Demokratycznej. Udało mu się powtórzyć ten sukces w 2014 r. i potem w 2019 r.

Jego kandydatura na przewodniczącego Parlamentu Europejskiego została wysunięta we wtorek przez S&D. Z wcześniejszych, nieoficjalnych ustaleń wynikało, że kandydatem na szefa Parlamentu Europejskiego będzie lider Partii Europejskich Socjalistów (PES) – Bułgar Sergiej Staniszew, który miał sprawować funkcję szefa PE przez 2,5 roku, a następnie zastąpiłby go przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej (EPL) – Niemiec Manfred Weber. Wybór Sassolego oznacza, że żadne z najwyższych stanowisk unijnych nie zostanie obsadzone przez przedstawiciela Europy Wschodniej.