Dania będzie współpracować z Europolem

Donald Tusk, Lars Løkke Rasmussen, Jean-Claude Juncker / Źródło: Źródło: European Commission

Udało się osiągnąć porozumienie w sprawie związków Danii z unijnym wymiarem sprawiedliwości. Donald Tusk i Jean Claude Juncker przedstawili rządowi w Kopenhadze propozycję osobnej umowy.

Deklaracji Edynburskiej z 1992 r. UE przyznała Danii cztery tzw. wyłączenia (ang. opt-out). Oznaczają one, że Dania nie podlega prawu unijnemu w następujących obszarach europejskiej współpracy: wspólna waluta, wspólna polityka bezpieczeństwa i obrony, sądownictwo i sprawy wewnętrzne oraz sprawy obywatelskie.

Stawia to Duńczyków w trudnej sytuacji z powodu zmian, jakie w 2017 r. zajdą w Europejskim Urzędzie Policji – Europolu. Od maja 2017 r. Europol stanie się bowiem agencją ponadpaństwową, a nie, jak dotychczas – międzyrządową. Z powodu zmiany statusu organizacji Duńczycy, zgodnie z własnymi wyłączeniami, nie będą mogli pozostać członkiem agencji.

>> Czytaj więcej na temat funkcjonowania Danii w UE

Dania na rozdrożach w kwestii bezpieczeństwa

Dziś (15 grudnia) Premier Danii Lars Løkke Rasmussen otrzymał propozycję, zgodnie z którą rząd Danii nadal miałby zapewniony dostęp do bazy danych Europolu. Ma to na celu zminimalizowanie skutków referendum z 2015 r. ws. rezygnacji z wyłączeń, w którym zatriumfowali eurosceptycy. W konsekwencji kraj pozostał wyłączony z unijnego systemu sprawiedliwości i spraw wewnętrznych, w tym także z jurysdykcji Europolu.

>> Czytaj więcej o planach wyłączenia Danii z Europolu

Jeszcze we wrześniu bieżącego roku deklarowano, że pozostanie Danii w strukturach Europolu jest niemożliwe. Komisja zaproponowała jednak specjalne porozumienie w tej sprawie po sygnałach ze strony Europolu, że odziały terrorystyczne Państwa Islamskiego mogły przeniknąć na teren Europy i planować tu kolejne ataki.

>> Czytaj więcej o zagrożeniu ze strony ISIS

Propozycja ze strony Unii

Spotkanie w tej sprawie odbyło się dziś rano, przed szczytem UE. Premier Rasmussen, przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk oraz przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker przyjęli Deklarację zawierającą warunki porozumienia, zgodnie z którym Danii przyznany zostanie specjalny status członkowski w Europolu.

>> Czytaj więcej o propozycji UE wobec Danii

Warunki pozostania Danii w Europolu

W deklaracji stwierdzono że „warunkiem obowiązywania porozumienia jest dalsze członkostwo Danii w Unii Europejskiej oraz w strefie Schengen, zobowiązanie do pełnej implementacji do duńskiego prawa krajowego dyrektywy 2016/680/EU w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych do 1 maja 2017 r., oraz zgoda na stosowanie jurysdykcji Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości oraz kompetencji Europejskiego Inspektora Ochrony Danych.

Strony porozumienia wyrażają nadzieję, że nowe regulacje zostaną wdrożone do 1 maja 2017 r. lub w najbliższym możliwym późniejszym terminie.