Czołowi politycy europejscy chcą ożywić debatę o wspólnej armii

W latach 2021-27 Europejski Fundusz Obronny (EFO) ma przeznaczyć 4 mld euro na dofinansowanie badań i 9 mld euro na wsparcie rozwoju europejskiego przemysłu zbrojeniowego.

Plany Unii Europejskiej dotyczące wspólnej armii wywołały ożywione wymiany zdań podczas drugiej debaty kandydatów do objęcia funkcji przewodniczącego Komisji Europejskiej. Tzw. Spitzenkandidaci dyskutowali o tym w czwartek (2 maja), zaledwie trzy tygodnie przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

 

Ponieważ bezpieczeństwo i obrona mogą stać się jednym z głównych priorytetów następnej Komisji Europejskiej, najbardziej konfrontacyjny moment debaty dotyczył kwestii, czy UE powinna połączyć swoje zasoby wojskowe. Pomysł ten nabrał politycznego rozpędu w ostatnich miesiącach, gdy głos zabrał francuski prezydent Emmanuel Macron i niemiecka kanclerz Angela Merkel.

Estonia: Spięcia między nowym rządem a panią prezydent

Choć nowy rząd Estonii został zaprzysiężony dopiero tydzień temu, już doszło do poważnych spięć między jego ministrami, a estońską panią prezydent. Minister spraw wewnętrznych nazwał ją „rozedrganą emocjonalnie” po tym, jak dała ona wyraz swojego sprzeciwu wobec desygnowania na członka …

Temat wspólnych sił zbrojnych uwypuklił jednak podział według linii partyjnych. Zarówno Guy Verhofstadt (ALDE), jak i Manfred Weber (EPP) wypowiadali się na temat europejskiej armii w optymistycznym tonie, podczas gdy Frans Timmermans (S&D) i Franziska Keller (Zieloni) wyrażali swój sprzeciw wobec podobnych planów. Będący kandydatem liberałów Verhofstadt wezwał armie Europy do połączenia się w ciągu najbliższych pięciu lat.

„Największą stratą pieniędzy w Unii Europejskiej jest wojsko, sposób, w jaki to organizujemy” – powiedział. „Wydajemy prawie połowę tego co Amerykanie, wydajemy trzy razy więcej niż Rosjanie, ale nie jestem pewien, czy Rosjanie nie wydaja tych pieniędzy lepiej. Europejska armia licząca 20 000 osób w 2024 roku – zróbmy to ”.

Manfred Weber bronił wizji armii UE i wzywał do „ambitnego myślenia”. „To konieczność, aby nigdy więcej nie prowadzić wojny w Europie. Dziś jest to nie do pomyślenia, a dzięki wspólnej armii europejskiej byłoby to zupełnie niemożliwe.”

Orban i Salvini komplementują się przed spotkaniem w Budapeszcie

Węgierski premier i włoski wicepremier spotkają się w Budapeszcie. Obaj zapowiedzieli, że „chcą zawrzeć sojusz dla przyszłości Europy”. Ale Orban zapowiedział też, że chciałby, aby włoska prawica współpracowała z Europejską Partią Ludową (EPL). Przecina to na razie spekulacje o tym, …

Keller skrytykowała brak spójności w polityce zagranicznej UE: „To również dotyczy eksportu broni. Musimy mieć europejską agencję kontroli eksportu broni, która sprawdza, czy kryteria eksportu są spełnione. Widzimy jak jest to ważne, np. w odniesieniu do Arabii Saudyjskiej” – zwracała uwagę eurodeputowana frakcji Zielonych.

Krytycy wskazywali, że jak dotąd debata o „armii europejskiej” nie przyniosła żadnych konkretnych informacji na temat tego, czy taki krok oznaczałby połączenie zasobów i sprzętu, czy też wiązałby się jedynie z podejmowaniem decyzji politycznych. Timmermans, były holenderski minister spraw zagranicznych, który generalnie opowiada się za federalną wizją Europy, uznaje projekt wspólnych sił zbrojnych za nierealistyczny. Zganił Verhofstadta, mówiąc, aby „nie obiecywał za dużo”, i że „w najbliższej przyszłości nie będzie armii UE”.

Zamiast tego, Holender wezwał państwa członkowskie do poczynienia małych kroków w celu pogłębienia współpracy w dziedzinie obronności, jak to już ma miejsce w przypadku wspólnych projektów w ramach stałej współpracy struktur UE (PESCO). Zasugerował, aby najpierw zreorganizować europejski przemysł obronny, aby uczynić go bardziej konkurencyjnym wobec partnerów spoza Europy.

Francja: Ważą się losy ruchu "żółtych kamizelek" i prezydenta Macrona

Emmanuel Macron ogłosił tuzin decyzji i propozycji opartych na wnioskach wysnutych z trwających od listopada protestów społecznych i z zainicjowanej przez władze „wielkiej debaty narodowej”. Sondaże wskazują, że większości Francuzów nie przekonał, ale rebeliancki ruch „żółtych kamizelek” wyraźnie słabnie. Zapowiada …

Timmermans punktował również Webera za niespójność w stosunku do postulatów integracji europejskiej: „Więc nie chcecie wspólnej polityki fiskalnej”, zauważył Timmermans, „ale chcecie armii UE?”

Chociaż traktaty UE przewidują stopniową integrację w ramach polityki obronnej, główną konkluzją debaty było to, że wspólny plan dalszej integracji bezpieczeństwa i obrony w Europie może być trudny do osiągnięcia w następnej kadencji Parlamentu Europejskiego ze względu na brak porozumienia w Parlamencie Europejskim. Jednomyślność jest nadal wymagana w przypadku decyzji UE dotyczących spraw zagranicznych i bezpieczeństwa.

Zarówno Weber, jak i Verhofstadt wezwali również do stworzenia unijnej wersji amerykańskiego Federalnego Biura Śledczego (FBI) w celu lepszej koordynacji wymiany informacji i zwalczania zagrożeń bezpieczeństwa w całej UE.

Bruksela nie dla Carlesa Puigdemonta

Brzmi paradoksalnie – jeśli wziąć pod uwagę, że mieszka w Brukseli – ale kandydatura byłego premiera Katalonii Carlesa Puigdemonta w majowych wyborach do PE została wczoraj zablokowana przez Hiszpańską Centralną Komisję Wyborczą.
 

Mieszkający w Waterloo pod Brukselą były premier rządu Katalonii …