Plan premiera Czech dla Bałkanów Zachodnich: Najpierw Schengen, potem akcesja do UE

Czechy-Rosja-dyplomacja-Skripal-Salisbury-Babis-Zlin-terroryzm-unia-europejska-nato

Premier Czech Andrej Babiš, źródło: Facebook/Andrej Babiš

Unia Europejska powinna w pierwszej kolejności zaoferować krajom Bałkanów Zachodnich perspektywę członkostwa w strefie Schengen, a dopiero później można będzie rozmawiać o ich akcesji do UE, ocenił w środę (1 września) premier Czech Andrej Babiš na Forum Strategicznym w Bled.

 

 

Andrej Babiš powtórzył swoją opinię, że oprócz państw członkowskich UE – Chorwacji, Bułgarii i Rumunii – do Schengen powinna zostać przyjęta również Serbia.

Według czeskiego premiera Serbia powinna być dopuszczona do strefy jako pierwszy z krajów Bałkanów Zachodnich, ponieważ przez jej terytorium przebiega szlak migracyjny ze wschodu, a Serbia aktywnie walczy z nielegalną migracją.

Babiš uznał za absurd to, że Bułgaria od dziesięciu lat czeka na dołączenie do strefy Schengen, choć w jego opinii kraj ten chroni granice lepiej niż niektóre państwa Schengen.

Prezydent Serbii Aleksandar Vucić zwrócił tymczasem uwagę na spadające poparcie obywateli Serbii i innych krajów regionu wobec unijnej akcesji. Według niego winne takiej tendencji są wygórowane wymagania Brukseli wobec krajów Bałkanów Zachodnich i niespełnione obietnice.