Czesi pesymistami co do unijnego Funduszu Odbudowy. Według badania nie ufają rządowi

pieniądze, euro

Według badania STEM 51 proc. Czechów nie słyszało o unijnym Funduszu Odbudowy „Next Generation EU”. / Zdjęcie: Pixabay [Bru-nO]

Około połowy Czechów nie wierzy w skuteczność unijnej pomocy w walce ze skutkami pandemii COVID-19 – przy czym wina za niepowodzenie wcale nie musi leżeć po stronie Unii. Czesi obawiają się, że ich rząd wyda otrzymane środki w nierozsądny sposób.

 

Jak wykazało badanie agencji STEM, 51 proc. obywateli wątpi, że Unia Europejska pomoże krajowi uporać się z konsekwencjami koronakryzysu. Zdaniem autorów winą za taki stan rzeczy Czesi nie obarczają jednak Brukseli, a własny rząd.

„Cieszymy się z pieniędzy unijnych podatników, ale obawiamy się, że w Czechach przepadną one w próżnię lub zostaną przeznaczone na bezsensowne cele”, wyjaśnił analityk STEM Nikola Hořejš, cytowany przez „Seznam Zprávy”. Wspomniał o sytuacjach, gdy unijne środki wydawane były na pola golfowe czy hotele, przedstawione jako „centra treningowe”.

Jego zdaniem czeskim politykom nie udało się dotychczas odmienić złej famy, jaką została okryta unijna pomoc, wciąż kojarząca się Czechom z korupcyjnymi zachowaniami krajowych władz.

Czechy: Policja postawiła zarzuty premierowi Babiszowi. Powodem wyłudzenie funduszy z UE

Sprawa dotyczy rzekomego wyłudzenia europejskich dotacji w wysokości około 2 mln euro.

Czesi mało wiedzą o unijnych funduszach?

Hořejš uważa też, że Czesi mają generalnie słabe pojęcie o unijnym budżecie. Teza ta znalazła odzwierciedlenie w wynikach badania. 51 proc. Czechów nie słyszało o unijnym Funduszu Odbudowy „Next Generation EU”. Jedynie 3 proc. respondentów odpowiedziało poprawnie na pytanie, czym jest ten fundusz.

Autorzy badania zwracają uwagę, że wiedza ta jest niska nawet wśród tej części społeczeństwa, która deklaruje się jako zwolennicy UE. „Unijny Fundusz Odbudowy nie jest tematem w publicznym dyskursie”, zauważono w analizie wyników badania.

Czeski Krajowy Plan Odbudowy nie został jeszcze zatwierdzony przez Komisję Europejską. Czechy były jednym z tych krajów, które dostarczyły ten dokument do Brukseli już po upływającym wraz z końcem kwietnia terminie.