Unia Europejska: Od dziś certyfikaty COVID są ważne krócej

certyfikat covid, koronawirus,

Od dziś (1 lutego) obowiązują nowe zasady dotyczące Unijnych Certyfikatów Covidowych. / fot. via flickr [Marco Verch Professional Photographer]

Od dziś (1 lutego) obowiązują nowe zasady dotyczące Unijnych Certyfikatów Covidowych. Dotychczas ważne były rok, teraz – 270 dni. Dokument ma przedłużyć przyjęcie trzeciej dawki szczepionki przeciwko COVID-19.

 

Komisja Europejska 21 grudnia ubiegłego roku ustanowiła, że od dziś (1 lutego) ważność unijnego certyfikatu COVID, tzw. paszportu covidowego, zostanie skrócona do 270 dni (9 miesięcy) po przyjęciu ostatniej dawki. Zasada ta działa wstecz, a więc skróceniu ulegną wszystkie certyfikaty, również te wystawione tygodnie czy miesiące temu.

1 lipca w Unii Europejskiej certyfikat zaczął obowiązywać i miał pierwotnie być ważny przez 12 miesięcy. Jego zadaniem miało być ułatwienie swobodnego podróżowania i przyczynienie się do stopniowego znoszenia restrykcji w krajach członkowskich UE.

Ważność dokumentu przedłużyć ma dawka przypominająca, choć jeszcze nie wiadomo, na ile – ich ważność nie została jeszcze określona. Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób wydało jedynie wytyczne, w których zaleca podanie dawki przypominającej najpóźniej sześć miesięcy po zakończeniu pierwszego cyklu szczepień.

W przypadku osób, które przyjęły jednodawkową szczepionkę Johnson & Johnson ważność certyfikatu wygasa po 9 miesiącach po szczepieniu. W przypadku szczepień dwudawkowych – firm Pfizer i Moderna – okres ten liczony jest od dawki ostatniego szczepienia.

Komisja podkreśliła jednak, że nowe regulacje dotyczą certyfikatów covidowych wykorzystywanych w celach podróży we Wspólnocie, ale państwa członkowskie mogą stosować własne wytyczne, jeśli chodzi o używanie certyfikatów na potrzeby krajowe, np. jako dokumenty uprawniające do podróży wewnątrz kraju czy umożliwiające wejście do różnych placówek, tj. kin czy restauracji.

„Od dzisiaj w całej UE zaczyna obowiązywać przepis określający, jak długo ważne będą zaświadczenia o szczepieniach, jeśli wykorzystywane są one do podróży między państwami UE. Decyzja o skróceniu ważności certyfikatów wynika z doniesień o słabnącej ochronie szczepionki i pokazuje jak ważne są szczepienia przypominające” – powiedział komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders.