Codzienny briefing z europejskich stolic – czwartek 4 lipca

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Państwa członkowskie ustawiają się w kolejce po stanowiska w Komisji Europejskiej. Grupa Wyszehradzka zostaje z pustymi rękami.

 

SZCZYT UNIJNYCH PRZYWÓDCÓW

Po długich i intensywnych negocjacjach przywódcy Unii Europejskiej doszli do konsensusu w sprawie obsady najważniejszych unijnych stanowisk. Jak udało się dowiedzieć EURACTIV, niektóre państwa członkowskie wystosowały prośbę o konkretne stanowiska w Komisji Europejskiej zanim przystały na propozycję kształtu nowego przywództwa UE.

Polityka migracyjna pozostanie w rękach Grecji. Media informują, że socjaldemokraci i kanclerz Angela Merkel zapewnili premiera Alexisa Tsiprasa, że Dimitris Avramopoulos zachowa funkcję komisarza ds. migracji i polityki wewnętrznej, którą pełni od 2014 r. Jest to istotna informacja dla Aten, które prawdopodobnie będą musiały się zmierzyć ze zmianą rządu po wyborach parlamentarnych zaplanowanych na 7 lipca.

„Mimo że migracje w dalszym ciągu są priorytetem w polityce zagranicznej Grecji, nowy rząd może starać się o inny obszar działań w ramach KE” – dowiedział się EURACTIV. Nieoficjalnie mówi się też, że jeśli centroprawicowa partia Nowa Demokracja zwycięży w nadchodzących wyborach to były premier Anotnis Samaras może być mocnym kandydatem na stanowisko w obszarze energii.

Zagrzeb przymierza się do przejęcia obszaru polityki regionalnej. Przedstawicielkę Rumunii Corinę Cretu, sprawującą urząd od 2014 r., może zastąpić premier Chorwacji Andrej Plenković – informują kręgi bliskie rządowi.

Włochy nadal istotnym ogniwem KE. W zamian za poparcie kandydatur na najwyższe stanowiska unijne, premier Włoch Giuseppe Conte ma otrzymać stanowisko wiceprzewodniczącego KE oraz komisarza ds. konkurencji.

Francja zamienia gospodarkę i cła na politykę klimatyczną. Paryż donosi, że były dyrektor generalny francuskiej sekcji WWF i minister rozwoju w rządzie François Hollande’a – Pascal Canfin byłby świetnym kandydatem na komisarza ds. działań w dziedzinie klimatu i energii. EURACTIV France informuje, że w związku z przyjęciem kandydatury Ursuli von der Leyen na szefa KE „Emmanuel Macron nie powinien się sprzeciwiać nominacji Canfina”.

Słowenia sięga po politykę sąsiedztwa. Premier Marjan Šarec oznajmił, że Lublana jest zainteresowana przejęciem od Austrii obszaru Europejskiej Polityki Sąsiedztwa i negocjacji akcesyjnych. „Wielokrotnie podkreślałem, że jesteśmy w bliskich relacjach z Bałkanami Zachodnimi, dlatego nasza praca w tym obszarze może przynieść wymierne efekty” – powiedział dziennikarzom.

Sofia chce kontynuować pracę w dziedzinie cyfryzacji. Premier Bułgarii Bojko Borysow jest na tyle zadowolony z działań Mariyi Gabriel, że będzie starał się, aby zachowała posadę komisarza ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego. W publicznych wystąpieniach niejednokrotnie zaznaczał, że Gabriel jest „jedną z najlepszych” komisarzy. 

Zmiany w Europie Środkowo-Wschodniej. W maju Czechy wyraziły chęć przejęcia od Polski obszaru rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Natomiast Litwa ma określić swoją priorytetową dziedzinę dopiero w połowie lipca.

Wielka Brytania na rozdrożu. Mimo planu opuszczenia przez Zjednoczone Królestwo UE do 31 października 2019 r., Brytyjczycy przystąpili do dyskusji na temat obsady najwyższych stanowisk unijnych. Jeśli Wielka Brytania po raz kolejny zażąda opóźnienia brexitu, rząd w Londynie będzie musiał zgłosić swojego przedstawiciela na komisarza. Z kolei jeden z urzędników wysokiego szczebla KE poinformował EURACTIV, że przedłużenie aktualnego mandatu Juliana Kinga – który odpowiada za kwestie unii bezpieczeństwa – do końca marca 2020 r. „jest wykonalne”.

PE wybrał wiceprzewodniczących. Wśród nich jest Ewa Kopacz

Parlament Europejski wybrał już całe swoje prezydium. Po tym jak na przewodniczącego wybrano Włocha Davida Sassolego, europosłowie wyłonili również 14 jego zastępców. Wśród nich znalazła się Polska Ewa Kopacz z PO. Przepadł natomiast reprezentujący PiS Zdzisław Krasnodębski.
 

W sumie o 14 …

Co otrzyma Grupa Wyszehradzka?

Państwa V4 (Węgry, Słowacja, Czechy, Polska) odniosły sukces – udało im się zablokować kandydaturę Fransa Timmermansa na przewodniczącego KE.

Premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że Polska „osiągnęła swoje cele”. Warszawa silnie sprzeciwiała się Holendrowi, który wielokrotnie krytykował rządy prawa i reformy sądownictwa w Polsce.

Przewodnicząca S&D Iratxe Garcia stwierdziła zaś, że „niedopuszczalne jest, aby populistyczni reprezentanci krajów blokowali najlepszą kandydaturę tylko dlatego, że Timmermans był nieugięty i stał na straży rządów prawa i wspólnych wartości europejskich”. 

W praktyce Grupa Wyszehradzka nie dostała nic.

Warszawa. Władysław Kosiniak-Kamysz, przewodniczący PSL, oznajmił, że polskiemu rządowi nie udało się zbudować silnej koalicji na poziomie europejskim, w związku z czym został z niczym.

„Można wygrać wybory europejskie w Polsce i nie znaczyć nic w Europie, nie osiągnąć żadnego strategicznego stanowiska, które będzie decydowało przez najbliższe 5 lat o pozycji Polski” – podsumował.

Bratysława. Tomas Valášek, były ambasador Słowacji w NATO napisał, że „po raz pierwszy od dłuższego czasu żadne kluczowe stanowisko w UE nie będzie obsadzone przez przedstawiciela z Europy Środkowej. Dotyczy to również NATO”.

Jego zdaniem, reputacja V4 osiągnęła najniższy poziom od momentu przystąpienia Słowacji w 2004 r. Valášek stwierdził, że Bratysława powinna dystansować się od pozostałych członków grupy, gdy nie zgadza się z ich postulatami.

Praga. Analitycy z Czech również przyznali, że Grupa Wyszehradzka została z pustymi rękami. „Nominacje na najwyższe stanowiska unijne świadczą o porażce Europy Środkowo-Wschodniej” – dodają.

Słowacki komisarz Maroš Šefčovič pretendował do funkcji Wysokiego Przedstawiciela do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa, a pochodząca z Bułgarii Kristalina Georgijewa aspirowała na stanowisko przewodniczącej KE. Jednak na kandydaturach się zakończyło.

Ursula von der Leyen wskazana na przewodniczącą KE

Po raz pierwszy w historii na czele Komisji Europejskiej stanie kobieta? Zgromadzeni na szczycie w Brukseli przywódcy państw członkowskich wskazali minister obrony Niemiec na kandydatkę do pokierowania KE. Teraz będzie ją musiał zatwierdzić Parlament Europejski.

 

Specjalny szczyt dotyczący obsady najważniejszych stanowisk …

MADRYT

Wielki powrót Hiszpanii. Dziennik „El Pais” informuje, że Hiszpania powróciła na główną scenę w polityce Europejskiej. Josep Borrell, minister spraw zagranicznych Hiszpanii, obejmie tekę Wysokiego Przedstawiciela do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa zastępując włoszkę Fredericę Mogherini. „Hiszpania znowu w grze” – triumfuje premier Hiszpani Pedro Sánchez.

BERLIN

Doceńcie Webera” – te słowa skierowała Szefowa CDU Annegret Kramp-Karrenbauer (EPL) do niemieckich socjaldemokratów (SPD) w środę (3 lipca) odnosząc się do wyboru nowej przewodniczącej Komisji Europejskiej.

Kramp-Karrenbauer przekonywała, że kiedy główny kandydat EPL Manfred Weber zrozumiał, że nie uda mu się stworzyć większości w Parlamencie Europejskim, na bok odłożył własne ambicje polityczne „dla dobra Europy i Niemiec” i postanowił wspierać kandydaturę Timmermansa na pozycję przewodniczącego KE.

„Socjaldemokraci wykazali się brakiem woli politycznej, SPD dobitnie pokazało, że nie interesuje ich nic po za ich własnym interesem” – powiedziała przewodnicząca CDU. Dodała też, że według niej postawa Webera „jest godna uznania”.

HAGA

Holandia bez znaczących stanowisk. Po porażce Fransa Timmermansa w wyścigu na przewodniczącego Komisji Europejskiej i wybraniu Włocha Davida Sassoliego na szefa Parlamentu Europejskiego, wyglądało na to, że Holandia nie będzie miała swojego reprezentanta na kluczowych stanowiskach w UE. Żaden z wiceprzewodniczących PE nie pochodzi z Holandii, co oznacza, że pozycja wiceprzewodniczącego KE Timermansa będzie „najważniejszą” posadą jaką będą piastowali Holendrzy.

LONDYN

Bolesne rozstanie Wielkiej Brytanii z UE. W swoim pierwszym przemówieniu do członków Parlamentu Europejskiego David Sassoli określił wycofanie się Wielkiej Brytanii ze struktur unijnych jako „bardzo bolesne przeżycie”.

„Musimy uszanować wolę obywateli brytyjskich. Przez ten cały czas najważniejsze dla nas było utrzymanie dialogu między stronami i poszanowanie wspólnych decyzji” – oświadczył nowy przewodniczący PE.

ZAGRZEB

Chorwacja przymierza się do euro. Chorwacja chce uzgodnić z Europejskim Bankiem Centralnym plan finansowy na najbliższe 18 miesięcy. Minister finansów Chorwacji Zdravko Marić poinformował, że „rząd chce ściśle współpracować z EBC, aby poczynić jak najszybsze kroki w celu przyjęcia euro”. Zagrzeb planuje odejść od swojej waluty oraz dołączyć do strefy Schengen w tej kadencji Komisji Europejskiej.

David Sassoli nowym przewodniczącym Parlamentu Europejskiego

Po dwóch turach głosowania posłowie do Parlamentu Europejskiego wybrali nowego przewodniczącego. Kandydat Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów (S&D) David Sassoli zastąpi ustępującego Antonio Tajaniego.
 

Już w pierwszej rundzie Włoch wysunął się na prowadzenie, otrzymując 325 głosów. Dopiero druga tura przyniosła jednak …