Co dalej z nową KE? Von der Leyen pisze drugi list do Johnsona

Przewodnicząca-elekt Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, źródło: Flickr/EU2017EE Estonian Presidency ,fot. Arno Mikkor (EU2017EE), CC BY 2.0

Przewodnicząca-elekt Komisji Europejskiej ponownie wysłała do premiera Wielkiej Brytanii list z prośbą o przedstawienie brytyjskiego kandydata do KE. Londyn powinien to zrobić w związku z opóźnieniem brexitu. Ale na razie tego nie robi.

 

Konieczność wskazania brytyjskiego kandydata do KE zapisano w dokumencie zatwierdzającym opóźnienie brexitu do końca stycznia przyszłego roku. Ursula von der Leyen już wcześniej prosiła listownie Borisa Johnsona o to, aby do 11 listopada spełnił ten warunek. Brytyjski premier od dawna jednak zapowiada, że jego kraj „nie będzie desygnował nikogo do KE tylko na kilka miesięcy”.

KE: Czas ucieka

Wczoraj na konferencji prasowej w Brukseli rzeczniczka prasowa przewodniczącej-elekt KE Dana Spinant poinformowała, że von der Leyen znów napisała do Johnsona. „Brytyjski rząd wciąż nie odpowiedział na wcześniejszy list, który przyszła przewodnicząca Komisji wystosowała do rządu Wielkiej Brytanii z zaproszeniem do przedstawienia nazwiska lub nazwisk na komisarza europejskiego. Z tego powodu przewodnicząca-elekt wysłała kolejny list do rządu Wielkiej Brytanii, przypominając mu o jego zobowiązaniach prawnych” – powiedziała Spinant.

Brak wskazania brytyjskiego kandydata do KE może zablokować powołanie całego składu Komisji. Parlament Europejski głosuje bowiem za zatwierdzeniem całego kolegium komisarzy. Termin rozpoczęcia prac przez nową KE już przesunięto na 1 grudnia (początkowo miał to być 1 listopada) z powodu opóźnień z zatwierdzaniem kandydatów z Francji, Rumunii i Węgier. Brak przedstawiciela brytyjskiego może cały proces opóźnić jeszcze bardziej.

„Czas ucieka, dlatego przewodnicząca-elekt oczekuje szybkiej odpowiedzi na drugi list przed końcem tego tygodnia. Wciąż liczymy na grudniowy termin inauguracji nowej KE. Brytyjska obstrukcja to poważny problem, bo każdy kandydat musi przejść procedurę zatwierdzania go przez PE” – zaznaczyła Spinant. Nie chciała jednak odpowiadać na pytanie o to, co może się stać, jeśli Londyn odmówi wskazania swojego kandydata. „Nie chcę na ten temat spekulować” – oświadczyła rzeczniczka von der Leyen.

W Wielkiej Brytanii 12 grudnia odbędą się przedterminowe wybory do Izby Gmin. Rozpisano je po tym, jak nie udało się w brytyjskim parlamencie ratyfikować umowy rozwodowej z UE, co wymusiło kolejne – trzecie już – opóźnienie brexitu. Sondaże pokazują przewagę rządzącej obecnie Partii Konserwatywnej, ale te wyniki trudno przełożyć na potencjalny ostateczny układ sił w Izbie Gmin, ponieważ wybory odbywają się w okręgach jednomandatowych i możliwe są niespodzianki.

Wielka Brytania: Farage jednak pomoże Johnsonowi wygrać wybory

Lider Partii Brexit zapowiedział, że jego ugrupowanie nie wystawi swoich kandydatów w 317 okręgach, aby nie zaszkodzić Partii Konserwatywnej. Jak wyjaśnił Nigel Farage, jego partia skupi się na próbie odebrania okręgów partiom przeciwnym brexitowi.
 

Wybory do brytyjskiej Izby Gmin odbywają się …

Komisja JURI pozytywnie o kandydatach z Węgier, Rumunii i Francji

Tymczasem troje nowych kandydatów do KE przedstawionych przez Francję, Rumunię i Węgry przeszło pozytywnie weryfikację przez Komisję PE ds. prawnych (JURI), która sprawdziła ich oświadczenia finansowe. Poprzedni kandydaci z Rumunii (Rovana Plumb) oraz z Węgier (László Trócsányi) zostali odrzuceni na tym właśnie etapie, a kandydatka z Francji (Sylvie Goulard) z powodu niejasności finansowych została odrzucona na kolejnym etapie procedury zatwierdzania.

Teraz cała trójka nowych kandydatów – Rumunka Adina Valean, Węgier Olivér Várhelyi oraz Francuz Thierry Breton – przeszli przez sito komisji JURI i w czwartek staną przed komisjami, których portfolio odpowiada tekom jakie mają objąć ewentualni komisarze. Jak jednak ustalili dziennikarze, Breton został zatwierdzony przewagą zaledwie 1 głosu – 12 do 11.

Posłowie Socjalistów i Demokratów, Zielonych oraz skrajnie lewicowej Zjednoczonej Lewicy Europejskiej zarzucali mu, że jako wieloletni wysoki rangą menadżer w spółkach technologicznych (m.in. w wielkim francuskim koncernie informatycznym Atos) będzie musiał podejmować decyzję odnośnie także tej branży, co może rodzić konflikt interesów. Wątpliwości budzą także dawne zarzuty o płatną protekcję w sprawie zamówień publicznych na osprzęt do fotoradarów we Francji.

Wiceprzewodniczący komisji JURI, niemiecki europoseł z frakcji Zielonych Sergey Lagodinsky pytał na Twitterze: „Chciałbym wiedzieć, jak Breton będzie traktował koncerny, z którymi był związany. On sam zapewnia, że będzie się od nich trzymał z daleka. Ale co to znaczy?”.

Francuz miałby objąć tekę ds. rynku wewnętrznego i przemysłu, Rumunka Valean tekę ds. transportu, a Węgier Várhelyi tekę ds. rozszerzenia UE i polityki sąsiedztwa.

Wielka Brytania desygnuje swojego przedstawiciela do KE?

Brexit zostanie opóźniony nawet do 1 lutego 2020 r. Nowa Komisja Europejska powinna zacząć urzędowanie 1 grudnia 2019 r. Czy w związku z tym Wielka Brytania będzie musiała desygnować do KE swojego przedstawiciela?

 

Brexit, jeszcze w kwietniu, zaplanowany został na 31 …