Chorwacja wkrótce dołączy do strefy euro. Teraz wybiera rewersy narodowych monet wspólnej waluty

chorwacja-euro-unia-europejska-serbia-tesla-bałkany-komisja-europejska-eyrobarometr

Chorwacja planuje dołączyć do strefy euro w 2023 r. / foto via unsplash [Roman Wimmers]

50 tysięcy Chorwatów oddało swój głos w internetowej ankiecie, która miała pokazać jakie symbole bałkańskiego kraju powinny się znaleźć na rewersach przyszłych krajowych monet euro. Wydarzenie to przypomniało, że wejście do strefy euro, zaplanowane na 2023 r. zbliża się coraz większymi krokami.

 

 

Komitet walutowy Chorwackiego Banku Narodowego (HNB) ogłosił ostateczną propozycję motywów narodowych rewersów przyszłych chorwackich monet euro. Zostanie ona teraz rozpatrzona przez Krajową Radę ds. Wprowadzenia Euro jako Oficjalnej Waluty Republiki Chorwacji, a następnie przekazana do rządu, który sfinalizuje proces.

Jak poinformował na środowej (21 lipca) konferencji prasowej premier Andriej Plenković, herb kraju czyli charakterystyczna biało-czerwona szachownica znajdzie się jako tło na wszystkich monetach, a inne motywy zostaną umieszczone na pieniądzach o różnych nominałach.

Na monecie 2 euro widnieć ma konturowa mapa geograficzna Chorwacji, na 1 euro – kuna, zwierzę ozdabiające aktualną walutę o tejże nazwie, na 50, 20 i 10 centów zostanie umieszczony wizerunek wynalazcy Nikoli Tesli, a na najmniejszych nominałach, czyli 1, 2 i 5 eurocentów ukaże się tekst w głagolicy, czyli najstarszym znanym piśmie słowiańskim.

Ocena wystawiona przez obywateli za pośrednictwem ankiety internetowej na stronie euro.hr, w której wzięło udział prawie 50 tys. obywateli, oraz ogólnokrajowego wywiadu kwestionariuszowego na liczbie 1 tys. osób wpłynęły w dużym stopniu na ostateczną decyzję komitetu.

Jak poinformowano, jednych z celów przeprowadzenia tego typu akcji było „zbudowanie emocjonalnego związku obywateli z nową walutą, czyli euro”.

Eurobarometr: Większość Polaków chce przyjęcia euro

Tylko 22 proc. Polaków uważa, że euro należy wprowadzić jak najszybciej.

Tesla – człowiek dwóch walut

Obywatelom zaproponowano pięć motywów do oceny – herb, mapa, kuna, głagolica i wizerunek słynnego zabytkowego miasta Dubrownik. Dlaczego więc „perła Adriatyku” nie znajdzie się na monetach?

Obywatele mogli zgłaszać też własne sugestie. Opcję tą wybrało ponad 11 tys. głosujących, a zdecydowanie najczęściej nominowany indywidualnie był Nikola Tesla. Jego nazwisko wpisało 2599 Chorwatów. Łącznie na wynalazcę oddano więc więcej głosów niż na Dubrownik. Z innych propozycji Chorwatów, prezydent w latach 90. i „ojciec” chorwackiej niepodległości, Franjo Tudjman zajął dziewiąte miejsce w głosowaniu, otrzymując zaledwie 143 głosy.

Należy się spodziewać, że propozycja ukazania wizerunku urodzonego w serbskiej rodzinie, ale w miejscowości położonej w środkowej Chorwacji Tesli na „chorwackich” monetach poruszy serbską opinię publiczną. Od dawna narodowość geniusza jest kością niezgody na Bałkanach.

Jeżeli monety z naukowcem zostaną zaakceptowane przez komisję i rząd, to będzie to już druga waluta, na której znajdzie się podobizna Tesli. Wynalazca znajduje się już na banknocie o wartości 100 dinarów serbskich.

Wydaje się więc, że „serbski” Tesla jest o wiele więcej warty niż spodziewany „chorwacki”, jednakże biorąc pod uwagę kursy walut 100 dinarów serbskich to aktualnie około 85 eurocentów, więc w rzeczywistości za „jednego Teslę serbskiego” będzie można dostać niecałe (w przypadku 50 eurocentów) 2 „Tesle chorwackie”.

Eurobarometr: Polacy bardziej ufają Unii Europejskiej niż rządowi

Okazuje się też, że polscy obywatele martwią się o stan demokracji w kraju.

Już niedługo euro zamiast kuny

Produkcja obiegowych monet euro z chorwackim rewersem narodowym powinna rozpocząć się najwcześniej sześć miesięcy przed dniem wprowadzenia euro, tj. po decyzji Rady UE o wprowadzeniu euro przez Chorwację.

W lipcu 2020 r. Chorwacja, czyli najmłodszy członek UE, przystąpiła do mechanizmu ERM II – zwanego „poczekalnią strefy euro”. Kraj spodziewa się wprowadzenia euro w 2023 r.

Kiedy Chorwaci wybierali jak mają wyglądać rewersy monet, Komisja Europejska ogłosiła, że poparcie dla wspólnej europejskiej waluty w tym kraju wzrasta. W maju br. 61 proc. pytanych opowiedziało się za wprowadzeniem euro, co jest o 5 proc. wyższym wynikiem, niż w tym analogicznym okresie rok wcześniej. 13 proc. to zdecydowani zwolennicy, a 48 proc. respondentów „generalnie” popiera euro.

Większość obywateli (56 proc.) uważa, że wprowadzenie wspólnej waluty będzie dobre dla państwa, ale 40 proc. uważa, że euro będzie miało negatywny wpływ. W tej grupie polityczni przeciwnicy zmiany waluty będą prawdopodobnie szukać poparcia dla ewentualnego referendum o które walczy konserwatywna partia Hrvatski Suverenisti, poinformował chorwacki dziennik „Večernji List”.

Jak wykazał najnowszy Eurobarometr (o którego wynikach więcej pisaliśmy TUTAJ) Chorwaci są mniej przychylni wprowadzeniu euro niż ich sąsiedzi Węgrzy (69 proc. „za”), a także Rumuni (75 proc.), ale bardziej niż Polacy (56 proc.). Wykazują jednak największą gotowość do przyjęcia wspólnej waluty ze wszystkich badanych państw.