Chiny wzywają do rozpoczęcia rozmów o wolnym handlu z UE

Premier Belgii Charles Michel, źródło Wikipedia

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, źródło Wikipedia

Chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi wezwał do rozpoczęcia rozmów ws. wolnego handlu z Unią Europejską.

 

 

Podczas dwudniowej wizyty służbowej w Brukseli Wang Yi stwierdził, że Chiny oraz Unia Europejska powinny rozpocząć badania dotyczące wykonalności i opłacalności umowy dotyczącej wolnego handlu.

„Powinniśmy wykorzystać tę szansę. Taka umowa przyniosłaby wiele korzyści Europejczykom”, stwierdził chiński minister. UE jest największym partnerem handlowym Chin, a Chiny dla UE drugim, zaraz po USA”.

Marek Prawda: Unia musi "odzyskać przyszłość"

„W interesie takich państw jak Polska jest dbanie o to, by UE była czymś więcej niż tylko wspólnym rynkiem” – przekonuje w rozmowie z EURACTIV.pl Marek Prawda, dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.
 

Mateusz Kucharczyk, Łukasz Gadzała, EURACTIV.pl: Rok 2019 obfitował …

Bliski koniec?

Wang Yi zaapelował także o przyspieszenia negocjacji dot. umowy inwestycyjnej między Chinami a UE. Proces negocjacyjny rozpoczęto w 2012 r., jednak rozmowy prowadzone są w wolnym tempie. Pomimo tego Bruksela i Pekin chciałyby zakończenia rokowań w przyszłym roku. Nowa runda negocjacji ma rozpocząć się na początku 2020 r.

Chiński minister dodał, że osiągnięcie „pierwszej fazy” porozumienia handlowego między Waszyngtonem a Pekinem jest także dobrą wiadomością dla Europy. „Dzięki temu więcej naszych negocjatorów skupi się na rozmowach z Brukselą” – dodał Wang Yi. Zaplanowane na 2020 r. spotkanie prezydenta Chin Xi Jinpinga z przywódcami europejskich państw ma w ocenie Wanga Yi „dodatkowo przyspieszyć proces negocjacyjny”.

Czy UE może stać się ważnym podmiotem geopolitycznym?

Jakie są najważniejsze geopolityczne wyzwania stojące przed Unią Europejską i jaka jest w tym zakresie rola Komisji Europejskiej? Na te i inne pytania szukali odpowiedzi uczestnicy debaty EURACTIV.pl „Komisja geopolityczna: Globalne wyzwania przed drużyną Ursuli von der Leyen”.

 

Nowa przewodnicząca Komisji …

„Stulecia rozwoju”

UE pracuje ramię w ramię z Chinami nad reformą Światowej Organizacji Handlu (WTO), a współpraca ta ma na celu ochronę systemu multilateralnego wobec sporu w sprawie taryf celnych, który zapoczątkował Donald Trump.

Jednocześnie UE jest coraz ostrożna wobec chińskich ambicji na rynku technologicznym, a także relacji handlowych i ekonomicznych z Pekinem. W marcu Unia określiła Chiny „konkurentem ekonomicznym i rywalem systemowym”, zwiększając presję na chińskie władze. UE zależy na równym dostępie do chińskiego rynku.

Chiny są aktualnie drugą co do wielkości gospodarką na świecie i jednym z liderów w kwestiach rozwoju nowoczesnych technologii. Tymczasem Wang Yi podkreślał podczas spotkania z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem, że jego kraj należy do grupy krajów rozwijających się, a nie rozwiniętych.

„Byłoby irracjonalnością wymagać pełnej równości pomiędzy krajem, który dopiero się rozwija od kilku dekad, a państwami, których nieprzerwany rozwój trwa od wielu stuleci”, argumentował Wang Yi.

KE zapowiada 100 mld euro na inwestycje w solidarną transformację energetyczną

Przewodnicząca Komisji Europejskiej poinformowała, że chce dużych inwestycji w działania służące sprawiedliwej transformacji energetycznej. We współpracy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI) ma na to zostać przeznaczonych 100 mld euro w ciągu najbliższych 7 lat.

 

Ursula von der Leyen powiedziała po pierwszym …

Realpolitik czy prawa człowieka?

Chiński minister przekonywał również, że współpraca pomiędzy UE i jego krajem byłaby o wiele korzystniejsza niż wzajemna konkurencja. Natomiast różnice w systemach społecznych i wartościach, w jego ocenie, nie powinny stanowić przeszkody w dwustronnych relacjach.

Wang zauważył także, że między 2001 a 2018 r. eksport UE do Chin rósł średnio o 14.7 proc. każdego roku.

Przeszkodą we wzajemnych relacjach Brukseli i Pekinu są także prawa człowieka. Nowy szef unijnej dyplomacji Josep Borrell dyskutował z chińskim ministrem o reakcji Pekinu na protesty w Hong Kongu oraz represjonowaniu muzułmańskiej mniejszości Ujgurów, z których ponad milion przymusowo przesiedlono do obozów reedukacyjnych w prowincji Xinjiang.

PE: Nagroda Sacharowa dla Ujgura Ilhama Tohtiego

Laureatem tegorocznej Nagrody Sacharowa za wolność myśli został Ilham Tohti. Decyzję w czwartek (24 października) ogłosił przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli.

 

 

Tuż przed wręczeniem Nagrody Sacharowa Marie Arena – szefowa podkomisji praw człowieka w PE powiedziała w wywiadzie dla EURACTIV.pl, że „wybór …