Premier Grecji: Wiele państw członkowskich zainteresowanych cyfrowym certyfikatem szczepień

Certyfikaty szczepień, Mitsotakis, Grecja, premier, Komisja Europejska, Unia Europejska, COVID-19, Bloomberg, koronawirus

Certyfikaty szczepień pozwoliłyby zaszczepionym osobom podróżować “bez potrzeby okazywania negatywnego testu przeciwko COVID-19 ani przechodzenia kwarantanny”. / Kyriakos Mitsotakis (@kyriakosmitsotakis)

Wiele państw członkowskich interesuje się grecką propozycją wprowadzenia cyfrowych certyfikatów szczepień, które pozwoliłyby zaszczepionym osobom podróżować “bez potrzeby okazywania negatywnego testu przeciwko COVID-19 czy przechodzenia kwarantanny” – powiedział w poniedziałek (15 lutego) premier Grecji Kyriakos Mitsotakis w wywiadzie dla agencji Bloomberg.

 

“Uważam, że powodem jest to, że obywatele tych krajów chcą podróżować i chcą robić to w jak najłatwiejszy sposób, zwłaszcza podczas wakacji” – dodał Mitsotakis, który jest pewien, że państwa członkowskie UE osiągną porozumienie w sprawie greckiej propozycji.

Premier Grecji odniósł się także do narodowego programu szczepień i stwierdził, że priorytetem jest zaszczepienie jak największej liczby Greków przed początkiem lata.

Koncepcja certyfikatów szczepień dzieli państwa członkowskie, które uważają, że to niewłaściwy czas, by debatować nad tą kwestią, biorąc pod uwagę, że większość populacji nie otrzymała jeszcze szczepionki.

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) przedstawiło odmienną opinię. W poniedziałek (15 lutego) wydało oświadczenie, w którym wyrażono poparcie dla certyfikatów szczepień, ale wydawanych “w celach medycznych”.

“To nie to samo co paszport szczepień, który zwolniłby podróżujących za granicę z obowiązku przestrzegania środków bezpieczeństwa. ECDC uważa, że nie ma wystarczających dowodów na skuteczność szczepionek w ograniczaniu ryzyka transmisji, by wyłączyć z kwarantanny i/lub testowania podróżujących posiadających dowód przyjęcia szczepionki” – wyjaśniono w oświadczeniu.

Agencja ostrzegła także przed “zmęczeniem pandemią”, które skutkuje brakiem motywacji do przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Przypadki tego zjawiska powinny spotkać się z natychmiastową reakcją władz, “jeśli chcemy uniknąć kolejnych fali infekcji”.

Premier Grecji: Musimy wprowadzić certyfikaty szczepień, by Europa ruszyła z miejsca

Kyriakos Mitsotakis jest zwolennikiem certyfikatów szczepień. „One nie wiążą się z ograniczeniem wolności”, przekonuje polityk.