Bułgaria: Koniec ze „złotymi paszportami”?

bulgaria-zlote-paszporty-inwestycje-obywatelstwo-komisja-europejska-cypr-malta

Według nieoficjalnych informacji, "złote paszporty" są jednym z powodów, dla których Bułgaria nie jest członkiem strefy Schengen, a USA nie chcą znieść wiz dla Bułgarów.  [Canva]

Bułgaria jest o krok od rezygnacji z systemu „złotych paszportów”. Sprzedaż takiego dokumentu w zamian za inwestycje w kraju umożliwiała uzyskanie obywatelstwa bułgarskiego, a tym samym europejskiego.

 

 

W środę (12 stycznia) bułgarska Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma zlikwidować sprzedaż obywatelstwa w celach inwestycyjnych. Nowy gabinet, kierowany przez premiera Kiryła Petkowa zobowiązał się wcześniej do „zerowej tolerancji wobec korupcji”.

Do tej pory obywatele państw spoza UE mogli otrzymać pozwolenie na pobyt stały w Bułgarii („złotą wizę”) lub „złoty paszport” dzięki inwestycjom dokonanym głównie w formie zakupu papierów wartościowych lub depozytów bankowych w kraju. 

Wartość złotej wizy to inwestycja o wartości 525 tys. euro, natomiast wartość złotego paszportu jest dwukrotnie wyższa i wynosi 1,05 mln euro.

Według informacji EURACTIV, 96 obcokrajowców posiada bułgarskie „złote paszporty”. Znaczna część z nich to Rosjanie, a drugą co do wielkości grupę stanowią obywatele krajów Bliskiego Wschodu.

Instytucje europejskie zbadają bułgarskie „złote paszporty”

Rada Europy i Komisja Europejska przypatrują się sprzedaży bułgarskiego obywatelstwa w celach inwestycyjnych.

Komisja Europejska ostrzegała Bułgarię

Program „złotych paszportów” istnieje w Bułgarii od 2013 r., ale stał się bardzo popularny w 2016 r. za czasów rządu Bojko Borysowa z partii GERB.

Inwestycje dokonywane w zamian za paszporty nie przyczyniają się jednak do rozwijania gospodarki i tworzenia miejsc pracy. Ministerstwo Sprawiedliwości oficjalnie ogłosiło, że „złote paszporty” nie doprowadziły do rzeczywistych inwestycji w kraju. 

W listopadowym wywiadzie dla EURACTIV, tymczasowy minister sprawiedliwości Iwan Demerdżijew powiedział, że Bułgaria rozdawała paszporty „niezwykle łatwo i bez koniecznych kontroli”.

Komisja Europejska ostrzegała Bułgarię, aby zaprzestała praktyk sprzedaży paszportów, ponieważ nakłada to na inne państwa członkowskie obowiązek uznawania cudzoziemców z krajów trzecich za obywateli UE.

KE wszczęła już postępowanie w sprawie naruszenia przepisów przeciwko Cyprowi i Malcie, które także przyznają obywatelstwo w zamian za inwestycje, a Parlament Europejski wezwał w rezolucji do natychmiastowego zaprzestania sprzedaży paszportów.

Według nieoficjalnych informacji, „złote paszporty” są jednym z powodów, dla których Bułgaria nie jest członkiem strefy Schengen, a USA nie chcą znieść wiz dla Bułgarów.