Bułgaria wycofa weto ws. akcesji Macedonii Płn. do UE za zniesienie wiz do USA?

bulgaria-macedonia-polnocna-sofia-skopje-weto-akcesja-slawi-trifonow-schengen-usa-ue

Lider partii Jest taki naród Slawi Trifonow proponował zniesienie weta ws. akcesji Macedonii do UE w zamian za członkostwo Bułgarii w strefie Schengen i zniesienie wiz do USA. [źródło: Facebook/Има Такъв Народ]

Bułgaria nie będzie próbowała „przehandlować” swojego weta w sprawie akcesji Macedonii Północnej do UE w zamian za członkostwo w strefie Schengen i zniesienie wiz do USA. Propozycję złożył wcześniej lider koalicyjnej partii Jest taki Naród, Sławi Trifonow.

 

 

Sławi Trifonow, lider populistycznego i antyestablishmentowego ugrupowania Jest taki Naród, wchodzącego w skład koalicji rządzącej, zaproponował, aby Sofia zniosła weto ws. rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych do UE dla Macedonii Północnej w zamian za zniesienie wiz amerykańskich dla Bułgarów i przystąpienie Bułgarii do strefy Schengen.

„Skoro Amerykanie tak bardzo chcą Macedonii Północnej w Unii Europejskiej, to niech obywatele Bułgarii, tak jak obywatele większości krajów UE, nie potrzebują wiz, żeby pojechać do Ameryki. (…) A ponieważ jesteśmy członkiem UE, Bułgaria musi natychmiast stać się członkiem strefy Schengen”, napisał na Facebooku.

Dodał, że jeśli UE i USA chcą, aby Bułgaria była ich lojalnym partnerem, to powinny być też lojalne wobec Sofii. Polityk podkreślił jednak, że jest to jego prywatna opinia. Partnerzy koalicyjni następnego dnia odrzucili tę propozycję.

UE: Czego potrzeba do odblokowania negocjacji akcesyjnych z Macedonią Północną?

Czego potrzeba do rozwiązania kryzysu w relacjach Bułgarii z Macedonią Północną.

„Propozycja Trifonowa świadczy o amatorstwie i bezradności”

Czteropartyjna koalicja rządząca jest zgodna co do tego, że Skopje musi spełnić bułgarskie wymagania, aby weto zostało zniesione. Andrej Gyurow, członek koalicyjnej partii Kontynuujemy Zmiany powiedział, że obecną strategią jest intensyfikacja rozmów między oboma krajami, w celu zbliżenia stanowisk.

Do tej pory Bułgaria postawiła Macedonii wiele warunków – osiągnięcie porozumienia ws. wspólnej historii sprzed 1944 r., zmiany w podręcznikach do historii, wyeliminowanie mowy nienawiści i likwidację dyskryminacji Macedończyków pochodzenia bułgarskiego.

Niedawno nowy premier Bułgarii Kirył Petkow ogłosił 6-miesięczny termin rozwiązania sporów Sofii i Skopje, a prezydent Rumen Radew podkreślił, że Bułgaria oczekuje postępów ze strony Macedonii.

W rozmowie z EURACTIV.bg były bułgarski wicepremier i szef dyplomacji Ivaylo Kalfin stwierdził, że propozycja Trifonowa pokazała „amatorstwo i bezradność“, ponieważ zlikwidowałaby wszystkie wcześniejsze bułgarskie roszczenia do Skopje.

Dodał, że gdyby została ona wdrożona, to rząd pokazałby Bułgarom, że „godność narodowa jest tylko narzędziem handlu”. Zaznaczył, że impas, w jakim w ostatnich latach znajdowały się stosunki między Sofią a Skopje ma szanse się zakończyć dzięki sprzyjającym warunkom – Bułgaria ma nowy rząd, Macedonia ma nowego premiera, a opłacić się mogą także silne zewnętrzne naciski na rozwiązanie sporu.