Bułgaria: centroprawicowa partia GERB prowadzi w sondażach przed wyborami do PE

Bojko Borisow - premier Bułgarii [Katia Christodoulou/EPA/EFE]

W nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego konserwatywna partia rządząca może otrzymać prawie 40 proc. głosów. Drugie miejsce w sondażach zajmuje opozycyjna Bułgarska Partia Socjalistyczna. Raport partnera medialnego EURACTIV, Dnevnik.

 

Według sondażu przeprowadzonego przez agencje wyborcze Sova Harris i Afis partia premiera Bojko Borisowa, może liczyć na 37,2 proc. głosów. Partia socjalistyczna osiąga poparcie 34,3 proc., a Ruch na Rzecz Praw i Wolności 13,1 proc.

Sojusz Zjednoczonych Patriotów, który jest częścią obecnego rząd bułgarskiego, cieszy się 6 proc. poparciem, a kolejna w sondażach Demokratyczna Bułgaria 2,7 proc. Ankiety opublikowano w ramach szerszej analizy opartej na badaniach opinii publicznej przeprowadzonych w 27 państwach UE.

Polsko-czeska wizja przyszłości Europy

Przyszłość Polski i Czech jest ściśle powiązana z przyszłością Unii Europejskiej. Dlatego w interesie obu państw leży aktywny udział w debacie na temat przyszłości wspólnoty oraz modelu dalszej integracji. W Raporcie Specjalnym pt. „Polsko-czeska wizja przyszłości Europy” przedstawiamy analizy polskiej …

Zgodnie z ogólnymi wynikami badań na poziomie europejskim, Europejska Partia Ludowa (EPL) pozostanie największą grupą w Parlamencie Europejskim po wyborach, co powinno dać czołowemu kandydatowi Manfredowi Weberowi szansę zastąpienia Jean-Claude’a Junckera na stanowisku przewodniczącego Komisji Europejskiej.

EPL powiększy swoją przewagę nad centrolewicowymi Socjalistami i Demokratami, których głównym kandydatem jest zastępca Junckera Frans Timmermans. Biorąc jednak pod uwagę ostatnie tendencje w poszczególnych krajach, dwie największe grupy polityczne łącznie będą mogły liczyć na mniej niż połowę mandatów w PE, podczas gdy antyeuropejscy nacjonaliści i inne małe partie dobrze poradzą w wyborach.

Orban odpowiada na billboard Verhofstadta. Innym billboardem

Rząd Węgier postanowił odpowiedzieć na kampanię, jaką na początku listopada rozpoczął przewodniczący frakcji liberalnej (ALDE) w Parlamencie Europejskiem. Guy Verhofstadt wykupił mobilną reklamę z hasłem skierowanym do węgierskiego premiera. Teraz władze w Budapeszcie zamówiły billboard z wiadomością do Verhofstadta.
 
Lider liberałów …

EPL mogłaby uzyskać około 177 z łącznej liczby 705 miejsc w nowym Parlamencie Europejskim, w porównaniu z 219 w obecnej 751-osobowej izbie. Parlament zmniejsza się w przyszłym roku, ponieważ Wielka Brytania opuści UE w marcu.

Według sondaży Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów pozostanie na drugim miejscu ze 141 mandatami w porównaniu z obecnymi 189. Nieformalna „wielka koalicja” Socjalistów i Demokratów oraz Chadeków będzie miała mniej niż wymagana większość w nowym Parlamencie Europejskim.

Oczekuje się, że Zieloni zdobędą łącznie 48 mandatów, w porównaniu z obecnymi 52, ale badanie zostało przeprowadzone przed wzrostem poparcia w wyborach w Niemczech, Luksemburgu i Belgii.

Węgry: Prawie 500 redakcji w rękach władz

Nowo powstała Środkowoeuropejska Fundacja Prasy i Mediów przejęła na Węgrzech nadzór właścicielski nad prawie 500 redakcjami prasowymi, radiowymi, telewizyjnym oraz portalami informacyjnymi. Wcześniej przez lata skupowali je oligarchowie bliscy węgierskiemu premierowi.
 
W radzie nowej fundacji zasiedli m.in. politycy rządzącego krajem Fideszu. …

Sojusz Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE), zakładający możliwy sojusz z partią En Marche prezydenta Francji Emmanuela Macrona, stałby się trzecią co do wielkości grupą z 83 mandatami, przeskakując grupę Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, których przyszłość jest mocno niepewna po wyjściu z Partii Konserwatywnej z PE.