Brytyjska opozycja zamierza odrzucić nową umowę ws. brexitu

Lider Partii Pracy Jeremy Corbyn, źródło twitter

Lider Partii Pracy Jeremy Corbyn, źródło twitter

Choć negocjatorom Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii udało się uzgodnić tekst umowy ws. wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE, a unijni przywódcy zaakceptowali ją wczoraj wieczorem, to brytyjska opozycja już zadeklarowała, że będzie głosować za jej odrzuceniem.

 

Brytyjscy parlamentarzyści zgodzili się na przeprowadzenia posiedzenia Izby Gmin w sobotę, ale jest to sytuacja wyjątkowa, ponieważ ostatni taki przypadek miał miejsce 3 kwietnia 1982 r. – dzień po argentyńskiej inwazji na Falklandy.

Po długich i trudnych negocjacjach między Brukselą a Londynem w czwartek (17 października) osiągnięto wreszcie porozumienie określające warunki wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty. Raz już co prawda udało się to poprzedniej szefowej brytyjskiego rządu Theresie May, ale – mimo wielokrotnych prób – nie zdobyła dla tego dokumentu poparcia parlamentu.

Jest porozumienie ws. brexitu

Po kilku dniach intensywnych rozmów między negocjatorami z Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej, obie strony ogłosiły sukces. Kilka godzin przed rozpoczęciem szczytu w Brukseli udało się osiągnąć porozumienie ws. nowej umowy brexitowej.

 

Informację tę podali premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson oraz …

Tymczasem do tego, żeby “umowa rozwodowa” weszła w życie konieczna jest zgoda zarówno brytyjskiego, jak i unijnego parlamentu.

“Nie jestem ekspertem od Izby Gmin, nie wiem, nikt chyba dziś na świecie nie wie, jakie będą ostateczne decyzje, ale premier (Boris) Johnson daje w jakimś sensie głowę, że to przeprowadzi. To już jest jego zadanie” – powiedział polskim dziennikarzom w Brukseli szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

Brytyjska opozycja zgodnie przeciwko nowej umowie

Jeśli brytyjscy deputowani i europosłowie zdążą przyjąć tę umowę, to Wielka Brytania opuści Unię Europejską w planowanym terminie, czyli 31 października. Jeśli natomiast ją odrzucą, to premier Johnson będzie musiał zwrócić się do Brukseli o przesunięcie tego terminu na koniec stycznia przyszłego roku. “Sądzę, że to porozumienie jest bardzo dobre zarówno dla Wielkiej Brytanii jak i UE” – oświadczył wczoraj szef brytyjskiego rządu.

Izba Lordów przeciwko “twardemu” brexitowi

Brytyjska Izba Lordów przyjęła ustawę blokującą bezumowny brexit i oczekuje się, że już dziś wejdzie ona w życie. Dwa dni wcześniej podobną decyzję podjęła Izba Gmin. 

Jednak lider Partii Pracy Jeremy Corbyn, premier szkockiego rządu Nicola Sturgeon, a także zagorzały zwolennik brexitu, szef partii “brexitowców” Nigel Farage zgodnie zapowiedzieli, że w jutrzejszym głosowaniu w Izbie Gmin opowiedzą się przeciwko umowie ws. brexitu. Ponadto nie tylko przeciwko tej umowie, ale przede wszystkim przeciwko wyjściu Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty, konsekwentnie występują Liberalni Demokraci.

Corbyn: Oddać decyzje ludziom

Według szefa labourzystów najlepszym sposobem na rozwiązanie kwestii brexitu jest rozpisanie kolejnego referendum. Nowe porozumienie jest bowiem jego zdaniem „jeszcze gorsze” niż poprzednia wersja wynegocjowana przez poprzednią premier, i trzykrotnie odrzucona przez Izbę Gmin.

„Propozycje te grożą wywołaniem wyścigu na dno w kwestii praw i ochrony: zagrażają bezpieczeństwu żywności, obniżają normy środowiskowe i (ograniczają) prawa pracowników oraz otwierają możliwość przejęcia (brytyjskiej publicznej służby zdrowia) NHS przez prywatne korporacje amerykańskie” – wyliczał Corbyn wady uzgodnionego w czwartek dokumentu.

“Ta umowa nie zjednoczy kraju i powinna zostać odrzucona. Najlepszym sposobem na rozwiązanie sprawy brexitu jest oddanie ludziom ostatniego słowa w referendum” – oświadczył. Część posłów Partii Pracy sugeruje, że ich ugrupowanie byłoby skłonne poprzeć umowę, gdyby została ona oddana pod referendum.

Wielka Brytania: Lider Partii Pracy chce zatrzymać brexit bez umowy

Przewodniczący opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn wezwał liderów innych opozycyjnych ugrupowań w Izbie Gmin, aby poparli jego kandydaturę jako „tymczasowego premiera”. Manewr ten miałby posłużyć odsunięciu Borisa Johnsona od władzy i zablokowaniu bezumownego brexitu.
 

Partia Pracy już od pewnego czasu zapowiada …

Sturgeon: Zawsze można odwołać brexit

“Szkocję ta umowa wypchnęłaby z UE, jednolitego rynku i unii celnej – wszystko to wbrew naszej woli. Uczyniłaby z nas jedyną część Zjednoczonego Królestwa, która zostałaby wypchnięta (z UE), choć nie wyraziła na to zgody i nie ma wpływu na przyszłe stosunki. SNP za tym nie zagłosuje” – napisała na Twitterze szefowa Szkockiej Partii Narodowej (SNP) Nicola Sturgeon.

W jej ocenie nowa propozycja jest „znacznie gorsza” niż umowa wynegocjowana przez rząd Theresy May. Według premier Szkocji ​​trudno wyobrazić sobie porozumienie ws. brexitu, które mogłoby być gorsze z perspektywy interesów jej kraju. Przekonuje ona także, że wybór posłów nie powinien być ograniczony do głosowania za brexitem za porozumieniem lub bez, bo alternatywą pozostaje zawsze odwołanie go.

Boris Johnson próbował przekonać do siebie Szkotów. Został wygwizdany

Nowy brytyjski premier udał się z wizytą do Edynburga, gdzie rozmawiał z szefową lokalnego szkockiego rządu. Chciał uspokoić Szkotów i przekonać ich, aby uwierzyli w jego wizję brexitu. Został jednak wygwizdany przez manifestantów.
 

Wybór Borisa Johnsona na nowego premiera Wielkiej Brytanii …

Sturgeon po raz kolejny zaapelowała przy tym o nowe referendum niepodległościowe w Szkocji. „Brexit pokazał, że jedyną drogą dla Szkocji, by decydowała o swojej przyszłości, jest niepodległość” – napisała liderka SNP.

Farage: “To nie jest brexit”

Przeciwny umowie jest również lider eurosceptycznej Partii Brexitu Nigel Farage. „To po prostu nie jest brexit” – uznał. “Jeśli miałoby to być przyjęte, to rozpoczynamy kolejne lata negocjacji ws. umowy o wolnym handlu… czyli ostatecznie pozostaniemy dostosowani do regulacji Unii Europejskiej” – wyjaśnił.

Jego zdaniem nowa umowa powinna zostać odrzucona, żeby w ten sposób umożliwić wyjście Zjednoczonego Królestwa z UE bez porozumienia. Farage oświadczył także, że gdyby miał wybór między przyjęciem uzgodnionego wczoraj dokumentu, a przesunięciem terminu wyjścia kraju z UE i nowymi wyborami parlamentarnymi, to opowiedziałby się za tym drugim rozwiązaniem.

Nigel Farage i Partia Brexit na razie poza frakcjami w PE

Brytyjska eurosceptyczna Partia Brexit, która jest najliczniej reprezentowanym w Parlamencie Europejskim pojedynczym krajowym ugrupowaniem, wciąż nie sformowała swojej frakcji ani nie weszła do żadnej z już istniejących grup parlamentarnych. Wczoraj (26 czerwca) minął pierwszy termin zgłaszania frakcji na nową kadencję.
 

Partia …

Liberalni Demokraci wciąż za powstrzymaniem brexitu

Natomiast w ocenie przewodniczącej Liberalnych Demokratów – jedynej wśród głównych partii zwolenniczki pozostania Wielkiej Brytanii w UE – walka o zatrzymanie brexitu jest daleka od zakończenia. „Umowa Borisa Johnsona byłaby zła dla naszej gospodarki, usług publicznych i środowiska” – oceniła Jo Swinson. “Następne dni wyznaczą kierunek rozwoju naszego kraju na pokolenia i jestem bardziej zdeterminowana niż kiedykolwiek, aby powstrzymać brexit” – zapewniła szefowa Liberalnych Demokratów.

Wielka Brytania: Liberalni Demokraci mają nową liderkę

Jo Swinson została wybrana nową szefową Liberalnych Demokratów. Pierwszy raz w historii to kobieta obejmie stanowisko lidera tego brytyjskiego ugrupowania, które od niedawna odbudowuje swoją pozycję w sondażach.
 

 

W cieniu głosowania na przewodniczącego Partii Konserwatywnej Liberalni Demokraci (LD) wybrali nowego szefa. …

Jutrzejsze głosowanie ósmą porażką Johnsona w Izbie Gmin

Media zwracają uwagę, że wczoraj po południu brytyjska Izba Gmin formalnie zgodziła się co prawda na specjalne posiedzenie w sobotę, ale  wbrew stanowisku rządu posłowie zdecydowali, że nie będzie ono jedynie prostym głosowaniem za lub przeciw uzgodnionemu porozumieniu ws. brexitu.

Możliwe bowiem będzie poddanie pod głosowanie również innych rozwiązań. Wynik tego głosowania, które rząd przegrał stosunkiem głosów 275 do 287, oznacza ósmą z kolei porażkę gabinetu obecnego szefa rządu w Izbie Gmin, od kiedy w lipcu objął urząd premiera.

Rząd Borisa Johnsona chciał, żeby jutrzejsze posiedzenie było krótkie. Planowano, że premier złoży relację z negocjacji w Brukseli, potem miała się odbyć 90-minutowa debata i głosowanie, w którym deputowani zdecydowaliby o poparciu nowego porozumienia umożliwiając uporządkowany brexit 31 października, lub poparciu tzw. twardego brexitu, czyli wyjścia kraju z UE bez żadnej umowy.

Posłowie zdecydowali się jednak poprzeć zmianę w programie posiedzenia, zgodnie z którą dopuszczone będzie składanie przez nich poprawek, a tym samym głosowanie nad innymi rozwiązaniami, np. nad uzależnieniem aprobaty dla porozumienia od poddania go referendum.

Czy to już ostatni miesiąc sagi brexitowej?

Widmo brexitu już od przeszło 3 lat nie tylko spędza sen z powiek brytyjskich i unijnych polityków, ale też wywołuje niepokój obywateli. Teraz jednak, gdy po raz kolejny UE i Wielka Brytania znajdują się na ostatniej prostej negocjacji, coraz częściej …