Brexit: Wznowiono rozmowy UE z Wielką Brytanią. Czego domaga się Londyn?

Brexit, Wielka Brytania, Komisja Europejska, Boris Johnson, Australia

Biuro premiera Borisa Johnsona (na zdj.) przekazało że Zjednoczone Królestwo jest gotowe do dalszych negocjacji./ Foto via flickr [Number 10]

W czwartek w Londynie wznowiono rozmowy między Wielką Brytanią a Unią Europejską na temat umowy o wolnym handlu. Biuro premiera Borisa Johnsona przekazało w oświadczeniu, że Zjednoczone Królestwo jest gotowe do dalszych negocjacji.

 

 

„Każdy dzień się liczy”, powiedział dziennikarzom główny negocjator UE Michel Barnier, wznawiając w czwartek (22 października) w Londynie bezpośrednie negocjacje z brytyjskim odpowiednikiem Davidem Frostem.

Rozmowy ostatniej szansy?

Strona brytyjska zgodziła się wznowić rozmowy po tym, jak Barnier powiedział w środę w Parlamencie Europejskim, że do zawarcia umowy handlowej UE-Wielka Brytania potrzebne są „kompromisy po obu stronach”. Barnier powiedział dziennikarzom, że „powrót do stołu jest ważny” i że obie strony ponoszą „ogromną wspólną odpowiedzialność”.

W środowym oświadczeniu rządu Wielkiej Brytanii napisano, że rząd dokładnie przeanalizował słowa Michela Barniera, skierowane do Parlamentu Europejskiego i jako że jest on głównym negocjatorem UE, uznaje je za wiążące.

Przypomniano też, że zarówno Johnson, jak i Michael Gove, minister odpowiedzialny za przygotowanie do wyjścia Wielkiej Brytanii z okresu przejściowego, wyjaśnili w ostatnich dniach, że potrzebna jest zasadnicza zmiana podejścia ze strony UE w stosunku do tego, co pokazano w poprzednich tygodniach.

UE będzie dalej negocjować z Wielką Brytanią, ale szykuje się też na brak umowy – I dzień szczytu w Brukseli

Przywódcy państw członkowskich Unii Europejskie uzgodnili na szczycie w Brukseli, że nadal będą prowadzone negocjacje nad pobrexitową umową handlową z Wielką Brytanią. Ale postanowili również, że przygotowania na wypadek braku porozumienia zostaną zintensyfikowane.

 

Negocjacje nad unijno-brytyjską umową handlową utknęły, ponieważ strony …

UK jak Australia czy Kanada?

W oświadczeniu podkreślono, że nadal jest całkowicie możliwe, iż negocjacje nie zakończą się sukcesem. Jeśli tak się stanie, Wielka Brytania zakończy okres przejściowy na warunkach australijskich.

Przypomniano także, że konieczne jest, aby brytyjskie przedsiębiorstwa, przewoźnicy i podróżni przygotowywali się do końca okresu przejściowego, ponieważ zmiany nastąpią niezależnie od tego, czy porozumienie zostanie osiągnięte, czy nie.

Wielka Brytania chce zawrzeć umowę o wolnym handlu z UE podobną do tej, jaką ma Kanada. Australia nie ma kompleksowej umowy handlowej z UE, duża część handlu między nią a UE odbywa się zgodnie z zasadami WTO, chociaż w odniesieniu do niektórych towarów istnieją specjalne umowy.

Brak porozumienia przed 31 grudnia 2020 r., kiedy skończy się okres przejściowy po brexicie, oznacza, że od nowego roku handel między Wielką Brytanią a UE będzie odbywał się na ogólnych zasadach Światowej Organizacji Handlu (WTO), czyli będą mogły być stosowane cła, kwoty ilościowe i inne bariery.