Brexit: Wielka Brytania unieważni ustalenia z UE ws. protokołu irlandzkiego?

W poniedziałek pojawiły się doniesienia medialne jakoby rząd Borisa Johnsona (na zdj.) planował zmienić zapisy dotyczące tzw. protokołu irlandzkiego.

W poniedziałek pojawiły się doniesienia medialne jakoby rząd Borisa Johnsona (na zdj.) planował zmienić zapisy dotyczące tzw. protokołu irlandzkiego. / Foto via flickr @Number 10 licencja (CC BY-NC-ND 2.0)

Biuro brytyjskiego premiera Borisa Johnsona zdementowało w poniedziałek doniesienia medialne, jakoby Londyn zamierzał unieważnić zapisy z porozumienia o wyjściu z Unii Europejskiej, które dotyczą Irlandii Północnej.

 

 

Dziennik „Financial Times” poinformował w poniedziałek (7 września), powołując się na swoich informatorów, że projekt ustawy o rynku wewnętrznym, który ma zostać złożony w środę w Izbie Gmin, unieważni obowiązywanie części umowy o wyjściu z UE w zakresie pomocy państwa oraz reżimu celnego w Irlandii Północnej.

Aleksiej Nawalny odzyskał przytomność. Niemcy grożą Rosji wstrzymaniem budowy Nord Stream 2 / Europa i świat w skrócie

Aleksiej Nawalny został wybudzony ze śpiączki farmakologicznej. Niemcy zapowiadają rewizję stanowiska w sprawie gazociągu Nord Stream 2. Część imigrantów z przeludnionego obozu na Lampedusie przesiedlona. Europa i świat w skrócie.

Wielka Brytania zakwestionuje porozumienie z UE?

Projekt ustawy o brytyjskim rynku wewnętrznym zaprezentowany w lipcu w ramach 100-stronicowej „białej księgi”, ma na celu zapewnienie funkcjonowania handlu między Anglią, Walią, Szkocją i Irlandią Północną po opuszczeniu przez Wielką Brytanię jednolitego rynku UE i unii celnej wraz końcem br.

Jednak jak pisze „FT”, niektóre klauzule w projekcie ustawy skutecznie unieważnią część tzw. protokołu północnoirlandzkiego, który w październiku zeszłego roku został podpisany wraz z porozumieniem o wyjściu z UE.

Zgoda Londynu na ów zapis nie spodobała się zwolennikom tzw. twardego brexitu. Uważają oni bowiem go za zagrożenie dla brytyjskiej integralności terytorialnej. Celem tego protokołu jest uniknięcie powrotu twardej granicy między Irlandią Północną a Irlandią, co uważane byłoby za zagrożenie dla procesu pokojowego w Irlandii Północnej.

Irlandia przedstawiła kandydatów do Komisji Europejskiej. Kto będzie następcą Phila Hogana?

Irlandzki rząd przedstawił dwójkę kandydatów na stanowisko unijnego komisarza z tego kraju, zwolnione pod koniec sierpnia przez Phila Hogana. Są nimi Mairead McGuinness i Andrew McDowell.

Protokół irlandzki: Kluczowy dla porozumienia z UE

Protokół przewiduje, że wraz z końcem roku całe Zjednoczone Królestwo wyjdzie z unii celnej i jednolitego rynku, ale Irlandia Północna pozostanie związana niektórymi unijnymi regulacjami w zakresie obrotu towarami.

Zgodnie z umową o wyjściu Wielka Brytania musi powiadomić UE o wszelkich decyzjach dotyczących pomocy państwa, które mogłyby mieć wpływ na rynek towarów w Irlandii Północnej oraz zmusić przedsiębiorstwa w prowincji do składania dokumentów celnych przy wysyłce towarów do pozostałej części Zjednoczonego Królestwa.

Jednak klauzule w proponowanej ustawie o rynku wewnętrznym zmuszą sądy brytyjskie do przestrzegania jej, a nie umowy z UE, co w praktyce podważy obowiązywanie protokołu.

Zmarł John Hume. Otrzymał Nagrodę Nobla za współtworzenie procesu pokojowego w Irlandii Północnej

Porozumienie wielkopiątkowe kończyło ponad 30-letni konflikt polityczno-religijny w Irlandii Północnej.

Protokół irlandzki: Brytyjski rząd zaprzecza informacjom medialnym

Rzecznik Johnsona potwierdził w poniedziałek, że projekt umowy faktycznie zostanie w środę złożony w Izbie Gmin, ale zaprzeczył, by miał on unieważnić protokół dotyczący Irlandii Północnej i przekonywał, iż chodzi w tym jedynie o drobne uściślenia zapisów.

„Podejmujemy ograniczone i uzasadnione kroki w celu wyjaśnienia konkretnych elementów protokołu w sprawie Irlandii Północnej w prawie krajowym, aby usunąć wszelkie niejasności i zapewnić, że rząd zawsze będzie w stanie wywiązać się ze swoich zobowiązań wobec ludności Irlandii Północnej”, napisano w oświadczeniu biura Borisa Johnsona.

„Jako odpowiedzialny rząd nie możemy pozwolić, aby proces pokojowy lub rynek wewnętrzny Wielkiej Brytanii został nieumyślnie naruszony przez niezamierzone konsekwencje protokołu”, podkreślono.

Brexit: Co dalej z porozumieniem z UE? Ultimatum Borisa Johnsona

Brytyjski premier Boris Johnson przygotowuje opinię publiczną na wypadek braku porozumienia ze Wspólnotą?

UE ufa Wielkiej Brytanii?

Ponieważ umowa o wystąpieniu jest traktatem międzynarodowym, jej naruszenie wywołałoby proces prawny przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości i mogłoby skutkować grzywnami i innymi sankcjami przeciwko Wielkiej Brytanii.

Sugestia, że ​​rząd Borisa Johnsona może wycofać się z traktatu, skłoniła przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen do napisania w mediach społecznościowych, że ufa rządowi Wielkiej Brytanii „we wdrażaniu umowy o wystąpieniu, która stanowi warunek wstępny przyszłego partnerstwa”. Jednocześnie przewodnicząca KE zastrzegła, że „protokół w sprawie Irlandii i Irlandii Północnej ma kluczowe znaczenie dla pokoju i stabilności na wyspie oraz dla integralności jednolitego rynku”.

We wtorek (8 września) w Londynie rozpocznie się ósma runda rozmów Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej ws. zawarcia umowy o wolnym handlu. Wraz z końcem 2020 r. kończy się 11-miesięczny okres przejściowy Wielkiej Brytanii po brexicie. Zespołom negocjacyjnym będą przewodniczyć Brytyjczyk David Frost oraz Francuz Michel Barnier.