Brexit: Izba Gmin ratyfikowała umowę o wolnym handlu z UE. Jutro porozumienie podpisze Elżbieta II

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, gov.uk

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, gov.uk

Porozumienie handlowe UE z Wielką Brytanią czeka już tylko na podpis królowej Elżbiety II. Dziś (30 grudnia) umowę podpisała szefowa KE, przewodniczący RE. Porozumienie przegłosowano także w brytyjskim parlamencie.

 

 

Dziś – w środę – przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podpisali umowę handlową z Wielką Brytanią w imieniu UE. Premier Boris Johnson podpisał ją w Londynie w imieniu Wielkiej Brytanii. Umowę zatwierdzili także parlamentarzyści w Izbie Gmin, a jutro porozumienie podpisze brytyjska monarchini Elżbieta II.

Niemal tydzień po tym, jak Wielka Brytania i Unia Europejska ogłosiły dojście do porozumienia ws. umowy handlowej regulującej wzajemne relacje po brexicie, doszło do oficjalnego podpisania dokumentu.

Porozumienie zacznie obowiązywać wraz z końcem okresu przejściowego w relacjach Wielkiej Brytanii z UE, a więc od 1 stycznia 2021 r. Do tej pory kraj wciąż związany jest unijnymi przepisami.

Porozumienie osiągnięto zbyt późno, by mogło zostać ratyfikowane przez Parlament Europejski jeszcze przed wejściem dokumentu w życie, dlatego do tego czasu zapisy umowy będą stosowane tymczasowo.

Parlament Europejski zajmie się umową w 2021 r.

Państwa członkowskie Unii Europejskiej jednogłośnie zatwierdziły we wtorek w Brukseli umowę o handlu i współpracy między Wspólnotą a Wielką Brytanią. Londyn i Bruksela zawarły w czwartek (24 grudnia) porozumienie o wzajemnych relacjach po zakończeniu okresu przejściowego po brexicie. Dzięki temu od Nowego Roku nie będzie w handlu między nimi ceł ani innych ograniczeń, co uderzyłoby w obie strony.

Przez cały okres negocjacji były trzy główne punkty sporne – rybołówstwo, dotyczył ustalenia długości okresu przejściowego dla unijnych rybaków w zakresie dostępu do brytyjskich wód, tzw. równe warunki gry, czyli zbieżność regulacji, aby żadna ze stron nie uzyskiwała niesprawiedliwej przewagi konkurencyjnej, oraz sposoby rozwiązywania ewentualnych przyszłych sporów wynikających z umowy.

Erasmus ofiarą brexitu. Wielka Brytania stworzy własny program wymiany studenckiej

Program zostanie zastąpiony nowym projektem, którego patronem będzie angielski matematyk Alan Turing.

Izba Gmin „na tak”

Po południu umowę z UE zaakceptowała także brytyjska Izba Gmin. W głosowaniu umowę poparło 521 członków Izby Gmin, 73 było przeciw. Porozumienie trafiło pod obrady Izby Lordów.

Umowę poparli parlamentarzyści nie tylko rządzącej Partii Konserwatywnej, ale również największej z opozycyjnych Partii Pracy. Głosowanie poprzedziła kilkugodzinna debata. Przeciwko umowie byli wszyscy parlamentarzyści Szkockiej Partii Narodowej (SNP), Liberalni Demokraci i północnoirlandzka Sinn Fein.

Premierowi Johnsonowi udało się nie dopuścić do wewnętrznej rebelii wśród Torysów. Najbardziej radykalni brexitowcy w szeregach Partii Konserwatywnej poparli porozumienie. Przed głosowaniem istniały obawy, że mogą zagłosować przeciwko porozumieniu.

Po głosowaniu w Izbie Lordów (to formalność) w czwartek, 31 grudnia, podpis pod umową złoży królowa Elżbieta II.

Tymczasem przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli zapowiedział, że eurodeputowani przeanalizują treść umowy i wydadzą decyzję na początku przyszłego roku.