Brexit: UE grozi sankcjami Wielkiej Brytanii. Ultimatum Brukseli dla rządu Borisa Johnsona

Unia Europejska dała trzy tygodnie rządowi Borisa Johnsona (na zdj.) na wycofanie się z zamiarów złamania postanowień umowy brexitowej.

Unia Europejska dała trzy tygodnie rządowi Borisa Johnsona (na zdj.) na wycofanie się z zamiarów złamania postanowień umowy brexitowej. / Foto via flickr Number 10, licencja (CC BY-NC-ND 2.0)

Unia Europejska dała trzy tygodnie rządowi Borisa Johnsona na wycofanie się z zamiarów złamania postanowień umowy brexitowej, a zarazem prawa międzynarodowego. Jeśli Wielka Brytania się nie dostosuje, mogą jej grozić sankcje finansowe lub gospodarcze?

 

 

Brytyjski rząd złożył w środę (9 września) projekt przepisów, które podważyłby szczególny status Irlandii Płn. ustalony w umowie brexitowej Unii z Londynem.

Wielka Brytania: Naruszenie porozumienia wielkopiątkowego

Chodzi o częściowe utrzymanie Irlandii Płn. w obszarze celnym UE oraz pod rygorami unijnych zasad subsydiowania biznesu, by móc w ten sposób zachować „niewidzialną granicę” między Irlandią oraz brytyjską Irlandią Płn. także po 31 grudnia tego roku, czyli po zakończeniu pobrexitowego okresu przejściowego.

Umożliwiony przez przepisy Unii ruch bez żadnych kontroli, w tym celnych, na granicy wewnątrzirlandzkiej był jednym z fundamentów dla procesu pokojowego z porozumienia wielkopiątkowego z 1998 r.

Unia Europejska nie przyjmuje argumentów, że celem nowych brytyjskich przepisów jest ochrona porozumienia wielkopiątkowego. W istocie Unia Europejska uważa, że jest przeciwnie, ogłosił w czwartek Maroš Šefcovic, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, po zwołanym w nagłym trybie posiedzeniu pobrexitowej komisji unijno-brytyjskiej w Londynie.

UE zaniepokojona brytyjskimi planami dotyczącymi złamania umowy brexitowej

„To złamałoby prawo międzynarodowe i podważyłoby zaufanie” – powiedziała o planach rządu w Londynu przewodnicząca Komisji Europejskiej. „Trzeba jak najszybciej zwołać posiedzenie wspólnej unijno-brytyjskiej komisji ds. wdrożenia umowy o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE” – oświadczył jeden z jej zastępców.

Šefcovic: Londyn łamie prawo międzynarodowe

Šefcovic powiedział reprezentującemu Wielką Brytanię Michaelowi Gove’owi, że fakt złożenia takiego projektu w Izbie Gmin łamie wynikający m.in. z umowy brexitowej obowiązek „postępowania w dobrej wierze”.

UE uznała plany rządu Johnsona za zamiar „nadzwyczaj poważnego złamania prawa międzynarodowego”. Šefcovic w imieniu UE zażądał w czwartek „jak najszybszego, najpóźniej do końca września” wycofania spornych zapisów z projektu złożonego w Izbie Gmin. Słowak ostrzegł, że w przeciwnym razie UE może wejść w spór sądowy z Londynem.

Analizy prawne Komisji Europejskiej wskazują, że Unia w kwestii łamania zapisów irlandzkich może żądać kar finansowych od Londynu przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej, a także w ramach procedur arbitrażowych związanych z, ratyfikowaną przez obie strony, umową o wyjściu Brytyjczyków z UE.

Brexit: Wielka Brytania unieważni ustalenia z UE ws. protokołu irlandzkiego?

Ursula von der Leyen zastrzegła, że „protokół w sprawie Irlandii i Irlandii Północnej ma kluczowe znaczenie dla pokoju i stabilności na wyspie oraz dla integralności jednolitego rynku”.

Nancy Pelosi ostrzega

Tymczasem zza Oceanu dobiegają złe wieści dla Brytyjczyków. „Wielka Brytania nie może łamać porozumień zawartych z UE i z Irlandią”, ostrzegła przewodnicząca Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi.

„Jeżeli Wielka Brytania złamie międzynarodowy traktat „wielkopiątkowy” i podważy umowę o brexicie, nie będzie absolutnie żadnej szansy, by Kongres zaakceptował umowę pomiędzy USA a Wielką Brytanią”, oświadczyła w środę (9 września) polityk Partii Demokratycznej.