Brexit: Przywódcy UE zatwierdzili umowę z Wielką Brytanią

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, źródło: © European Union 2016 - European Parliament

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, źródło: © European Union 2016 - European Parliament

Zgromadzeni na szczycie w Brukseli przywódcy 27 unijnych państw poparli wynegocjowane z Londynem porozumienie, które określi warunki na jakich Wielka Brytania opuści Unię Europejską. Musi je jednak jeszcze zatwierdzić brytyjska Izba Gmin, jednak wielu parlamentarzystów jest umowie z UE przeciwna.

 

Dyskusja zgromadzonych w Brukseli przywódców była bardzo krótka. Po niecałej godzinie obrad przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk ogłosił na Twitterze, że osiągnięto konsensus co do poparcia umowy z Wielką Brytanią.

Jeszcze przed rozpoczęciem szczytu proponował zaś, aby mottem dalszych prac nad umową był cytat z jednej z piosenek brytyjskiego zespołu rockowego Queen. „Niech będą to słowa Freddy’ego Mercury’ego, który odszedł dokładnie 27 lat temu: >>Friends, will be friends, right till the end<< (>>Przyjaciele pozostaną przyjaciółmi, aż do samego końca<<)”.

Natomiast przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, tuż przed wejściem na salę obrad Rady Europejskiej, oświadczył, że wynegocjowana z Londynem umowa jest „najlepszą z możliwych”, a „UE nie zmieni nic w fundamentach swojego stanowiska w tej sprawie”. „Wierzę, że brytyjski parlament zatwierdzi to porozumienie, ponieważ jest mądrym parlamentem” – powiedział Juncker.

Głosowanie w Izbie Gmin odbędzie się na początku grudnia, ale jego wynik jest bardzo niepewny. Sprzeciw wobec projektu umowy zgłosiło już oficjalnie ok. 50 posłów rządzącej Partii Konserwatywnej, a także posłowie północnoirlandzkiej Demokratycznej Partii Unionistycznej oraz Szkockiej Partii Narodowej. Do głosowania przeciw porozumieniu wezwał też przewodniczący opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn. Krytyczni są również najbardziej proeuropejscy w Izbie Gmin Liberalni Demokraci.

May: Wkraczamy w decydującą fazę Brexitu

Brytyjska premier Theresa May przedstawiła w Izbie Gmin pełny tekst uzgodnionej w ostatnią środę (21 listopada) politycznej deklaracji, która będzie towarzyszyć umowie brexitowej. Parlamentarna debata pokazała jednak, że o poparcie dla obu dokumentów będzie trudno.
 
Theresa May apelowała, aby zakończyć spór …

Przywódcy UE chwalą porozumienie

Podczas szczytu UE nie doszło do głosowania nad projektem umowy z Wielką Brytanią. 585-stronicowy dokument zatwierdzono metodą konsensusu, co oznacza, że żadne państwo członkowskie nie zgłosiło sprzeciwu. Przy okazji przywódcy krajów członkowskich zaakceptowali także projekt unijno-brytyjskiej deklaracji politycznej dotyczące dalszych wzajemnych stosunków po brexicie.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani, który przemówił na początku szczytu, oświadczył, że „w tekście umowy nie może już być zmian, nawet jeśli brytyjski parlament odrzuciłby projekt porozumienia”. Zapowiedział, że Parlament Europejski może nad nim zagłosować w lutym lub marcu, gdy wszystkie dokumenty zostaną już przetłumaczone na wszystkie języki urzędowe UE.

Przywódcy państw członkowskich chwalili osiągnięte przez negocjatorów porozumienie. „To nie jest ani dzień wielkiej radości, ani dzień wielkiej żałoby. Mamy do czynienia z decyzją obywateli suwerennego kraju. Czas na godność i odpowiedzialność” – mówił prezydent Francji Emmanuel Macron. Kanclerz Austrii Sebastian Kurz podkreślił, że to „koniec negocjacji i nie będzie już zmian w umowie”, a premier Holandii Mark Rutte powiedział, że umowa to „maksimum tego co było do osiągnięcia”. Kanclerz Niemiec Angela Merkel odmówiła dziennikarzom komentarza.

Polski premier Mateusz Morawiecki także był pełen optymizmu. „Mam nadzieję, że dziś będzie bardzo ważny akord, jeden z końcowych akordów negocjacji w zakresie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unią Europejską. Ta umowa, którą będziemy dziś omawiali, odzwierciedla na tym etapie wszystkie potrzebne Polsce warunki, wszystkie elementy, które są dla nas bardzo ważne” – powiedział tuż przed wejściem na salę obrad.

Brytyjska premier Theresa May, choć w Brukseli przebywa od wczoraj (24 listopada), do rozmów z przywódcami państw członkowskich dołączyła dopiero po zatwierdzeniu przez nich projektu umowy brexitowej.

UE i Wielka Brytania uzgodniły projekt wspólnej deklaracji na temat przyszłych relacji

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk poinformował, że Bruksela i Londyn porozumiały się w kwestii brzmienia wspólnej politycznej deklaracji opisującej przyszłe stosunki między Wielką Brytanią a Unią Europejską. Jej przyjęcie miałoby towarzyszyć zatwierdzeniu projektu umowy ws. brexitu przez przywdców zebranych w …

Przyszłość Gibraltaru uzgodniona

Drogę do zatwierdzenia umowy z Wielką Brytanią na szczycie UE otworzyło wcześniejsze rozwiązanie brytyjsko-hiszpańskiego sporu o status Gibraltaru. Madryt groził w związku z wcześniejszym brakiem porozumienia w tej sprawie zawetowaniem umowy brexitowej. Hiszpania chciała, aby wszystkie kwestie dotyczące brytyjskiej enklawy nad Morzem Śródziemnym uzgodniono w dwustronnej umowie między Londynem a Madrytem. Chodzi m.in. o kwestie dostępu do łowisk, prawa Hiszpanów do pracy na terenie Gibraltaru, procedur granicznych, korzystania z lotniska i podatków.

Rząd brytyjski przystał ostatecznie na hiszpańskie żądania, o czym poinformował w liście do szefów unijnych instytucji brytyjski ambasador przy UE.

Hiszpańska przestroga: Wielka Brytania może się rozpaść

W wywiadzie udzielonym portalowi POLITICO Josep Borrell, szef hiszpańskiej dyplomacji, ostrzega, że skutki ryzykownej gry Davida Camerona mogą okazać się katastrofalne dla integralności Wielkiej Brytanii.
 
Negocjacje Londynu z Unią Europejską na ostatniej prostej dodatkowo skomplikowała sprawa Gibraltaru, w którą silnie zaangażowana …