Brexit: Jest szansa na wznowienie rozmów Londynu z Brukselą?

Brexit, Wielka Brytania, Unia Europejska, Michel Barnier

"Właśnie rozmawiałem z Davidem Frostem. Jak stwierdziła przewodnicząca KE Ursula Von der Leyen w piątek (16 października), UE jest nadal gotowa do zintensyfikowania rozmów w Londynie w tym tygodniu na wszystkie tematy i w oparciu o dokumenty prawne. Teraz czekamy na reakcję Wielkiej Brytanii", napisał w poniedziałek Michel Barnier w mediach społecznościowych. / Foto via twitter [@MichelBarnier]

„Czekamy na reakcję Londynu ws. dalszych rozmów”, napisał w poniedziałek w mediach społecznościowych Michel Barnier, główny unijny negocjator ws. umowy handlowej z Wielką Brytanią. Brytyjski rząd wznowi rozmowy z UE ws. umowy handlowej?

 

 

„Właśnie rozmawiałem z Davidem Frostem. Jak stwierdziła przewodnicząca KE Ursula Von der Leyen w piątek (16 października), UE jest nadal gotowa do zintensyfikowania rozmów w Londynie w tym tygodniu na wszystkie tematy i w oparciu o dokumenty prawne. Teraz czekamy na reakcję Wielkiej Brytanii”, napisał w poniedziałek Michel Barnier w mediach społecznościowych.

Gove: Wielka Brytania gotowa na brexit?

Michel Barnier opublikował taką deklarację w tym samym momencie, gdy w Izbie Gmin minister Michael Gove, składał raport przed deputowanymi na temat postępów w negocjacjach handlowych z Unią Europejską. Minister, jak wiadomo po ubiegłotygodniowym szczycie UE, nie miał dobrych wiadomości dla posłów, oznajmiając im, że negocjacje „chylą się ku upadkowi z powodu nieugiętości UE w kluczowych dla nas sprawach”.

Gove powiedział posłom, że Wielka Brytania jest coraz lepiej przygotowana do twardego brexitu oraz że dalsze rozmowy z UE „nie miałyby sensu”, jeśli Unia nie zmieniłaby swojego stanowiska w stopniu zasadniczym.

Zasadnicza zmiana miałaby oznaczać spełnienie przez UE trzech warunków: traktowania Wielkiej Brytanii jako równego sobie partnera; zgody na przedyskutowanie szczegółowych tekstów prawnych dotyczących umowy handlowej; oraz wykazania się przez UE taką samą inicjatywą w dążeniu do kompromisu, jaką wykazuje się Londyn.

Szczyt UE: Negocjacje Bruksela-Londyn ws. brexitu do ostatniej chwili?

Unijni przywódcy stwierdzili wczoraj, że postępy w negocjacjach z Wielką Brytanią są niewystarczające i zapowiedzieli „w nadchodzących tygodniach” UE nadal będzie prowadzić negocjacje ws. zawarcia umowy handlowej po brexicie. 

Barnier jak na razie nie przyjedzie do Londynu

Michel Barnier miał przyjechać w tym tygodniu do Londynu na rozmowy z brytyjskim negocjatorem Davidem Frostem. Przyjazd ten został jednak odwołany po ubiegłotygodniowej wypowiedzi premiera Borisa Johnsona, zwiastującego tzw. twardy brexit, jeśli UE nie dokona zasadniczej zmiany swojego nastawienia do negocjacji. Rozmowa nie została jednak całkowicie odwołana, ale odbyła się w poniedziałek popołudniu telefonicznie.

Gdy deklaracja ta dotarła do ministra Gove’a, właśnie przemawiał on przed Izbą Gmin. W odpowiedzi powiedział deputowanym: „Doniesiono mi, że nastąpił konstruktywny krok ze strony Unii Europejskiej i cieszę się z tego. Wolę patrzeć naprzód z optymizmem, zamiast patrzeć wstecz ze złością”.

Brexit: Flandria powoła się na XVII-wieczny traktat, jeśli nie dojdzie do zawarcia umowy handlowej UE-Wielka Brytania

Czy w innych państwach członkowskich trwa teraz kwerenda archiwów z najstarszymi dokumentami?

Londyn zmieni stanowisko?

Jednak wkrótce po tym Downing Street wystosowało oficjalne stanowisko rządu w sprawie deklaracji Michela Barniera, które nie było już tak optymistyczne, jak reakcja Gove’a. Pomimo ustępstwa zadeklarowanego przez unijnego negocjatora, rząd w swoim oficjalnym stanowisku podkreślił, że propozycja UE nie jest wystarczająca do wznowienia rozmów.

Downing Street sugeruje, że z trzech warunków, o których mówił w Izbie Gmin Gove, spełniono tylko jeden. Londyn przekonuje, że faktyczna inicjatywa do znalezienia kompromisu leży wciąż głównie po stronie Komisji Europejskiej.

Oznacza to, że nie można mówić o zasadniczej zamianie stanowiska UE, co oznacza, że negocjacje ws. umowy handlowej nie zostaną wznowione.

Michel do Johnsona: Karty na stół w sprawie pobrexitowej umowy handlowej!

Przewodniczący Rady Europejskiej wezwał w rozmowie telefonicznej premiera Wielkiej Brytanii do natychmiastowego powrotu do negocjacji nad nową unijno-brytyjską umową handlową. W ubiegłym tygodniu dzwoniła też w tej sprawie do Borisa Johnsona przewodnicząca Komisji Europejskiej.

 

Po tym jak w ubiegłym tygodniu rozmowę …

UE zjednoczona?

Przywódcy UE uzgodnili w czwartek (15 października) na szczycie w Brukseli, że będą nadal prowadzić negocjacje z Wielką Brytanią w sprawie zawarcia nowej umowy handlowej „w nadchodzących tygodniach”, ale także zintensyfikują przygotowania na wypadek niepowodzenia tych rozmów.

Wezwali Wielką Brytanię do „podjęcia niezbędnych kroków, aby porozumienie było możliwe”. W przyjętych konkluzjach podkreślili też, że postępy w rozmowach z Londynem w sprawie zawarcia umowy handlowej obowiązującej po brexicie są „wciąż niewystarczające”.

Jeśli chodzi o projekt ustawy o rynku wewnętrznym, przedłożony przez rząd Wielkiej Brytanii, przywódcy zaznaczyli, że umowa o wystąpieniu i jej protokoły muszą zostać w pełni i terminowo wdrożone.

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel powiedział na konferencji w Brukseli w piątek, że UE jest zjednoczona i zdeterminowana, aby osiągnąć porozumienie, „ale nie za wszelką cenę”. „Jesteśmy w 100 proc. zjednoczeni” – powiedział, apelując do Londynu, aby „podjął niezbędne kroki” w celu odblokowania negocjacji.