KE deklaruje walkę ze zmianami klimatu. Dziś ujawniono powiązania jej członków z przemysłem paliw kopalnych

Ursula von der Leyen, Borrell, Kyriakides, Vălean, przemysł naftowy, europejski zielony ład, klimat, ochrona środowiska,

Gdy Ursula von der Leyen obejmowała stanowisko przewodniczącej Komisji Europejskiej w 2019 r. uznała, że zmiany klimatyczne stanowią „egzystencjalny problem dla Europy i świata” [Zdjęcie via twitter.com/vonderleyen]

Jak informuje EURACTIV.com, dochodzenie przeprowadzone przez międzynarodową organizację pozarządową Global Witness ujawniło bliskie powiązania trzech unijnych komisarzy z przemysłem paliw kopalnych.

 

 

Zgodnie z opublikowanymi informacjami, Josep Borrell, Stella Kyriakides i Adina Vălean mieli w przeszłości być zawodowo powiązani z przemysłem paliw kopalnych.

Global Witness wskazuje jednak, że wstępując do Komisji, której jednym z głównych celów jest ochrona środowiska, powinni byli zaprzestać swojej działalności.

Co dokładnie ujawniono?

Jak podaje Global Witness, szef unijnej dyplomacji Josep Borrell w przeszłości był członkiem zarządu hiszpańskiej spółki energetycznej, zajmującej się budową elektrociepłowni gazowo-parowych (CCGT). Posiada też tytuł magistra ekonomii ropy naftowej i przez 10 lat pracował jako inżynier w firmie naftowej Cepsa.

Przeszłość zawodowa Borrella, który reprezentował Unię Europejską na szczycie klimatycznym ONZ (COP25) w 2019 r., podaje w wątpliwość jego zdolności do kierowania unijną polityką zagraniczną w zakresie rozmów na temat zmian klimatu, twierdzi Global Witness.

Z kolei komisarz ds. zdrowia Stella Kyriakides nie była bezpośrednio związana z takimi przedsiębiorstwami, jednak jej mąż pełnił funkcję dyrektora dwóch firm na Cyprze, których udziały wynosiły łącznie 40 proc. w greckim przedsiębiorstwie zajmującym się m.in. handlem ropą naftową – Motor Oil Hellas. 

Firma ta obsługuje rafinerię Corinth, czyli największy prywatny kompleks przemysłowy w Grecji, przetwarzający 186 tys. baryłek ropy dziennie. Rafineria była także zaangażowana w wydobywanie gazu w Teksasie i Tanzanii.

Natomiast Adina Vălean, komisarz z Rumunii ds. transportu, była członkiem zarządu Finite Assets Ltd, firmy zarejestrowanej na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych, która należała do szwajcarskiego przedsiębiorstwa Rompetrol Holding S.A. 

Według Global Witness zaangażowanie Vălean w przemysł, która pełniła rolę przewodniczącej delegacji Parlamentu Europejskiego na szczyt klimatyczny ONZ w 2018 r., stwarza pytania o jej priorytety i o to, czy jest odpowiednią osobą do zasiadania w Komisji.

BlackRock będzie doradzać Unii Europejskiej przy środowiskowych regulacjach dla banków

Ochrona środowiska przenika wszystkie wymiary działania Unii Europejskiej, również nadzór bankowy i inwestycyjny. Komisja Europejska zatrudniła amerykańską firmę BlackRock, aby lepiej konstruować zielone regulacje dla unijnych banków. Wybór tej akurat firmy doradczej budzi wątpliwości. „To nieporozumienie” – komentuje Marek Józefiak, …

To nie pierwsze kontrowersje wokół KE

Gdy Ursula von der Leyen obejmowała stanowisko przewodniczącej Komisji Europejskiej w 2019 r. uznała, że zmiany klimatyczne stanowią „egzystencjalny problem dla Europy i świata”. Według Global Witness oznacza to, że Komisja powinna być zaangażowana w poprawę jakości klimatu z zachowaniem najwyższych standardów. 

„Komisja Europejska jasno deklarowała, że chce odgrywać rolę światowego przywódcy w zwalczaniu kryzysu klimatycznego, ale więzi jej członków z przemysłem paliw kopalnych, który pogłębia kryzys, podają w wątpliwość działania Brukseli. Aby sprostać wyzwaniu ratowania klimatu, Komisja nie może być powiązana z firmami, dla których zysk jest ważniejszy niż ludzie i planeta”, przekonuje Barnaby Pace z Global Witness.

Już w poprzednim składzie Komisji Europejskiej pod przewodnictwem Jeana-Claude’a Junckera, komisarz ds. energii i klimatu Miguel Arias Cañete krytykowany był za swoje przeszłe powiązania z przemysłem naftowym.

W zeszłym roku ujawniono z kolei informacje, że amerykańska firma BlackRock, która była krytykowana za blokowanie działań związanych z ochroną środowiska, będzie doradzać Unii Europejskiej w konstruowaniu zielonych regulacji dla unijnych banków. Firma ta jest jednym z największych na świecie inwestorów w paliwa kopalne. 

 

Więcej informacji: 

New deal, old guard: is the EU ready to tackle the climate crisis?