Koronawirus: BioNTech/Pfizer dostarczą więcej dawek szczepionek do UE. KE osiągnęła porozumienie z AstraZeneką

Komisja Europejska, BioNTech, Pfizer, AstraZeneca, szczepionka, dostawy, opóźnienia, Ursulavonderleyen-unia-europejska

Dziś (1 lutego) Ursula von der Leyen (na zdj.) poinformowała, że firmy BioNTech i Pfizer dostarczą 75 mln dodatkowych dawek w drugim kwartale br., czyli łącznie do 600 mln w 2021 r. / Foto via twitter [@vonderleyen]

Koncerny farmaceutyczne BioNTech/Pfizer oraz AstraZeneca dostarczą więcej dawek szczepionek przeciwko SARS-CoV-2 w najbliższych miesiącach, o czym poinformowała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Dla obywateli państw UE szczególnie dobrą wiadomością jest zapowiedź firm BioNTech/Pfizer. Jednak 75 mln dawek ich preparatu trafi do państw UE już w II kwartale 2021 r.

 

W przypadku brytyjsko-szwedzkiej firmy AstraZeneca Bruksela wynegocjowała o 1 mln dawek więcej niż zaproponowany przez koncern kompromis z piątku (29 stycznia).

Z kolei dziś (1 lutego) Ursula von der Leyen poinformowała, że firmy BioNTech i Pfizer dostarczą 75 mln dodatkowych dawek w drugim kwartale br., czyli łącznie do 600 mln w 2021 r.

Firmy planują wyprodukować w br. nawet do 2 mld dawek szczepionki przeciwko SARS-CoV-2. „Tym samym zwiększymy wcześniej planowaną produkcję 1 mld 300 tysięcy szczepionek o ponad 50 proc.”, zapewnił dyrektor finansowy i dyrektor operacyjny BioNTech Sierk Poetting.

„Nadal pracujemy nad zwiększeniem dostaw od 15 lutego, aby zapewnić uzgodnioną w umowie dostawę pełnej ilości szczepionek w pierwszym kwartale”, zapowiedział przedstawiciel firmy BioNTech.

Koronawirus: EMA zatwierdza szczepionkę AstraZeneca, ale KE ostro spiera się z jej producentem o dostawy

Europejska Agencja Leków dopuściła szczepionkę AstraZeneca dla wszystkich grup wiekowych?

KE spór o dostawy z AstraZeneką

Przez cały poprzedni tydzień Komisja Europejska spierała się z brytyjsko-szwedzką firmą AstraZeneca o dostawy opracowanej przy współpracy z Uniwersytetem Oksfordzkim szczepionki przeciwko SARS-CoV-2.

Obecnie w Unii Europejskiej do użytku dopuszczono trzy rodzaje szczepionek. Po preparatach BioNTech/Pfizer i Moderna, od piątku na rynku unijnym dopuszczona jest szczepionka AstraZeneca.

W ostatni piątek Komisja Europejska dopuściła do obrotu w UE szczepionkę AstraZeneca po pozytywnej ocenie Europejskiej Agencji Leków (EMA) o warunkowym zatwierdzeniu preparatu dla osób w wieku od 18 lat.

Szczepionka ma być podawana w dwóch dawkach, przy czym drugą należy podać w okresie od 4 do 12 tygodni po pierwszej.

 

KE zyskała o 1 mln dawek więcej niż wyniosła propozycja AstraZeneki

Pod koniec stycznia brytyjsko-szwedzka firma zapowiedziała, że zamiast zakontraktowanych na pierwszy kwartał 80 mln dawek będzie w stanie dostarczyć tylko 31 mln. Tłumaczyła to niższą od spodziewanej wydajnością jednej z fabryk.

Agencja Reuters poinformowała w piątek (29 stycznia), że koncern zaoferował UE dodatkowe 8 mln dawek szczepionki przeciw SARS-CoV-2 w I kwartale br. w porównaniu do planowanych cięć w dostawach. UE uznała jednak, że różnica wobec pierwotnego zobowiązania koncernu byłaby nadal zbyt duża.

Jednak wczoraj (31 stycznia) szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen napisała za pośrednictwem mediów społecznościowych o osiągnięciu kompromisu z AstraZeneką. Na jego podstawie brytyjsko-szwedzki koncern dostarczy w I kwartale 2021 r. na rynek Unii Europejskiej dodatkowe 9 mln dawek szczepionki przeciwko SARS-CoV-2, a więc… o 1 mln dawek więcej niż miała wynieść piątkowa propozycja.

40 milionów to połowa dostaw, do jakich pierwotnie zobowiązała się AstraZeneca. Jak poinformowała przewodnicząca KE, AstraZeneca rozpocznie dostarczanie szczepionek o tydzień wcześniej niż planowano. To „krok w przód w sprawie szczepionek”. „Firma zwiększy też swoje możliwości produkcyjne w Europie”, dodała von der Leyen.

KE zawarła z AstraZeneca umowę na dostawę łącznie 300 mln dawek szczepionki, z opcją dokupienia kolejnych 100 mln.