Awans dla komisarz Margrethe Vestager?

Wiceprzewodnicząca KE Margrethe Vestager// Źródło: KE

Margrethe Vestager może awansować na wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej. Ma to być efekt nowego porozumienia między europejskimi chadekami i liberałami.

 

 

We wtorek 17 stycznia Parlament Europejski wybrał nowego przewodniczącego. Został nim Antonio Tajani z chadeckiej Europejskiej Partii Ludowej (EPL).

>> Czytaj więcej o wyborze Tajaniego

Porozumienie

Jego wybór nie byłby jednak możliwy tylko dzięki samej EPL. Frakcja porozumiała się więc przed rozpoczęciem głosowania z Porozumieniem Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (PLDE), a przed ostatnią turą głosowań zdobyła także poparcie Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR).

Jako że PLDE pierwsze poparło nowego przewodniczącego, zbiera teraz owoce swojego poparcia. Wiadomo już, że liberałka Cecilia Wikström (Szwecja) będzie nową przewodniczącą Konferencji Przewodniczących Komisji (CCC), ważnego ciała w PE, które ma wpływ na przebieg obrad i koordynuje prace poszczególnych komisji parlamentarnych.

>> Czytaj więcej o nominacji Wikström

Georgiewa

Nowy sojusz chadeków i liberałów wykracza jednak poza mury PE. Okazją do dalszych zmian jest odejście z Komisji Europejskiej wiceprzewodniczącej i komisarz ds. budżetu i zasobów ludzkich Krystaliny Georgiewy z Bułgarii. Od początku bieżącego roku wróciła ona do Banku Światowego, co pozostawiło jej stanowiska w KE otwarte.

>> Czytaj więcej o odejściu Georgiewy

Jej zastąpienie nie jest jednak banalne. W Bułgarii trwają właśnie przygotowania do przyspieszonych wyborów, więc ustępujący premier Bojko Borysow na razie nie nominował następczyni Georgiewy i być może uczyni to dopiero jego następca, który ma być wybrany na przełomie marca i kwietnia.

Oettinger

Komisja nie chce jednak czekać tak długo bez obsadzenia tak ważnego stanowiska. Portfolio budżetu i zasobów ludzkich po Georgiewie przejął Günther Oettinger z Niemiec, dotychczas odpowiedzialny za gospodarkę cyfrową.

Mimo że europosłowie zdecydowali się wydać mu pozytywną opinię po wysłuchaniu przed odpowiednimi komisjami (choć formalnie nie mogli zablokować jego kandydatury), nie obyło się bez kontrowersji. Oettinger w ciągu ostatnich lat zasłynął z nierozważnych, seksistowskich i rasistowskich  wypowiedzi, za które niechętnie przepraszał. Ponadto, łączyły go kontrowersyjne kontakty z prokremlowskim lobbystą.

>> Czytaj więcej o problemach z Oettingerem

Niemiecki komisarz przejął więc budżet i zasoby ludzkie, ale kwestia wiceprzewodnictwa pozostała otwarta. Okazuje się, że ma przypaść ono liberałom.

Nowa wiceprzewodnicząca

Liberałowie już teraz mają w KE pięciu komisarzy, w tym jednego wiceprzewodniczącego. Jest nim pochodzący z Estonii Andrus Ansip, który koordynuje prace nad wspólnym rynkiem cyfrowym.

Teraz do Ansipa ma dołączyć, zgodnie ze źródłami EurActiv, Margrethe Vestager. Ta duńska komisarz ds. konkurencji zdobyła w ciągu ostatnich dwóch lat rozgłos, agresywnie walcząc z nadużyciami, w tym podatkowymi, wielkich koncernów. Vestager jest odpowiedzialna m.in. za nakazanie amerykańskiemu koncernowi Apple zwrotu rządowi Irlandii 13 mld euro.

>> Czytaj więcej o działaniach Vestager

Na razie KE nie potwierdza tych doniesień. Rzecznik Margaritis Schinas zapowiedział, że „przewodniczący [KE Jean-Claude] Juncker niedługo podejmie decyzję w tej sprawie”.  Dodał jednak, że „z uwagi na Spitzenkandidaten [dosł. kandydatów wiodących, tj. osoby, które frakcje parlamentarne dobrowolnie obiecują uczynić przewodniczącym KE w przypadku wygranej w wyborach europejskich] Komisja ma z Parlamentem Europejskim szczególną więź. Będziemy dalej blisko współpracować z proeuropejską większością w tej kadencji parlamentarnej” – stwierdził.