ALMA: Nowy Erasmus ma rozwiązać problem bezrobocia wśród młodzieży w UE

alma-ue-ke-unia-europejska-erasmus-bezrobocie-mlodziez-przyszłość-praktyki-doświadczenie-zawodowe

W lipcu br. stopa bezrobocia wśród młodzieży wyniosła 16,2 proc. w UE i 16,5 proc. w samej strefie euro. / Zdjęcie: Unsplash [Scott Graham]

Wygłoszone 15 września przez szefową Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen tegoroczne Orędzie o stanie UE (SOTEU) zdominowały takie kwestie jak Europejski Zielony Ład, pandemia COVID-19, polityka szczepionkowa, Afganistan oraz migracje. Powszechnej uwadze nieco umknęła tymczasem propozycja nowego programu międzynarodowego dla młodzieży.

 

 

Unia Europejska poświęca w ostatnich latach coraz więcej uwagi rozwojowi młodzieży. Powstają nowe projekty, które pozwalają młodym ludziom z państw członkowskich na zdobycie nowych doświadczeń. Inicjatywy te nie tylko torują młodym Europejczykom ścieżkę do kariery, ale także przyczyniają się do większej integracji UE.

Kryzys finansowy oraz pandemia doprowadziły do wzrostu bezrobocia wśród młodych ludzi i wywołały dyskusje o potrzebie inwestowania nie tylko w krótkoterminowe, ale także w większe projekty na rzecz tej grupy wiekowej, podkreśliła Ursula von der Leyen w Orędziu o stanie Unii.

„Musimy teraz zadbać o to, by kolejne pokolenie mogło budować swoją przyszłość. Nasza młodzież jest dobrze wykształcona, wyjątkowo utalentowana i wysoce zmotywowana. To generacja, która poświęciła tak wiele, aby chronić bezpieczeństwo innych”, powiedziała, zwracając uwagę na fakt, że w ciągu ostatniego półtora roku ludzie w najpiękniejszym okresie swojego życia musieli samoizolować się i uczyć jedynie w sposób zdalny.

Finlandia: Zdalna edukacja w syryjskim obozie dla uchodźców

Od maja 2020 r. około 23 fińskich dzieci w obozie w Al-Haul uczyło się pisać, czytać, miało też zajęcia z matematyki, języka angielskiego i przyrody.

Czym jest ALMA?

Przewodnicząca KE zapowiedziała powołanie nowego programu ALMA, który ma działać podobnie do istniejącego Erasmusa. Będzie on adresowany do młodych pracowników i umożliwi im zdobycie podstawowego doświadczenia zawodowego w jednym z krajów członkowskich UE. 

Jak wyjaśniła Komisja Europejska, nowy program pośrednictwa pracy ma na celu przeciwdziałanie bezrobociu wśród młodzieży w całej Unii. Ursula von der Leyen wskazała, że również unijny Fundusz Odbudowy oraz Zielony Ład to inicjatywy, które należy określić jako inwestycja w przyszłość. Jej zdaniem Unia Europejska powinna jednak w większym stopniu zadbać także o młodzież.

„Musimy (…) dbać o to, aby nie tworzyć nowych podziałów. Europa potrzebuje bowiem wszystkich młodych ludzi. Musimy zaangażować również tych, których nie obejmuje żaden system. Tych, którzy nie pracują. Tych, którzy nie uczą się, ani nie przygotowują się do zawodu”, wytłumaczyła szefowa KE.

Przyszły rok został ogłoszony w UE rokiem młodzieży europejskiej. Unijne instytucje zachęcają młodych ludzi do udziału w debatach w ramach Konferencji w sprawie przyszłości Europy. Podkreśla się, że udział młodzieży w dyskusji na temat przyszłości Unii jest niezbędny, aby można było kształtować ją zgodnie z oczekiwaniami następnego pokolenia.

Aby poznać zdanie młodych Europejczyków na temat najważniejszych wyzwań współczesności w całej UE organizowane są liczne spotkania i konsultacje, a już za tydzień w dniach 8-9 października odbędzie się Europejskie Spotkanie Młodzieży. Około 3 do 4 tys. młodych ludzi zbierze się w Strasburgu oraz online, aby wymienić się pomysłami i rozmawiać na temat przyszłości Europy. 

Orędzie o stanie Unii #SOTEU: "Wyroki TSUE są wiążące dla wszystkich państw członkowskich"

Musimy mieć nowe możliwości odpowiedzi i wykazać się jednością, żeby chronić granice – powiedziała von der Leyen.

ALMA przebije popularnością Erasmusa?

Obserwatorzy spodziewają się, że program będzie cieszył się dużą popularnością.  Potencjalnie może on okazać się jeszcze bardziej atrakcyjny dla  młodych ludzi niż popularny Erasmus+.

Nie każdy młody człowiek jest bowiem zainteresowany wyjazdem do innego kraju na studencką wymianę, natomiast każdemu zależy na tym, by po ukończeniu studiów zdobyć pracę – zwłaszcza  w czasach, gdy bezrobocie i konkurencja na rynku pracy rośnie, a poważną przeszkodą w zdobyciu zatrudnienia jest brak praktycznego doświadczenia.

O ile Erasmus zapewnia młodym ludziom doświadczenia związane z poznawaniem innych kultur, języków i nowych ludzi, co oczywiście może wpłynąć na przyszłą karierę zawodową, to ALMA ma zapewnić europejskiej młodzieży miejsce pracy i zaradzić kwestii niewystarczającego doświadczenia wśród młodych pracowników.

Erasmus+ na lata 2021-2027 z rekordowym budżetem: Więcej środków na integrację społeczną i mobilność

Aż 70 proc. środków zostanie przeznaczone na zwiększanie mobilności uczestników programu.

Bezrobocie wśród unijnej młodzieży

Program ALMA ma pomóc w zatrzymaniu i docelowo w obniżeniu, rosnącego poziomu bezrobocia wśród młodych ludzi. Według danych Eurostatu w lipcu 2021 r. w całej UE bez pracy pozostawało blisko 2,9 mln osób poniżej 25. roku życia, z czego 2,3 mln pochodziło ze strefy euro.

W lipcu br. stopa bezrobocia wśród młodzieży wyniosła 16,2 proc. w UE i 16,5 proc. w strefie euro, w porównaniu z 16,9 proc. i 17,2 proc. w poprzednim miesiącu. W porównaniu z czerwcem 2021 r. bezrobocie młodzieży spadło o 151 tys.  w UE i o 140 tys. osób w strefie euro. W porównaniu z lipcem 2020 r. bezrobocie młodzieży spadło o 420 tys. w UE i 360 tys. w strefie euro.

Według Eurostatu w lipcu 2021 r. bezrobocie młodzieży (definiowanej jako osoby poniżej 25 roku życia) wynosiło 17,3 proc. w strefie euro i 17 proc. na terenie całej Unii w porównaniu do 18,7 proc. i 18,2 proc. w analogicznym miesiącu poprzedniego roku. 

Krajami o najwyższej stopie bezrobocia wśród młodzieży (15,1 proc.) są Grecja i Hiszpania, Najniższe bezrobocie w najmłodszej grupie wiekowej na rynku pracy odnotowano w Czechach (2,8 proc.) i Holandii (3,2 proc.).

W przypadku Polski w czerwcu 2021 r. stopa bezrobocia wyniosła 12,7 proc., co oznacza wzrost o 2,2 pkt. proc. w porównaniu do czerwca 2020 r.