5G: KE rekomenduje wykluczenie firm „wysokiego ryzyka”

Zdjęcie via twitter @ThierryBreton

Komisja Europejska zatwierdziła unijny zestaw narzędzi dotyczący wdrażania sieci 5G. Komisja rekomenduje państwom członkowskim ograniczanie dostępu do przetargów, a nawet wykluczanie z nich firm, co do których istnieją jakiekolwiek wątpliwości.

 

 

Komisja Europejska ogłosiła w środę (29 stycznia) unijny zestaw narzędzi dotyczący wdrażania sieci 5G. Zawiera on listę konkretnych działań, które mają przyczynić się do polepszenia analizy zagrożeń cyberbezpieczeństwa sieci oraz wzmocnienia środków zapobiegawczych.

I chociaż dopuszczanie do przetargów na rozbudowę sieci 5G należy do kompetencji poszczególnych państw członkowskich, to KE rekomenduje ograniczenie dostępu do przetargów, a nawet wykluczanie firm, co do których istnieją jakiekolwiek wątpliwości.

Jakie będą unijne rekomendacje ws. budowy sieci 5G?

Debaty wokół Huawei ciąg dalszy. Unia Europejska najprawdopodobniej nie zarekomenduje państwom członkowskim wykluczenia chińskiego koncernu z budowy infrastruktury 5G w Europie.

 

 

Unia Europejska zamierza opublikować rekomendacje dla państw członkowskich do końca stycznia. Z informacji jakie przedostały się do mediów wynika, że Bruksela …

Uniknąć ryzyka

Wiceprzewodniczący Komisji Margaritis Schinas, odpowiedzialny za promowanie „naszego europejskiego stylu życia” podkreślił podczas środowego wystąpienia konieczność zadbania o bezpieczeństwo europejskiej infrastruktury krytycznej. „5G będzie technologią o przełomowym znaczeniu, ale nie można wprowadzić jej kosztem bezpieczeństwa naszego rynku wewnętrznego”, zaznaczył Grek.

Dlatego KE rekomenduje państwom członkowskim ograniczenie, a nawet wykluczenie z przetargów na rozwój sieci 5G firm, których uczestnictwo niesie za sobą poważne ryzyko. Podczas środowej prezentacji ani razu nie padła nazwa chińskiego koncernu Huawei, wokół którego w ostatnich miesiącach toczy się dyskusja podsycana oskarżeniami o świadczenie usług wywiadowczych na rzecz rządu w Pekinie.

UE rozważa wprowadzenie zakazu rozpoznawania twarzy

Komisja Europejska pracuje nad przepisami, które ujednoliciłyby zasady dotyczące okoliczności stosowania systemów rozpoznawania twarzy przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji.

 

 

Komisja Europejska analizuje ryzyko wykorzystania sztucznej technologii w systemach automatycznego rozpoznawanie twarzy. Zamiarem Komisji jest uchwalenie przepisów respektujących normy etyczne oraz szanujących prywatność …

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Komisja wstrzymała się od wskazywania konkretnych firm, ograniczając się do rekomendacji oraz ostrzeżenia, by kraje członkowskie przy budowaniu sieci 5G unikały „zależności od jednej firmy”. Dla UE rozwój sieci 5G jest sprawą kluczową w kontekście najbliższych lat. Sporo miejsca rewolucji cyfrowej poświęciła w lipcu w swoim programowym wystąpieniu przed Parlament Europejskim Ursula von der Leyen, która przekonywała, że Wspólnota musi dążyć do osiągnięcia suwerenności technologicznej, nie zapominając o kwestiach bezpieczeństwa i normach etycznych.

O kwestii bezpieczeństwa mówiła w środę także Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca KE ds. Europy na miarę ery cyfrowej. [Sieć 5G] wykorzystuje się (…) w medycynie spersonalizowanej, rolnictwie precyzyjnym i sieciach energetycznych, które mogą funkcjonować w oparciu o wszystkie rodzaje energii ze źródeł odnawialnych. Będzie to miało pozytywne skutki, ale tylko wtedy, gdy będziemy w stanie zapewnić bezpieczeństwo naszych sieci”.

Szacuje się, że pod koniec roku sieć 5G będzie dostępna już w 138 miastach UE. Bruksela szacuje, że do 2025 r. rozwój 5G przyniesie na całym świecie 225 mld euro.

Kraje członkowskie apelują o bezpieczeństwo kluczowych elementów sieci 5G

Odpowiedzialni za kwestię łączności ministrowie z państw członkowskich spotkali się w Brukseli, aby przyjąć konkluzje na temat sieci 5G. Wezwali jednocześnie, aby potrzebną do tego infrastrukturę opierać na urządzeniach od zaufanych dostawców.

 

Konkluzje przyjęte przez ministerialną radę …

Priorytetowe zagadnienie

O roli, jaką UE przywiązuje do kwestii bezpieczeństwa sieci 5G, świadczy fakt, że już poprzednia Komisja pod wodzą Jean-Claude’a Junckera zainicjowała opracowanie wspólnej strategii. Zwłaszcza po tym, jak Stany Zjednoczone i inne kraje, sprzeciwiły się udziałowi chińskich firm, takich jak Huawei i ZTE we wdrożenie sieci piątej generacji. UE także rozważała przygotowanie czarnej listy firm, ale ostatecznie ograniczyła się do wydania rekomendacji dla państw członkowskich.

Zalecenia unijnej egzekutywy dotyczą instrumentów ustawodawczych, jak i politycznych, tak na szczeblu krajowym, jak i Wspólnotowym. Ich podstawowym celem ma być ochrona gospodarek państw członkowskich, obywateli i systemów demokratycznych. W rekomendacjach znalazł się zatem m.in. wymóg wdrażania systemów certyfikacji cyberbezpieczeństwa oraz nałożenie na dostawców i operatorów ostrzejszych wymogów, w tym obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa sieci.

PE chce ujednolicenia ładowarek do smartfonów

Parlament Europejski debatował w Strasburgu nad kwestią ujednolicenia w UE ładowarek do osobistego sprzętu elektronicznego tak, aby można było stosować jedną do różnych urządzeń – smartfonów, tabletów czy czytników e-booków.

 

Sprawa po raz pierwszy pojawiła się na unijnej agendzie ponad 10 …

Brytyjskie rozwiązanie

Komisja podkreśla, że kraje członkowskie muszą przeprowadzić „indywidualną ocenę” dostawców i operatorów w celu zastosowania „odpowiednich ograniczeń”, jeżeli stanowią oni poważne zagrożenie dla infrastruktury krytycznej. Rekomendacje nie mają mocy unijnej dyrektywy, niemniej zostały wypracowane przy wspólnym stole negocjacyjnym w ramach Agencji UE ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA).

Wielka Brytania nie zablokowała np. chińskiemu koncernowi Huawei możliwości współtworzenia sieci telekomunikacyjnej piątej generacji wbrew sugestiom Waszyngtonu. Londyn uznał jednak, że nałoży na Chińczyków ograniczenia. Brytyjski plan to próba pogodzenia różnych interesów. Z jednej strony na Wielką Brytanię naciskały Chiny, które sugerowały, że od dopuszczenia Huawei do budowy brytyjskiej infrastruktury sieci 5G, będą zależeć przyszłe stosunki gospodarcze. Londyn po brexicie będzie chciał wynegocjować z Pekinem nową umowę handlową.

Z drugiej strony na Wielką Brytanię naciskały USA, które uważają koncern Huawei za zbyt blisko powiązany z chińskim państwem, a przez to ze służbami wywiadowczymi, co z kolei grozi działaniami szpiegowskimi. Waszyngton naciska na swoich sojuszników, ale całkowicie wykluczali chińskie koncerny z budowy sieci 5G.

Wielka Brytania dopuszcza Huawei do 5G, ale w ograniczonym stopniu

Brytyjski rząd nie zablokował chińskiemu koncernowi Huawei możliwości współtworzenia sieci telekomunikacyjnej piątej generacji (5G). Uznał jednak, że nałoży na Chińczyków ograniczenia.

 

Brytyjski plan to próba pogodzenia różnych interesów. Z jednej strony na Wielką Brytanię naciskały Chiny, które sugerowały, że od dopuszczenia …

Kolejne działania

Komisja Europejska zaapelowała, aby państwa członkowskie podjęły działania w celu wdrożenia do 30 kwietnia 2020 r. „środków zalecanych w konkluzjach dotyczących zestawu narzędzi oraz do przygotowania do 30 czerwca 2020 r. wspólnego sprawozdania z realizacji stosownych działań”.