37 mld na wsparcie unijnej gospodarki dotkniętej pandemią koronawirusa

(Od lewej) Margrethe Vestager, Ursula von der Leyen i Valdis Dombrovskis na konferencji w Brukseli, źródło: EC - Audiovisual Service/European Union 2020, fot. Etienne Ansotte

Komisja Europejska zaproponowała działania, które mają złagodzić gospodarcze skutki epidemii koronawirusa. To między innymi specjalny fundusz pomocowy oraz złagodzenie rygorów budżetowych oraz zasad udzielania pomocy publicznej.

 

O planie wsparcia unijnej gospodarki poinformowała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. „Jestem przekonana, że Unia Europejska może przetrzymać ten wstrząs, ale każdy kraj również musi wykazać się odpowiedzialnością, a Unia Europejska musi być zdeterminowana, skoordynowana i zjednoczona” – powiedziała w Brukseli.

Unia Europejska nie posiada wspólnej polityki w zakresie zdrowia czy działań sanitarnych. KE nie może więc w żaden sposób wpłynąć na działania państw członkowskich w tym obszarze, a jedynie o podjęcie jakichś kroków apelować.

Bruksela wzywa przede wszystkim państwa członkowskie do koordynacji działań w zakresie zakupu sprzętu medycznego, a przede wszystkim masek, gogli i kombinezonów dla służb sanitarnych i medycznych. Chodzi o uniknięcie sytuacji, w której państwa członkowskie będą sobie nawzajem taki sprzęt wykupywać, co z kolei może doprowadzić do jego braków w danym miejscu Europy. Wolę koordynowania działań przywódcy państw członkowskich wyrazili podczas wspólnej telekonferencji w ostatni wtorek (10 marca).

KE chce więc organizować wspólne zakupy sprzętu medycznego i odzieży ochronnej. Przy okazji von der Leyen poinformowała, że pod presją Brukseli Francja i Niemcy zgodziły się ograniczyć swoje restrykcje w eksporcie sprzętu medycznego. Chodzi głównie o środki ochronne, takie jak maseczki.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie

Europa stała się epicentrum pandemii koronawirusa. Obecność patogenu zdiagnozowano u ponad 425 tys. ludzi na świecie, wyzdrowiała dotąd ok. 1/4 zakażonych. Ponad 4 proc. osób zarażonych umarło. 

Fundusz na walkę z koronawirusem

Powstanie także specjalny „koronawirusowy” fundusz. „Stworzymy fundusz w wysokości 37 miliardów euro, aby zagwarantować pomoc dla systemów służby zdrowia, wsparcie dla małych i średnich firm oraz pobudzenie rynku pracy” – wyjaśniała na konferencji prasowej von der Leyen. Dodała, że środki te będą pochodziły z polityki spójności i trafią bezpośrednio do określonych sektorów.

KE proponuje bowiem zniesienie w tym roku obowiązku zwrotu przez kraje członkowskie niewydanych płatności zaliczkowych na fundusze strukturalne. To ok. 8 mld euro z budżetu UE, które państwa unijne będą mogły wykorzystać do uzupełnienia 29 mld euro z funduszy strukturalnych w całej Unii Europejskiej.

Aby wesprzeć unijne gospodarki, w które bez wątpienia uderzą rosnące koszty pandemii koronawirusa, KE chce także uelastycznić finansowe reguły obowiązujące państwa członkowskie. Bruksela ma być maksymalnie zgodna na udzielanie przez rządy pomocy publicznej sektorowi prywatnemu, a także poluzować restrykcyjne zasady dyscypliny budżetowej wprowadzone po ostatnim kryzysie finansowym. „To pozwoli państwom członkowskim wdrożyć natychmiastowe działania, by złagodzić negatywne skutki koronawirusa zarówno gospodarcze jak i społeczne” – wyjaśniał odpowiedzialny za sprawy gospodarcze wiceprzewodniczący KE Valdis Dombrovskis.

UE zagwarantuje pożyczki w wysokości 8 mld euro dla 100 tys. firm. Aby przynieść natychmiastową ulgę najbardziej dotkniętym małym i średnim firmom, budżet UE wykorzysta istniejące instrumenty wsparcia płynności tych przedsiębiorstw. W nadchodzących tygodniach 1 mld euro zostanie przekierowany z unijnego budżetu jako gwarancja dla Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI), aby skłonić banki do zapewnienia płynności małym i średnim firmom. „Jesteśmy gotowi zrobić więcej w miarę rozwoju sytuacji. Zrobimy wszystko, co konieczne, aby wesprzeć Europejczyków i europejską gospodarkę” – powiedziała przewodnicząca von der Leyen.

Z kolei odpowiedzialna za sprawy cyfrowe wiceprzewodnicząca KE Margrethe Vestager oświadczyła, że pomoc państwowa dla gospodarek w państwach członkowskich „może być potrzebna na znacznie większą skalę”. UE wprowadzi więc system rekompensat dla sektorów turystycznego, hotelarskiego i transportowego oraz umożliwi rządom zapewnienie odpowiedniej płynności finansowej bankom.

Przypomniała też o działaniach jakie państwa członkowskie mogą podejmować bez czekania na zgodę Brukseli. Wymieniła subsydia płacowe i zawieszenie płatności podatków CIT i VAT. Wezwała też rządy państw członkowskich, aby „podjęły natychmiastowe działania, wspierające firmy i osoby fizyczne.”

Polska zamyka granice z powodu koronawirusa

Na polskie granice powracają kontrole, cudzoziemcy nie będą mogli do Polski wjechać, o ile nie mają tu rodziny lub zezwolenia pobyt stały bądź czasowy. Zakazane będą też zgromadzenia powyżej 50 osób. Zamknięte zostaną centra handlowe i hipermarkety.

 

W Polsce wprowadzono stan …

KE chce zlikwidować „loty duchy”

Komisja Europejska chce także rozwiązać problem tzw. pustych przelotów nad europejskim niebem. Obecnie, w związku ze wstrzymaniem przez część państw członkowskich międzynarodowej komunikacji lotniczej, linie lotnicze wykonują loty pustych samolotów, aby nie stracić tzw. slotów, czyli miejsc w kolejce do startu lub lądowania na lotnisku. Samolot startuje np. z paryskiego lotniska Orly i ląduje 20 minut później na innym paryskim lotnisku Roissy. To tzw. loty duchy (ghost flights).

Zarezerwowany slot to bowiem cenny zasób dla przewoźnika, ponieważ płaci się za to niemałe pieniądze, zwłaszcza jeśli chce się mieć „zaklepane” najbardziej atrakcyjne z punktu widzenia pasażerów godziny (np. poranne lub wieczorne). Ponieważ europejskie lotniska są  od lat coraz bardziej zatłoczone, UE wprowadziła przepisy nakazujące im wykorzystanie swoich slotów przynajmniej w 80 proc., albo ich… utratę.

Dlatego linie lotnicze wykonują teraz „loty duchy”. To tańsze niż utrata slotów. Tymczasem w Europie odwoływanych jest coraz więcej lotów. Od stycznia do marca ruch na lotniskach spadł o 14 proc. A to dane jeszcze sprzed nasilenia się sytuacji epidemiologicznej na Starym Kontynencie.

Niemiecka Lufthansa zawiesiła już ponad 7 tys. połączeń, Air France – KLM – 3,6 tys. (ale to dane tylko dla paryskich lotnisk), tanie linie Norwegian – ponad 3 tys. lotów. Po tym jak w bieżącym tygodniu kolejne kraje świata zamknęły swoje granice dla cudzoziemców, liczba odwołanych lotów bez wątpienia mocno wzrośnie.

Dlatego KE zaproponowała, aby zawiesić obowiązywanie reguł dotyczących slotów, tak aby linie lotnicze nie traciły ich obecnie z powodu odwoływania lotów.

Druga osoba zmarła w Polsce z powodu koronawirusa

W szpitalu we Wrocławiu zmarł 73-letni mężczyzna. Od kilku dni przebywał w ciężkim stanie na oddziale intensywnej terapii. Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, pacjent cierpiał także na inne przewlekłe schorzenia.

 

Zmarły mężczyzna przebywał w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Jerzego Gromkowskiego przy ul. …