Maltańska prezydencja w UE i nowy sekretarz generalny ONZ

www.eu2017.mt

Od wczoraj (1 stycznia) unijną prezydencję sprawuje najmniejsze państwo członkowskie UE – Malta. Debiutujące w tej roli państwo zapowiedziało, że będzie realizować program zbudowany wokół trzech „M”: migracji, polityki morskiej (Maritime) i Morza Śródziemnego (Mediterranean). Również od wczoraj swoje obowiązki w charakterze sekretarza generalnego ONZ objął Antonio Guterres, były Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców i były premier Portugalii.  Zaapelował on o szczególne w tym roku zaangażowanie na rzecz pokoju na świecie.

Trzy „M” Malty na pierwsze półrocze 2017

Malta, wyspa na Morzu Śródziemnym licząca zaledwie 423 tys. mieszkańców, weszła do UE (podobnie jak Polska i inne kraje w 2004 r. i w obecnym półroczu po raz pierwszy będzie przewodniczyć pracom UE. Ze względu na swoje położenie Malta jest wyczulona na problem napływu imigrantów. Przywiązuje w związku z tym szczególne znaczenie do problemu kryzysu migracyjnego, podkreślając konieczność zreformowania unijnej polityki azylowej i pełnego wdrożenia ustaleń o relokacji 160 tys. uchodźców w państwach UE.

W związku ze wzrostem zagrożenia terrorystycznego w Europie, prezydencja umieściła w swoim programie także kwestie bezpieczeństwa. Ponadto zajmie się jednolitym rynkiem UE (zakłada m.in. dokończenie budowy wewnętrznego rynku energii i prace nad unią rynków kapitałowych).

W polityce sąsiedztwa Malta ma się koncentrować na krajach południowego wybrzeża Morza Śródziemnego i podjąć działania na rzecz wznowienia procesu pokojowego między Izraelem i Palestyńczykami. Ma się także zająć sprawami społecznym, w tym prawami osób LGBT oraz walką z przemocą wobec kobiet.

>> Czytaj więcej o maltańskiej prezydencji

Maltę czeka również początek Brexitu oraz wybory we Francji i Holandii

Na maltańską prezydencję przypada także początek negocjacji ws. Brexitu (zgodnie z zapowiedzią brytyjskiej premier Theresy May, Wielka Brytania ma w marcu złożyć wniosek o wyjście z UE), a także wybory, które mogą zmienić kształt sceny politycznej w dwóch państwach członkowskich: Holandii (w marcu) i Francji (kwiecień-maj).

>> Czytaj więcej o Brexicie

Rola Malty w procesie negocjacji między Wlk. Brytanią i UE będzie jednak ograniczona.

Uzgodniono bowiem, że polityczną kontrolę będzie nad nimi sprawować Rada Europejska, a rozmowy ma prowadzić Komisja Europejska, której głównym negocjatorem został były komisarz UE ds. rynku wewnętrznego i usług, francuski polityk Michel Barnier.

>>Czytaj więcej o zapowiedziach Barniera ws. negocjacji

W Holandii w marcu odbędą się wybory parlamentarne, w których – według sondaży –  szanse na zwycięstwo ma antyimigrancka i eurosceptyczna Partia na rzecz Wolności (PVV) Geerta Wildersa. Natomiast w kwietniu i maju Francuzi będą wybierać w dwóch turach nowego prezydenta. Tu z kolei – jak wynika z sondaży – szanse na przejście do drugiej tury ma kandydatka skrajnie prawicowego Frontu Narodowego Marine Le Pen. Zmierzy się w niej najprawdopodobniej z kandydatem prawicy Francois Fillonem. Obecny szef państwa, socjalista Francois Hollande zrezygnował z ubiegania się o reelekcję.

>> Czytaj więcej o wyborach we Francji

Malta przewiduje, że w czasie swego przewodnictwa w UE przeprowadzi 1,5 tys. spotkań w Brukseli i Luksemburgu oraz ok. 200 posiedzeń na Malcie. Wszystkie wydarzenia na wyspie, m.in. nieformalne posiedzenia ministrów, będą się odbywać w zabytkowym Pałacu Wielkiego Mistrza w Valletcie, dawnej siedzibie Wielkiego Mistrza Zakonu Maltańskiego Św. Jana. Potem rezydował tam brytyjski gubernator, a dziś pałac zajmuje prezydent kraju.

Apel nowego szefa ONZ o rok dla pokoju

Antonio Guterres, który z nowym rokiem objął stanowisko sekretarza generalnego ONZ, zaapelował w okolicznościowym przesłaniu o to, by wysiłkiem całej wspólnoty międzynarodowej rok 2017 uczynić „rokiem dla pokoju”.

„W Nowy Rok proszę was wszystkich, byśmy wspólnie powzięli jedno postanowienie: zaangażujmy się tak, by pokój stał się naszym absolutnym priorytetem” – apelował Guterres. „Wszystko, co cenimy jako ludzka rodzina – godność i nadzieja, postęp i dobrobyt – zależy od pokoju. A pokój zależy od nas” – dodał.

Pierwszego dnia po objęciu obowiązków sekretarza generalnego ONZ Portugalczyk podkreślił, że zależy mu na jednym – na znalezieniu odpowiedzi na pytanie: „jak udzielić pomocy milionom ludzi, którzy wpadli w zasadzkę konfliktów?”. „Zaangażujcie się wraz ze mną w służbie pokoju, dzień po dniu. Uczyńmy z roku 2017 rok dla pokoju. Rok, kiedy my wszyscy: obywatele, rządy i przywódcy uczynimy wszystko, by przezwyciężyć różnice” – prosił nowy szef ONZ.

Guterres zastąpił w niedzielę (1 stycznia) Koreańczyka Ban Ki Muna, który był sekretarzem generalnym ONZ przez dwie pięcioletnie kadencje (od 2007 r.).