234 zatrzymania. Wielka akcja przeciw europejskiemu podziemiu dopingowemu

źródło: Flickr/Marco Verch Professional Photographer and Speaker, fot. Marco Verch (CC BY 2.0)

Eksperci Światowej Agencji Antydopingowej, kontrolerzy finansowi UE, unijna agencja policyjna oraz policjanci z Grecji i włoscy karabinierzy przeprowadzili wspólnie wielką operację wymierzoną w podziemnie dopingowe w Europie. Zlikwidowano w sumie 17 siatek produkujących i zaopatrujących sportowców w nielegalne środki.

 

Akcja nosiła kryptonim „Viribus”, co można przetłumaczyć z łaciny na polski jako „wytrzymałość”. Dzięki współpracy Światowej Agencji Antydopingowej (WADA), Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF), unijnej agencji policyjnej Europol, Wspólnego Centrum Badawczego w Komisji Europejskiej oraz służb policyjnych z Grecji i Włoch, udało się przejąć ponad 24 tony sproszkowanych sterydów anabolicznych (ok. 3,8 mln dawek), zamknąć 9 nielegalnych laboratoriów, zatrzymać 234 osoby oraz zlikwidować 17 siatek zaopatrujących sportowców w środki dopingujące.

„To jest przykład wielostronnej współpracy, która pozwoliła nam osiągnąć konkretne wyniki i wywrzeć istotny wpływ na rynek nielegalnie produkowanych lub podrabianych leków i środków dla sportowców z całego świata” – stwierdził dyrektor ds. dochodzeń w WADA Günter Younger. Pogratulował też „wszystkim państwom członkowskim UE i organizacjom zaangażowanym w akcję.”

Policja z kilku państw UE rozbiła siatkę internetowych oszustów

100 mln euro ukradli w ciągu zaledwie roku przestępcy z kilku krajów, którzy wyłudzali pieniądze zakładając fikcyjne platformy służące do inwestowania w różne instrumenty finansowe, w tym w kryptowaluty. Nad rozbiciem szajki pracowali wspólnie policjanci z Austrii, Niemiec, Czech oraz …

Szczegóły operacji

Operacja zaczęła się od badań podejrzanych próbek moczu i krwi pobranych od sportowców podczas różnych zawodów w różnych krajach. Eksperci WADA zauważyli pewne prawidłowości i zaczęli podejrzewać, że wykryte środki dopingujące mogły pochodzić z tych samych miejsc. Więcej szczegółów na temat zawodów, od których zaczęło się dochodzenie nie podano do publicznej wiadomości.

Śledczy poinformowali natomiast, że w nielegalny proceder (zarówno produkcję, jak i dystrybucję środków dopingujących) było zamieszanych przynajmniej 1 tys. osób. Choć zatrzymano tylko część z nich, to jednak postawiono już w sumie 839 różnych zarzutów. Przejęte środki miały trafić do 23 państw członkowskich UE, a także do 10 państw trzecich, m.in. do Szwajcarii, Kolumbii oraz USA.

Wyprodukowane nielegalnie środki reklamowane i rozprowadzane były za pośrednictwem serwisów społecznościowych. Hurtowe ilości kupowali zwykle sportowcy-amatorzy, którzy producentom płacili kryptowalutami lub za pomocą kart płatniczych typu pre-paid. Potem rozprowadzali już środki „analogowo” w swoim środowisku, sprzedając je innym sportowcom lub trenerom.

Ponadgraniczne uderzenie we włoską mafię. Pomogła współpraca w ramach UE

Prawie 100 osób podejrzanych o związki z włoską organizacją mafijną Ndrangeta zostało wczoraj (5 grudnia) aresztowanych w czterech europejskich krajach, dzięki skoordynowanej akcji służb policyjnych z Włoch, Niemiec, Holandii i Belgii.
 
W skoordynowanej akcji brało udział kilkuset włoskich, niemieckich, holenderskich i …

Współpraca naukowców i policjantów

Wzmocnienie międzynarodowej współpracy w dziedzinie zwalczania nielegalnej produkcji i handlu sterydami anabolicznymi i innymi środkami dopingującymi wiąże się z nasileniem się działań grup przestępczych w tym obszarze. „Na przestrzeni ostatnich 20 lat światowy handel takimi substancjami bardzo mocno wzrósł” – poinformował rzecznik prasowy Europolu Jan Op Gen Oorth.

Handel środkami dopingującymi na ogromną skalę umożliwił rozwój internetu (a zwłaszcza tzw. dark netu) oraz liczne i szybkie połączenia transportowe między różnymi częściami Europy i świata. Dlatego, jak podkreślili niemal wszyscy uczestnicy akcji, tak potrzebna była współpraca nie tylko między krajami, ale także organizacjami i instytucjami międzynarodowymi. „Jako WADA mamy duże możliwości w wykrywaniu nielegalnych substancji, ale to policja może prowadzić przeszukania czy zakładać podsłuchy. Bez takich działań operacyjnych nie udałoby nam się rozbić tak wielu szajek przestępczych” – mówił Younger.

Służby UE uderzyły w internetową propagandę Państwa Islamskiego

Europol, czyli unijna agencja policyjna poinformowała o sukcesie międzynarodowej operacji wymierzonej w aktywność Państwa Islamskiego w internecie. Dzięki współpracy państw członkowskich UE, Kanady oraz USA udało się wyłączyć wiele stron i serwisów, które szerzyły terrorystyczną propagandę w globalnej sieci. …