Węgry chcą bardziej prawicowej Europy – WYWIAD

Minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto, źródło: Flickr/EU2017EE Estonian Presidency, fot. Arno Mikkor

Minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto, źródło: Flickr/EU2017EE Estonian Presidency, fot. Arno Mikkor

„Europejscy socjaldemokraci mają większy wpływ na chadeków niż chadecy na socjaldemokratów. I to powinno się skończyć”, mówi węgierski minister spraw zagranicznych Péter Szijjártó w rozmowie z chorwacką redakcją EURACTIV.

 

„Nie jest tajemnicą, że wolelibyśmy, aby EPL mocniej skłaniało się w prawą niż w lewą stronę. EPL musi ponownie stać się reprezentantem idei chrześcijańskiej demokracji. Dla nas kluczowym zagadnieniem jest w tym kontekście problem polityki migracyjnej”.

Podczas wizyty w Zagrzebiu Péter Szijjártó rozmawiał ze swoim chorwackim odpowiednikiem Gordanem Grlić Radmanem m.in. o nadchodzącym przewodnictwie Chorwacji w Radzie Unii Europejskiej. W rozmowie z EURACTIV Szijjártó opowiada o szczegółach węgierskiej inwestycji w chorwacki gazoport, a także o podejściu Węgier do sytuacji w Europejskiej Partii Ludowej.

KE składa skargę na Węgry do TSUE

Komisja Europejska postanowiła zaskarżyć węgierskie władze do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w związku z prowadzoną przez Budapeszt polityką migracyjną. Na Węgrzech uznano za niezgodne z prawem działania wspierające starania o azyl w tym kraju.
 

Pakiet ustaw nazywanych potocznie „Stop Soros” …

Na chorwackiej wyspie Krk ma powstać gazoport, który mógłby doprowadzać LNG (gaz skroplony) również na Węgry. Czy Budapeszt jest chętny, aby wziąć udział w tej inwestycji?

Pokładam wielkie nadzieje w chorwackim gazoporcie, ponieważ jest to świetna okazja dla całego regionu. Nasze kraje zmagają się z podobnymi wyzwaniami, zwłaszcza jeżeli chodzi o bezpieczeństwo zaopatrzenia gazowego. Głównym rozwiązaniem tego problemu będzie dywersyfikacja źródeł, do czego chorwacki gazoport może się wydatnie przyczynić. Węgry są zainteresowane kupnem 25 proc. jego akcji. Jeżeli ta transakcja doszłaby do skutku, projekt stałby się prawdziwie regionalny.

Dodatkowo chcielibyśmy zintegrować rynki gazowe Węgier i Chorwacji, z racji tego, że obecnie węgierskie ceny nie są wystarczająco konkurencyjne. Likwidując cła transgraniczne, uzyskalibyśmy konkurencyjny dostęp do chorwackich portów LNG, a w zamian Zagrzeb może otrzymać dostęp do węgierskich magazynów, który są największe w całym regionie. Chorwacki minister zaakceptował naszą propozycję, a pierwsze spotkanie nowo ustanowionej grupy roboczej odbyło się w zeszłym tygodniu.

Węgry zacieśniają stosunki z Republiką Serbską

Podczas ostatniej wizyty prezydenta Republiki Serbskiej (RS) Milorada Dodika na Węgrzech, węgierski premier Viktor Orban zapewnił swojego zagranicznego gościa o rosnącej współpracy między Węgrami a RS, będącej jedną z dwóch części składowych Bośni i Hercegowiny.
 

Prezydent Republiki Serbskiej Milorad Dodik złożył …

Przejdźmy do niezywkle ważnej dla Budapesztu kwestii migarcji. 14 państw podpisało ostatnio memorandum dotyczące ustanowienia kwot migracyjnych. Co na to Węgry?

Polityka migracyjna w Unii jest bardzo niebezpieczna. Mieliśmy napływ nielegalnych migrantów w 2015 r., i od tamtej pory doszło do 33 ataków terrorystycznych na terenie UE. 330 osób zginęło w skutek ataków koordynowanych przez terrorystów pochodzenia pozaeuropejskiego.

Mamy też do czynienia z powstawaniem równoległych społeczeństw w państwach Zachodu, co jest dowodem na to, że polityka integracyjna nie działa. Kryzys na morzu Śródziemnym dalej trwa, a po pięciu latach nie jesteśmy bliżej jego rozwiązania. 35 milionów ludzi w naszym najbliższym sąsiedztwie jest gotowych rozpocząć wędrówkę do Europy.

Wobec tego Unia Europejska powinna się skupić na zabezpieczaniu granic. Suwerenne państwa powinny mieć prawo do decyzji dotyczących osób wchodzących na ich tereny. Zdecydowaliśmy, że chcemy utrzymać Węgry w takiej kondycji, w jakiej obecnie się znajdują. Być może inne europejskie państwa są gotowe na ustanawianie mieszanych społeczeństw, ale my do nich nie należymy. Dla nas migracja nie jest rozwiązaniem problemów demograficznych.

Rada Europy krytykuje Węgry za nieludzkie traktowanie migrantów

Rząd premiera Viktora Orbana jest oskarżony o łamanie praw człowieka, ksenofobię, nieprzestrzeganie praworządności oraz ograniczanie wolności. Rada Europy wzywa do pilnego zajęcia się naruszeniami.
 

 

Na Węgrzech istnieje pilna potrzeba zajęcia się naruszeniem praw człowieka i brakiem poszanowania praworządności – zarówno w …

A co z systemem Spitzenkandidatów. Czy nie ma już szans na jego egzekwowanie w przyszłości?

Proces wyboru Spitzenkandidatów nie był wpisany w żadne europejskie traktaty, co oznacza, że był fałszywym wymysłem od samego początku. Możecie być pewni, że nikt nie głosował na Fidesz na Węgrzech ze względu na to, że Manfred Weber był wiodącym kandydatem Europejskiej Partii Ludowej. Z tego, co słyszałem, podobnie było w innych państwach członkowskich.

Ta debata ma jednak głębsze znaczenie, ponieważ są dwa podstawowe podejścia do przyszłości UE. Pierwsze podejście domaga się od Unii, aby przekształciła się w ponadnarodową instytucję – Stany Zjednoczone Europy, z mocną Brukselą a słabymi państwami członkowskimi. Drugie podejście zakłada, że to państwa narodowe powinny mieć jak najwięcej do powiedzenia. I w tej optyce UE powinna służyć jako mechanizm integracyjny suwerennych państw.

Aby jednak UE była mocna, państwa członkowskie też muszą być silne. Dla nas kluczem jest to, że UE jest unią państw, z czego wynika, że Rada Europejska nadal powinna być odpowiedzialna za nominowanie kandydatów na kluczowe stanowiska. Wszyscy kandydaci powinni również traktować członków UE z szacunkiem, natomiast przedstawiciele centrolewicy – Frans Timmermans i Manfred Weber – nie przestrzegali tych zasad.

Z jednej strony mieliśmy wiceprezydenta Komisji Europejskiej Timmermansa, który rozpowiadał kłamstwa o państwach Europy Środkowej. Z drugiej strony, przewodniczący EPL Weber stwierdził, że nie potrzebuje pomocy Fideszu aby zostać przewodniczącym Komisji Europejskiej. Mówił przecież, że jeżeli miałby zostać wybrany dzieki głosom Węgrów, to nie chce tej posady. To oznacza że uważa Węgrów za mniej wartościowych od reszty Europejczyków. Oba podejścia są całkowicie błędne.

Francja i Niemcy naciskają na Polskę i Węgry w sprawie praworządności

We wtorek unijni ministrowie ds. europejskich ponownie omawiali kwestie praworządności w Polsce i na Węgrzech. We wspólnym oświadczeniu francusko-niemieckim znalazła się propozycja nowego wysłuchania w tej sprawie już po majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego.
 

Ponad 10 państw członkowskich, które wzięły udział …

Czy wobec tego Ursula von der Leyen może być dla Węgier sojusznikiem?

Z całą pewnością. Zawsze mieliśmy z nią bardzo dobre relacje. Negocjowałem z nią wiele razy, i zawsze zwracała się do nas z szacunkiem. Na pewno będziemy prowadzili dialog; jest to bowiem normalne, że 28 państw ma sprzeczne interesy. Kluczem jest to, aby zachować wzajemny szacunek.

A jaka przyszłość czeka Fidesz w EPL?

Helmut Kohl zaprosił nas do grupy europejskich chadeków, jednak to od nas zależy czy w niej zostaniemy. Cieszymy się z udziału w sukcesach EPL, ale mamy też swoje wymagania. Wyjaśnialiśmy już nie raz, że EPL powinna wrócić do pozycji, jakie zajmowała w przeszłości. Teraz bowiem znacznie przesunęła się na lewo.

Dwie główne siły polityczne w Europie wpływały na siebie przez ostatnie dwie dekady, lecz to socjaldemokraci mocniej ukształtowali chadeków niż na odwrót. Nie jest tajemnicą, że wolelibyśmy, aby EPL mocniej skłaniało się w prawą niż w lewą stronę. EPL musi ponownie stać się reprezentantem idei chrześcijańskiej demokracji. Dla nas kluczowym zagadnieniem jest w tym kontekście polityka migracyjna.

Węgry nie zgadzają się na ekstradycję byłego premiera Macedonii

Sąd w Budapeszcie odrzucił wniosek Macedonii Północnej dotyczący ekstradycji byłego premiera Nikoli Gruevskiego, który po ucieczce z kraju w listopadzie 2018 r. schronił się na Węgrzech, gdzie otrzymał azyl polityczny. Na polityku ciąży wyrok 2 lat pozbawienia wolności.
 

 

Sąd argumentował odrzucenie …

Jaka jest alternatywa dla Fideszu? Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (EKR) z PiS na czele? Czy może Tożsamość i Demokracja uformowana przez Salviniego i Le Pen?

Szczerze mówiąc, nie przyglądaliśmy się tej kwestii. Obecnie jesteśmy częścią EPL i chcielibyśmy w niej pozostać.

Czy sądzi pan, że von der Leyen uda się stworzyć Komisję, w której zostanie zachowany parytet płciowy? Czy wasz rząd przedstawi dwóch kandydatów?

Od czasu jej zapowiedzi nie rozmawialiśmy na ten temat. Węgierski kandydat, obecny minister sprawiedliwości László Trócsányi jest kompetentny i jestem pewien, że będzie następcą naszego poprzedniego komisarza i byłego ministra sprawiedliwości Tibora Navracsisa.