BioNTech chce wyprodukować szczepionkę mRNA na malarię

BioNTech, szczepionka

W drugim kwartale tego roku BioNTech odnotował obroty w wysokości 5,31 mld euro. / Zdjęcie: Flickr, CC BY 2.0 [Tim Reckmann]

Po sukcesie preparatu na COVID-19, stworzonego w ramach konsorcjum z amerykańskim Pfizerem, niemiecka firma BioNTech chce wykorzystać doświadczenie w pracy z technologią mRNA do produkcji szczepionki na malarię. Testy mają rozpocząć się już w przyszłym roku.

 

BioNTech chce „przyczynić się do wykorzenienia malarii” dzięki tej samej technologii mRNA, którą wykorzystano do produkcji szczepionki na COVID-19, poinformował wczoraj (26 lipca) niemiecki koncern. Firma chce rozpocząć testy kliniczne preparatu przed końcem 2022 roku.

„Odpowiedź na pandemię (COVID-19 – red.) pokazała, że jeśli kluczowi interesariusze współpracują na rzecz osiągnięcia wspólnego celu, to nauka i innowacje mogą zmieniać ludzkie życie”, oznajmił prezes BioNTech prof. Uğur Şahin.

Odniósł się w ten sposób do współpracy firmy z amerykańskim Pfizerem, która zaowocowała stworzeniem szczepionki na koronawirusa uznanej powszechnie za najbardziej niezawodną i bezpieczną spośród tego typu produktów na rynku.

Celem zmniejszenie śmiertelności i uruchomienie produkcji w Afryce

„Jesteśmy pełni wdzięczności, że możemy stać się częścią projektu Eradicate Malaria (ang. „wykorzenić malarię” – red.)”, przyznał Şahin.

„Wraz z naszymi partnerami zrobimy wszystko, by stworzyć bezpieczną i skuteczną szczepionkę opartą na technologii mRNA, która będzie zapobiegać zachorowaniom, przyczyni się do spadku śmiertelności i zapewni zrównoważone rozwiązanie (problemu malarii – red.) kontynentowi afrykańskiemu oraz innym regionom dotkniętym tą chorobą”, zapewnił.

Firma zamierza nie tylko zapewnić szczepionkę na malarię potrzebującym jej regionom, ale też przenieść później jej produkcję do Afryki. „Strategia ta ma na celu podniesienie zdolności mało i średnio zamożnych państw w zakresie produkcji współczesnych szczepionek od początku do końca, a także zwiększenie produkcji, co przełoży się na większą dostępność (szczepionki – red.)”, tłumaczy BioNTech w oświadczeniu na swojej stronie internetowej.

W ramach projektu koncern zapowiada „nowatorskie i innowacyjne badania, znaczące inwestycje w rozwój szczepionki, tworzenie zakładów produkcyjnych oraz transfer specjalistycznej wiedzy w zakresie produkcji do Afryki i innych miejsc, gdzie jest ona potrzebna”, oświadczył prezes firmy.

Miliony dzieci przez pandemię COVID-19 nie zaszczepiły się na inne groźne choroby

Z poziomem zaszczepienia dzieci z roku na rok było ostatnio coraz gorzej.

KE: Skuteczna walka z malarią wreszcie w naszym zasięgu

Nową inicjatywę BioNTech wspierają m.in. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Komisja Europejska, które wraz z innymi organizacjami i instytucjami – jak wyjaśnia firma – zaangażowały się w projekt na jego wczesnym etapie i zaoferowały wsparcie w zorganizowaniu potrzebnej infrastruktury.

Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen z zadowoleniem z wysiłków firmy pochodzącej z jej kraju i wyraziła duże nadzieje związane z projektem. „Wykorzenienie malarii nareszcie jest realistycznym celem i możemy liczyć na to, że uda się go osiągnąć jeszcze w tym pokoleniu”, stwierdziła wczoraj Niemka, cytowana przez „Deutsche Welle”.

W ramach projektu BioNTech współpracuje też z Unią Afrykańską i Afrykańskimi Centrami ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, które pomogą w koordynacji projektu na miejscu, odpowiadać będą za stronę biurokratyczną oraz dystrybucję gotowych szczepionek. Testy szczepionki na malarię mają rozpocząć się przed końcem przyszłego roku.

Szczepionki podjednostkowe – nowa broń na koronawirusa?

To kolejny typ szczepionek przeciw SARS-CoV-2, jaki niebawem wejdzie do użytku.

mRNA – technologia przyszłości?

„Jesteśmy świadkami początku rewolucji w naukach medycznych. Tą rewolucją jest technologia mRNA”, oceniła von der Leyen. Naukowcy widzą wykorzystanie matrycowego RNA w wytwarzaniu szczepionek jako technologię przełomową, która może pomóc w walce z wieloma chorobami.

Szczepionki mRNA uważane są za szczepionki nowej generacji, w których kwas rybonukleinowy (RNA) wykorzystywany jest jako matryca do produkcji białek wirusowych. Białka te mają za zadanie wywołać produkcję przeciwciał, które następnie przekazywane są do naszego układu immunologicznego.

Matrycowy RNA nie wnika do jądra komórkowego, gdzie znajduje się nasz materiał genetyczny (DNA), w związku z czym szczepionka oparta na tej technologii nie ma możliwości wpływania na nasz genom.

Jakie szczepienia są obowiązkowe w poszczególnych krajach UE?

Kalendarze szczepień podstawowych w poszczególnych krajach członkowskich Unii Europejskiej.

BioNTech a szczepionki mRNA

Założona w 2008 r. firma Biopharmaceutical New Technologies, powszechnie znana pod skróconą nazwą BioNTech, to jeden z liderów rozwoju technologii mRNA w szczepionkach.

Najpopularniejszym produktem koncernu z siedzibą w Moguncji stała się stworzona we współpracy z amerykańską firmą Pfizer szczepionka pod nazwą handlową Comirnaty przeciwko COVID-19.

Oprócz tego BioNTech rozwija także szczepionki mRNA na inne choroby, m.in. na czerniaka czy specyficzną odmianę nowotworu kolczystokomórkowego głowy i szyi wywołanego przez wirus HPV-16. W 2019 r. firma nawiązała współpracę z Fundacją Billa i Melindy Gatesów, w ramach której pracuje nad szczepionką na HIV i nową szczepionką na gruźlicę. Próby kliniczne szczepionki BioNTech na gruźlicę mają rozpocząć się już w przyszłym roku.

Building vaccine confidence [INTERVIEW]

Overall, the key issue in vaccine hesitancy is understanding that it is not a new phenomenon, says Pia Vuolanto, Senior Research Fellow at the Tampere University Institute for Advanced Social Research and the project coordinator of the research project VAX-TRUST.

Malaria na świecie

Malaria, nazywana zimnicą lub dawniej febrą, jest tropikalną chorobą wywołaną przez pasożyty z rodzaju Plasmodium. Do zakażenia dochodzi podczas ukłucia przez zakażoną samicę komara z rodzaju Anopheles.

Według danych WHO w 2019 r. na całym świecie było ok. 229 mln przypadków malarii. Liczbę zgonów z powodu tej choroby szacuje się na 409 tys.

Grupą wiekową w największym stopniu narażoną na malarię są dzieci poniżej 5 lat, które w 2019 r. stanowiły 67 proc. (274 tys.) wszystkich osób zmarłych na świecie na malarię. Najbardziej dotkniętym przez malarię regionem świata jest Afryka. Dwa lata temu aż 94 proc. światowych przypadków malarii odnotowano na tym kontynencie.